Zielona Góra,

czwartek, 28 stycznia 2021

Wniosek redakcji: Piastenhöhe snowsports complex, Zielona Góra: snowpark/ stok narciarski

Akcja społeczna Agencji Prasowej Merkuriusz Polski

Zielonogórska akcja na rzecz odbudowy zabytków atrakcyjnych turystycznie 

Newsletter #42

Czterdziesta druga propozycja przebudowy miasta w taki sposób by było bardziej atrakcyjne turystycznie 


Po Zielonej Górze na nartach czy na snowboardzie.

Piastenhöhe snowsports complex, Zielona Góra: snowpark/ stok narciarski
Produkt dla turystów zagranicznych

do Prezydenta Miasta Zielona Góra

Wniosek o zmianę nazwy marketinowej kompleksu sportowego

Szanowni Państwo,

Czasem zmiana nazwy wiele daje dla rozwoju turystyki. Lokalne wzgórza czy też góry- nie mają wdzięcznej marketingowo nazwy. Można wykorzystac nazwe przedwojenną "Piastenhöhe" dla turystów z Niemeic i z innych krajów. 

Istnieje możliwość wypromowania kompeksu narciarsko- snowboardowego pod dawną nazwą "Piastenhöhe" - używając poprzedniej nazwy niemieckojęzycznej, dla przyciągnięcia fanów sportów zimowych z Niemiec. Latem na wyciągu, jeśliby go naprawiono, możnaby oferować mountainboarding. 

Opis lokalnych warunków sportów zimowych po angielsku
I ride snowboard in the local snowpark. I see that since EU accession the transport modal shift massively changed which negatively influenced local snowfall. Since 2011 the snowfall dramatically declined. Locally we have such signs of climate change like the new plants: bamboo growing as bushes and araucaria as trees.   

Nowadays, as of today (28/1/2021) snowboarding in Piastenhöhe is still possible. The planned EU- financed investment may negatively influence the yearly snowfall levels in the hilly area where the Piastenhöhe snowsports complex is located. The snowsports complex existed, and is still in use, although it was recently massively destroyed by heavy rainfalls. There is also a redbrick tower and a mountain locally called Bismarck Mountain and Bismarck Tower (unpopular other name is Góra Wilkanowska, 221 meters above sea level) with numerous downhill riding trails. These trails, when covered with snow, are possibe to use by a very skilled snowboarder in winter too. 

The snowpark railway upon the Tarta Mountain (198 above sea level) is out of use. Plans to repair the engine of the rope railway- never materialised. There is no artificial snowing, the only snow is the local snowfall. By today, I might have some problems when riding, yesterday only 2 skislopes were covered with snow, the rest was without any snowcover already. 

Z archiwum redakcji
Polish News Agency

Udostępnienie treści wideo: archiwalne nagrania snowboardzistów na stoku narciarskim, ulica Tatrzańska, Zielona Góra
Rok 2010
 
Opublikowany 3 sty 2010 woj. braniborskie, mylnie zwane lubuskim. Wideo z 3 stycznia 2010 roku, pokrywa 30 cm śniegu. Filmowane z zachodniego krańca Wzgórza Augusta. Filmował Krzysiek. 
Opublikowano 15th February 2020, autor:  
Treści są bezpłatne do pobrania i wykorzystania, mile widziane podanie źródła: ZGtv.pl

---------- Forwarded message ---------
From: Biuro Rady Miasta
Date: Mon, Dec 7, 2020 at 10:48 AM
Subject: Re: Zielona Góra: Pytanie o snowpark/ stok narciarski
To: Adam Fularz 


Dzień Dobry,


Biuro Rady Miasta informuje, że Pana pismo zostało przekazane radnym Rady Miasta.

Małgorzata Prządkiewicz
Biuro Rady Miasta

 
From: Adam Fularz
Sent: Wednesday, December 02, 2020 3:29 PM
To: RadaMiasta
Cc: UrzadMiasta ; redakcja ; Redakcja ZielonaNews.pl ; Radio Zielona Góra ; Wyborcza _Julita
Subject: Zielona Góra: Pytanie o snowpark/ stok narciarski
 


 
Do:
Szanowny Pan Janusz Kubicki
p.o. Prezydenta Miasta, Zielona Góra

do Rady Miejskiej, Zielona Góra
 
Szanowny Panie,
Za oknem mroźno, lód skuł Wagmostaw. Zapytam o stok narciarsko- snowboardowy. Ponownie. Nie ma lodowiska, więc może na deskę?

Piszę artykuł dla Gazety Zielonogórskiej o przedwojennej historii stoku narciarskiego, opisuję też jego los po II wojnie światowej, kiedy to stok w większości był nieczynny.

Wielu młodszych mieszkańców, w tym ja, w czasie sezonu zimowego nawet czasowo przeprowadza się z miasta Zielona Góra do miast w których działają snowparki. W Zielonej Górze snowpark był budowany samodzielnie przez młodych ludzi, w czasie znacznych opadów śniegu. Od lat są one coraz mniejsze, wobec czego zasadne wydaje się zastosowanie igielitu i sztucznego naśnieżania, tak aby przynajmniej przez miesiąc w ciągu roku można było korzystać ze stoku, który ma nawet sztuczne oświetlenie i mógłby działać także wieczorami. Ale od tego płacimy podatki, tymczasem od lat lokalna władza oszukiwała te osoby. Igielit kosztuje od 50 PLN/ m2, można kupić używany igielit bardzo tanio (https://www.google.pl/search?q=igielit+cena&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=2uTFVO7iOtDLaIr2gMAH ) ale lokalni politycy wolą zrównać stok narciarski na G. Tatrzańskiej pod nową drogę dla samochodów, oszukując przez dekady część wyborców. Inny stok narciarski koło mojego domu- ten w Parku Poetów- został zlikwidowany.
 
Interesuje mnie, czy coś takiego ma szansę powstać w Ziel. Górze, czy też lepiej szukać wsparcia u okolicznych samorządów, jak robią to inne grupy młodych osób szukające chętnych do współpracy polityków gdzie indziej (np. dirtpark dla rowerów powstał w Nowej Soli, w Ziel. Górze rozebrano za to leśne trasy do downhillu wraz z wycinką lasów za Parkiem Piastowskim):(..)

Snowpark

W Zielonej Górze mógłby powstać stok narciarski, ale koniecznie ze snowparkiem. Dziś na desce raczej się robi jakieś triki i skacze, niż po prostu zjeżdża. Taki stok jest dobry dla początkujących, ale dla bardziej zaawansowanych rajderów po prostu dobrze jest mieć snowpark. Z hopkami, rajlami etc. Już takie coś proponowaliśmy u poprzedniego szefa MOSiR-u, ale jak zwykle- 10 obietnic i potem wielka zlewka. I zdziwienie, że za rok spadł śnieg.


To ja.
Fotki trzaskał Lucek. Dziękować.
 
W Zielonej Górze mógłby powstać stok narciarski, ale koniecznie ze snowparkiem .
 
Dziś na desce raczej się robi jakieś triki i skacze, niż po prostu zjeżdża. Taki stok jest dobry dla początkujących, al dla bardziej zaawansowanych rajderów po prostu dobrze jest mieć snowpark. Z hopkami, rajlami etc. Już takie coś proponowaliśmy u poprzedniego szefa MOSiR-u, ale jak zwykle- 10 obietnic i potem wielka zlewka. I zdziwienie, że za rok spadł śnieg.
 
Kiedyś pisałem:

Snowboard Zielona Góra 2010

"Ludzie sobie nie zdają sprawy ile frajdy daje sport i jakieś miejsce gdzie można go pouprawiać. Zwłaszcza zimą jest to na wagę złota- cóż można bowiem robić poza pójsciem na dechę?

Starsi ludzie mogą wziąć biegówki i robić pętle po okolicznych lasach. Kumpel wyciągnął mnie na Górę Wilkanowską abym wraz z nim zjechał jednym stromym podjazdem. Szliśmy godzinę po śniegu w jedną stronę. Mijaliśmy kilkunastu ludzi na biegówkach. Nie sądziłem że jest ich aż tylu. Godzina z buta by raz zjechać :-)

Po powrocie opowiadałem kumplom o mojej wycieczce po "Górach Piastowskich" i nieznalezieniu miejscówki do jeżdżenia. Podobno źle trafiliśmy i 10 minut od Góry Wilkanowskiej w kierunku na Ochlę, jest dużo stromsza góra.

Potem poskakaliśmy na hopce. Ściemniło się, a miałem jeszcze iść zobaczyć na palmiarnię, czy ktoś jeździ...

Mnóstwo ludzi widząc mnie z deską zatrzymywało samochody i pytało się, czy wyciąg działa. Nie, nie działa. Zresztą strata niewielka- jest tak potwornie powolny że szybciej podchodzi się "z buta". Wydaje mi się że miasto powinno przekazać majątek wyciągu jakiejś organizacji pozarządowej która ten wyciąg by utrzymywała. Jako ekonomista tak bym to zrobił.

W "państwo"- czyli urzędników za biurkiem, nie wierzę. Wyciąg montują dopiero gdy przyjedzie do nich telewizja (państwowa- jak z przekąsem zauważył mój kumpel). Na wyciąg już telewizja zawitała, więc możliwe jest że po tygodniu skapną się że spadł śnieg.

Filmiki świeżutko wgrane, mogą od razu nie działać. Kręcił: Krzysiek"

 
Pozdrawiam,

--
Adam Fularz
--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta