Zielona Góra,

niedziela, 24 stycznia 2021

Wniosek o odbudowę zlikwidowanego wyciągu narciarskiego Góra Tatrzańska w Parku Miejskim Stadtpark jako wyciągu typu orczyk

Akcja społeczna Agencji Prasowej Merkuriusz Polski

Zielonogórska akcja na rzecz odbudowy zabytków atrakcyjnych turystycznie 

Newsletter #38

Trzydziesta ósma propozycja przebudowy miasta w taki sposób by było bardziej atrakcyjne turystycznie 


Wniosek o odbudowę wyciągu narciarskiego w parku Stadtpark jako kolei linowo- terenowej

do Państwa Radnych M. ZG

Szanowni Państwo, 
List czytelnika. Redakcja otrzymała list. Czytelnik życzy by Państwo naprawili stok narciarski po jego likwidacji ok. 10 lat temu:

Przeszło co 5 Polak deklaruje, że jeździ na nartach. Obozy zimowe oraz rodzinne wyjazdy w góry właśnie na narty stają się coraz częstszą formą rozrywki. Polacy już nie tylko korzystają z infrastruktury narciarskiej w naszym kraju ale i w Austrii i Włoszech.

Poznań jako miasto mimo braku naturalnych uwarunkowań krajobrazowych stworzyło sztuczny stok, który stał się niezwykle popularnym ośrodkiem kursów i szkoleń narciarskich. Obecnie Malta ski funkcjonuje od października do kwietnia. Przy stoku powstał również tor saneczkowy. Ośrodek umożliwia zorganizowanie ferii zimowych oraz prowadzenie zajęć dla szkół.

Zielona Góra jako miasto posiada niezwykle ciekawe uwarunkowania terenowe. Góra Tatrzańska przeżywała swoje lata świetności gdzie na stoku funkcjonował wyciąg i tor saneczkowy. Obecnie miejsce to jest niewykorzystane a mieszkańcy pozbawieni możliwości uprawiania sportów zimowych.

Dodatkowo szkoły nie mogą w ramach zajęć kultury fizycznej prowadzić szkoleń narciarskich. W dzisiejszych czasach kiedy sporty zimowe stały się tak popularne a miasto posiada naturalne możliwości na zbudowanie infrastruktury (stok, tor saneczkowy, trasy biegowe), brak obiektu wydaje  się nielogiczny. Miasta ościenne mimo dużego mniejszego potencjału systematycznie rozbudowują infrastrukturę sportowo-rekreacyjną aby wzmocnić komfort życia i atrakcyjność dla mieszkańców.

Zielona Góra powinna dać mieszkańcom dużo więcej jako miasto położone pośród wzgórz i lasów oraz jako 6 powierzchniowo miasto w Polsce.

Przypomnę że w Parku Stadtpark na Górze Tatrzańskiej (198 mnpm) znajdował się wyciąg narciarski, sam pamiętam jeszcze żelazne konstrukcje w tym parku. Proponuję odbudowę tej atrakcji jako kolei linowej typu orczyk. Od ok. 12 lat, od chyba 2009 roku  wyciąg narciarski.jest nieczynny. Można go używać jako snowparku, proponowaliśmy to z kolegą, że wynajmiemy za symboliczną kwotę ten obiekt tylko dla nas -dwóch lub trzech osób

Z kart historii
W 1981 roku na wzgórzu Góra Tatrzańska o wysokości 198 metrów n.p.m. w Zielonej Górze uruchomiono wyciąg narciarski, drugi w mieście (poprzedni uruchomiono w latach 70-tych w Parku Poetów, jest to teren tzw. Starej Skoczni Narciarskiej). Stok narciarski mierzy 175 m długości. Różnica poziomów wynosi 30 m.
Już przed II wojną światową zbudowano tutaj 2 tory saneczkowe, z czego ostał się tylko jeden tor saneczkowy, nieremontowany od 90 lat. 

Ostatni raz wyciąg narciarski był czynny około roku 2009 lub 2010. Po tym okresie nowy dyrektor  MOSiR-u na zawsze zamknął wyciąg narciarski. MOSiR wykreślił wyciąg narciarski ze spisu obiektów zarządzanych przez tą instytucję, na stronie internetowej MOSiR Zielona Góra nie znajdziemy nawet wzmianki o wyciągu narciarskim. Obecnie wyciąg jest opuszczony, od lat nieczynny, można mieć wrażenie że zarządca nie przyznaje się do tego obiektu. Nie ma sztucznego naśnieżania, co jest już normą na tego typu obiektach w całym kraju.

Stok był nocą oświetlony, nierzadko spędzaliśmy tutaj czas do późnej nocy. Ongiś znajdował się tu nawet punkt gastronomiczny i przenośna toaleta. Snowboarderzy budowali hopki i ustawiali przeszkody, z których skakali. Było tutaj bardzo dużo młodych mieszkańców miasta. Samemu tutaj uczyłem się jeździć na desce, skakać z hopek czy jeżdzić po róznych przeszkodach. 

Przyszłość tego miejsca to raczej snowpark niż stok narciarski. Powinny pojawić się hopki, raile, skocznie, różne figury które pokonują snowboarderzy w snowparkach.

17 stycznia 2017 roku dyrektor MOSiR Zielona Góra zadeklarował że wyciąg nie zostanie uruchomiony mimo sprzyjających warunków pogodowych. Podobnie stało się w roku 2021. Chciałbym zaprotestować, pokazać że są chętni na szusowanie po stoku, skakanie na hopkach i ogólnie na zimowe jeżdżenie na desce. 

Dzisiaj
Dzisiaj udałem się na Górę Tatrzańską przy amfiteatrze w Zielonej Górze, u podnóża stoku narciarskiego, z moim snowboardem. Próbowałem jeździć po tym zaniedbanym, zrytym sankami stoku narciarskim i podchodziłem pieszo pod górkę. Kolor stoku był szarobiały, śnieg wymieszał się z piaskiem. Było mnóstwo muld. Stok nie był zniwelowany po intensywnym saneczkowaniu i nie jest przygotowany nawet na incydentalne opady śniegu. Słyszałem żę ktoś ze znajomych skręcił tutaj kostkę dy przeszedł z dziećmi.

W tym roku, dzisiaj oraz kilka dni temu jeździłem na Górze Tatrzańskiej na snowboardzie, stok był oblodzony i było niebezpiecznie- dwa razy wpadły we mnie sanki luzem puszczone z góry. Widziałem jak dorosły rodzic jechał ze swoim synem na sankach, których nie opanował i płozą wjechał małemu dziecku w główkę. Powodem jest także to że tor saneczkowy musieliśmy sami naprawiać łopatami przed sezonem, by w ogóle móc z niego skorzystać. Opowiadano mi jak jeden z zielonogórskich artystów grafików przygotował projekt odbudowy rynny przedwojennej trasy saneczkowej mając stosowne uprawnienia projektowe, ale zbyto go. 

Z kolegą zabezpieczyliśmy nieco środków na zakup używanych elementów (małego fragmentu igielitu) celem naprawy wyciągu narciarskiego, rozmawiałem też z firmą która sprowadza i wypożycza używane armatki śnieżne, myślałem o wypożyczeniu po znajomości jakiegoś slidera czy innych przeszkód z pobliskich wakeparków. Zostało kilkadziesiąt dni na przygotowanie się do sezonu. Jest problem - od bardzo dawna brakuje odpowiedzi z MOSiR. 

Mam też sugestię aby pomógł nam w tym od strony prawnej jakiś klub sportowy, jestem np. członkiem AZS. Mogę spytać w AZS, niemniej nie wiadomo nic na temat kosztów.

Z szacunkiem,
Adam FularzOto złożone wnioski w sprawie:


---------- Forwarded message ----------
From: Adam 
Date: 2017-09-22 15:29 GMT+02:00
Subject: Fwd: Wniosek zgłoszenia zadania
---------- Forwarded message ----------
From: Google Forms 
Date: 2016-11-10 13:38 GMT+01:00
Subject: Wniosek zgłoszenia zadania


Google Forms
Thanks for filling out Wniosek zgłoszenia zadania
Here's what we got from you:

Wniosek zgłoszenia zadaniaphooli na SERW gmail.com
Sztuczne naśnieżanie dla wyciągu narciarskiego

Stok narciarski, Góra Tatrzańska, Zielona Góra

Zainstalowanie sztucznego naśnieżania na stoku narciarskim Uzasadnienie Zimy są znacznie bardziej łagodne w ostatnich latach, ale już obecna aura i temperatury pozwalałyby- już obecnie naśnieżać stok narciarki i go uruchomić, gdyby istniała odpowiednia instalacja. Naśnieżanie wyciągu narciarskiego powinno być zainstalowane już 10 lat temu. Koszty używana armatka śnieżna cena netto 40 000 PLN, zapotrzebowanie wody 20 metrów sześć/ godz., wymagany rurociąg i zbiornik w celu schłodzenia wody z rurociągu miejskiego. Rurociąg fi 80 do ujęcia wody przy amfiteatrze lub mniejsza średnica rurociągu i większy zbiornik na wodę u podnóża stoku. - koszt szacunkowo 300 tys. PLN pompa 15 tys. materiał 10 tys. PLN 3 hydranty 5 tys. PLN inst. eletryczna 10 tys. PLN robocizna 80 tys. PLN Inne koszty ratownik narciarski zgodnie z ustawą coroczne odbiory Polecana armatka: jedna maszyna wirnikowa 42 000 netto wg firmy snowmax.pl, firma zgadza się wykonać prace za około 80 tys. PLN z montażem armatki. Snowpark ze snowflexu Pragnąłbym zaproponować budowę w Zielonej Górze prawdziwego snowparku ze snowflexu. Mieszkając ostatnio we Francji korzystałem ze snowparku. Chciałbym móc mieszkać w Zielonej Górze bez konieczności okresowych przeprowadzek do innych miast i z tej perspektywy sądzę iż warto byłoby zadbać o odtworzenie snowparku który tymczasowo sami lokalni snowboarderzy budowali własnym sumptem na okres zimowy w Zielonej Górze. Niestety, w ostatnich latach śniegu jest coraz mniej.  W Zielonej Górze dramatycznie brakuje infrastruktury sportowej dla młodych ludzi. Budowa snowparku ze snowflexu pozwoliłaby zagospodarować istniejący wyciąg narciarski, który mógłby wówczas być czynny cały rok.  http://www.liberty.edu/snowflex/snowflex-map/ Tutaj znajduje się mapa obiektu jaki chciałbym aby zbudowano. Teren zostałby pokryty snowflexem, a istniejący wyciąg narciarski znów zamontowanoby na stałe. Znów zainstalowanoby także stałe oświetlenie na stoku narciarskim. Być może mółby powrócić punkt gastronomiczny i przenośna toaleta typu toi-toi. Zbudowanoby szereg hopek, skoczni, raili, poręczy, tak aby to miejsce przypominało zimową wersję skateparku. Opisy tej technologii są w języku angielskim http://www.snowflex.com/ https://en.wikipedia.org/wiki/Dry_ski_slope Władze miasta pytaliśmy: Czy planowany jest remont wyciągu narciarskiego i zamontowanie sztucznego naśnieżania w budżecie na rok 2016? W 2016 roku nie zaplanowano wydatkowania środków budżetowych z przeznaczeniem na remont wyciągu i zamontowanie systemu sztucznego naśnieżania stoku. Spodziewane efekty Wyciąg narciarski który jest czynny w okresie zimowym.

Informacje o wnioskodawcy / przedstawicielu wnioskodawcy


Adam Fularz604443623

Oświadczenie

Jednocześnie składając niniejszy wniosek oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie niezbędnym do rozpatrzenia wniosku o ujęcie zadania w budżecie obywatelskim 2017 miasta Zielona Góra (art. 23 ust. 1 pkt. 1 i 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, Dz.U.2016.poz 922 z późn.zm.). Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Zielona Góra, ul. Podgórna 22, 65-424 Zielona Góra. Wnioskodawca ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Oto odpowiedzi władz miasta w sprawie:


Dzień dobry,
Pana wniosek z 22.01.2021 r. o odbudowę zlikwidowanego wyciągu narciarskiego
w Parku Poetów - biorąc pod uwagę fakt powołania się w e-mailu na spotkanie
sprzed kilku lat z dyrekcją Ośrodka  - przesłałem do MOSiR w Zielonej Górze.


Jerzy Wojtkowiak
Departament Prezydenta Miasta
...
-- Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona GóraBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta