Zielona Góra,

poniedziałek, 25 stycznia 2021

Wniosek o sztuczne naśnieżanie 3 stoków narciarskich w dawnym parku Stadtpark/ kompleks Góra Tatrzańska


Akcja społeczna Agencji Prasowej Merkuriusz Polski

Zielonogórska akcja na rzecz odbudowy zabytków atrakcyjnych turystycznie 

Newsletter #39

Trzydziesta dziewiąta propozycja przebudowy miasta w taki sposób by było bardziej atrakcyjne turystycznie 


 Wniosek o sztuczne naśnieżanie stoków narciarskich w dawnym parku Stadtpark/ kompleks Góra Tatrzańska
do Pana Prezydenta M. ZG
--

Wniosek o zorganizowanie sztucznego naśnieżania na 3 nartostradach kompleksu Góra Tatrzańska


do Urząd Miasta Zielona Góra

Szanowni Państwo, 

Za kompleksem Góra Tatrzańska, na stoku oznaczonym na dołączonej mapce numerem 3, wciąż jest kilkanaście cm śniegu. Od lat co roku zimą powraca ten sam temat- pamiętam dyskusje ok. 2010, 2012, a ostatnio 2016 i 2017. Jako że wyborów nie organizuje się zimą, z tematu sztucznego naśnieżania wyciągu narciarskiego zrobił się odgrzewany kotlet wyborczych obietnic, które każdy mieszkaniec miasta słyszał od lokalnych polityków wielokrotnie i traktuje sceptycznie. 

Krótki sezon zimowy trwa w Zielonej Górze około 3-4 tygodni w roku 2021. Wczoraj jeszcze udawało mi się jeździć na snowboardzie na 2 z 3 zielonogórskich stoków. Można obejrzeć moje ślady po mojej desce na obu stokach, niestety zostało już niewiele śniegu. Na stoku nr 2 istnieją wyrwy, w tej dolnej wyrwie czy uskoku udało mi się złamać płozę w sankach, poniosłem sporą stratę, bo sanki nie były moje. 

Istnieją 3 nartostrady które wartoby sztucznie naśnieżąć, co pozwoli przy sprzyjających warunkach pogodowych wydłużyć czas eksploatacji tutejszych zielonogórskich zniszczonych, rozoranych, ale jednak- stoków narciarskich. Chętni do szusowania po prostu podchodziliby pieszo pod stok. Zaoferowanoby im jednak sztuczne naśnieżanie.

Celem tego projektu nie jest naprawa wyciągu, a jedynie zainstalowanie sztucznego naśnieżania w postaci lanc śnieżnych, na 3 natostradach kompleksu Góra Tatrzańska. Tworzą one logiczną całość, oferując jedną trasę "czerwoną" (średniotrudną) oraz dwie trasy "niebieskie" (łatwe).

U podstawy obu tras natrostrad zbudowanoby stawy czy też oczka wodne, poprzez wykopanie wykopów u podnóża stoków oraz montażu czy to pomp, czy to odwiertu studni celem napełniania zbiorników. Możnby także wykonać system niewielich kanałów odprowadzających wody opadowe (wraz z koniecznym odmulnikiem) do tych zbiorników. Są one potrzebne celem schaładzania wody używanej do natryskiwania stoków za pomocą lanc śnieżnych.

Na stoku Góra Tatrzańska dodanoby jedną armatkę śnieżną. Nabytoby w całości używane wyposażenie i sprzęt używany, celem oszczędności. 

Poprzednio zgłoszone wnioski

---------- Forwarded message ----------

From: Adam 
Date: 2017-09-22 15:29 GMT+02:00
Subject: Fwd: Wniosek zgłoszenia zadania


---------- Forwarded message ----------
From: Google Forms 
Date: 2016-11-10 13:38 GMT+01:00
Subject: Wniosek zgłoszenia zadania

Wniosek zgłoszenia zadaniaphooli na serw. gmail.com
Sztuczne naśnieżanie dla wyciągu narciarskiego

Stok narciarski, Góra Tatrzańska, Zielona Góra

Zainstalowanie sztucznego naśnieżania na stoku narciarskim Uzasadnienie Zimy są znacznie bardziej łagodne w ostatnich latach, ale już obecna aura i temperatury pozwalałyby- już obecnie naśnieżać stok narciarki i go uruchomić, gdyby istniała odpowiednia instalacja. Naśnieżanie wyciągu narciarskiego powinno być zainstalowane już 10 lat temu. Koszty używana armatka śnieżna cena netto 40 000 PLN, zapotrzebowanie wody 20 metrów sześć/ godz., wymagany rurociąg i zbiornik w celu schłodzenia wody z rurociągu miejskiego. Rurociąg fi 80 do ujęcia wody przy amfiteatrze lub mniejsza średnica rurociągu i większy zbiornik na wodę u podnóża stoku. - koszt szacunkowo 300 tys. PLN pompa 15 tys. materiał 10 tys. PLN 3 hydranty 5 tys. PLN inst. eletryczna 10 tys. PLN robocizna 80 tys. PLN Inne koszty ratownik narciarski zgodnie z ustawą coroczne odbiory Polecana armatka: jedna maszyna wirnikowa 42 000 netto wg firmy snowmax.pl, firma zgadza się wykonać prace za około 80 tys. PLN z montażem armatki. Snowpark ze snowflexu Pragnąłbym zaproponować budowę w Zielonej Górze prawdziwego snowparku ze snowflexu. Mieszkając ostatnio we Francji korzystałem ze snowparku. Chciałbym móc mieszkać w Zielonej Górze bez konieczności okresowych przeprowadzek do innych miast i z tej perspektywy sądzę iż warto byłoby zadbać o odtworzenie snowparku który tymczasowo sami lokalni snowboarderzy budowali własnym sumptem na okres zimowy w Zielonej Górze. Niestety, w ostatnich latach śniegu jest coraz mniej.  W Zielonej Górze dramatycznie brakuje infrastruktury sportowej dla młodych ludzi. Budowa snowparku ze snowflexu pozwoliłaby zagospodarować istniejący wyciąg narciarski, który mógłby wówczas być czynny cały rok.  http://www.liberty.edu/snowflex/snowflex-map/ Tutaj znajduje się mapa obiektu jaki chciałbym aby zbudowano. Teren zostałby pokryty snowflexem, a istniejący wyciąg narciarski znów zamontowanoby na stałe. Znów zainstalowanoby także stałe oświetlenie na stoku narciarskim. Być może mółby powrócić punkt gastronomiczny i przenośna toaleta typu toi-toi. Zbudowanoby szereg hopek, skoczni, raili, poręczy, tak aby to miejsce przypominało zimową wersję skateparku. Opisy tej technologii są w języku angielskim http://www.snowflex.com/ https://en.wikipedia.org/wiki/Dry_ski_slope Władze miasta pytaliśmy: Czy planowany jest remont wyciągu narciarskiego i zamontowanie sztucznego naśnieżania w budżecie na rok 2016? W 2016 roku nie zaplanowano wydatkowania środków budżetowych z przeznaczeniem na remont wyciągu i zamontowanie systemu sztucznego naśnieżania stoku. Spodziewane efekty Wyciąg narciarski który jest czynny w okresie zimowym.

Informacje o wnioskodawcy / przedstawicielu wnioskodawcy


Adam Fularz604443623Z wyrazami szacunku,

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona GóraBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta