Zielona Góra,

wtorek, 12 stycznia 2021

Wnioek w sprawie ogłoszenia konkursu na rekonstrukcję "Pałacu w stylu Karola Friedricha Schinkla"

Akcja społeczna Agencji Prasowej Merkuriusz Polski

Zielonogórska akcja na rzecz odbudowy zabytków atrakcyjnych turystycznie 

Newsletter #34

Trzydziesta czwarta propozycja przebudowy miasta w taki sposób by było bardziej atrakcyjne turystycznie 


Do Radnych Dzielnicy Nowe Miasto
do Stow. Nasze Zatonie

Wniosek
Wniosek w sprawie odbudowy pałacu w Zielonej Górze- Zatoniu

Szanowni Państwo,
Wnoszę aby oddszukano międzynaodowych fanów trówczości architekta Karola Friedricha Schinkla. Sam się do nich zaliczam. Sądze że ma on nadal licznych naśladowców. Cechowął go bardzo unikalny styl. Jeśli nie zachowąły się oryginale ujęcia wnętrz pałacowych w Zatoniu, jest możliwa rekonstrukcja stylu tego architekta. 

Studiując ekonomię musiałem w ramach obowiązku interdyscyplinarności zająć się inną gałęzią nauki. Padło na historię sztuki. Musiałem napisać pracę- nawet obszerną- o architekcie, który- jak się teraz okazuje, był on architektem na podstawie prac którego W. Gurlt zaprojektował wg części źródeł także przebudowę pałacu w Zatoniu. 

Teraz pałac może zostać odbudowany, arto sprawić aby możliwym efektem końcowym była wierna rekonstrukcja stylu tego architekta.

Jako autor publikacji o architekturze K. F. Schinkla, twórcy projektu przebudowy pałacu w Z.G.-Zatoniu wg szeregu źródeł (choć inna część źródeł podaje inne dane, ale wiedzę w tym zakresie powinna mieć Eva Börsch-Supan) zauważę:

  1. Architektura K.F. Schinkla jest wyuzdana, wyjątkowa, przyciąga rzesze turystów
  2. Jest to architektura niezwykle i skrajnie trudna, mająca niebywałą dbałość o najmniejsze detale
  3. Osoba będąca laikiem lub niezorientowana w temacie nie zaprojektuje w tym stylu, to wymaga ogromnej wiedzy i ogromnie żmudnej, mrówczej pracy.
Dlaczego to piszę?
"Przebudowa dworu wiąże się z nazwiskiem K.F. Schinkla"- podaje [1]. Lenné i Karol Fryderyk Schinkel niejednokrotnie pracowali razem- pisałem przed laty. Natomiast witryna Zamki Lubuskie [2] podaje " twórcą projektu przebudowy był sam Karol Fryderyk Schinkel(1781-1841), twórca pałacu Glienicke pod Poczdamem".  W. Gurlt wg informacji stow. nasze Zatonie był projektantem przebudowy, ale wzorował się pracami K.F. Schinkla. 

W jaki sposób władze lokalne jak i LWKZ zapewnią że odbudowa pałacu w Zatoniu nawiąże do dziedzictwa i unikalnego charkteru tego wybitnego architekta, którego dzieła po dziś dzień przyciągają tysiące turystów na całym świecie? Czy nie powinien być rozpisany międzynarodowy konkurs na projekt odbudowy? A co z wystrojem wnętrz? K. F. Schinkel miał także unikalny styl ściśle wzorowany na sztuce antycznej w zakresie wystroju wnętrz. Szereg jego autorstwa wnętrz jest zachowanych po dziś dzień.

Obraz w treści 1


Fot. Prace ze szkoły K.F. Schinkla. źródła: picshype.comgoogle.com

Bardzo trudno komuś, kto nie jest znawcą tej architektury, odtworzyć tak unikalny i wyjątkowo wyuzdany styl. Wymaga to moim zdaniem ogromnej wiedzy w architekturze starożytnej i szczególnego znawstwa oraz wyjątkowego talentu. Uważam że tak trudne zadanie to jakość, jaką można osiągnąć tylko w konkursie.

Adam Fularz
"Zielonogórska Sztuka"


Oto odpowiedź władz miasta: 

aktualnie opracowywany jest projekt rewitalizacji kompleksu pałacowo -
parkowego w Zatoniu.
Monika Zapotoczna
Biuro Prezydenta Miasta Zielona Góra
ul. Podgórna 22
65-424 Zielona GóraTemat: Ponowiona prośba o odpowiedź dot. pałacu w Zatoniu
Do: Monika Zapotoczna

Ponowiona prośba o odpowiedź dot. pałacu w Zatoniu

Data: 20 lipca 2016 13:35
Temat: prośba o odpowiedź dot. pałacu w Zatoniu


Szanowni Państwo,
Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi na pytania w sprawie pałacu w Zatoniu. Podobny pałac wraz z parkiem w Cottbus jest główną atrakcją turystyczną miasta. W pałacu możnaby urządzić muzeum Doroty Talleyrand, swego czasu bardzo znanej osoby, która z pewnością załuguje na osobne muzeum poświęcone tylko jej osobie.
Pozdrawiam


Od: Adam Fularz 
Data: 29 września 2015 23:20
Temat: do J., Kubicki- prośba o odpowiedź

Czy dostaniemy odpowiedź na treść depeszy? Czy władze maja plan naprawy pałacu?
Pozdrawiam,Agencja prasowa

Sztuka. Kultura. Nauka.

* * *

Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej. Od 3 stycznia 1661.

17 września 2015 r.

Depesza prasowa

Pałac w Zatoniu, podzielonogórski Wersal księżnej Doroty de Talleyrand- Perigord, niszczeje...


Zatonie

wg http://zamkilubuskie.pl/zatoniegunthersdorf/

Pod Zieloną Górą rozpadają się pałace zaprojektowane przez najlepszych architektów epoki - takie jak opisany pałac księżnej Dino w miejscowości Zatonie k. Zielonej Góry. Czy- najpiękniejsz podzielonogórski pałac zaprojektował sam Karol Friedrich Schinkel? Czy też był to pałac projektu nie Schinkla lecz Phidiasa Vestiera? (Pojawiła się jeszcze jedna nowa informacja: jest on wzorowany na projektach Schinkla, ale: "autorem przebudowy był W. Gurlt, a nie jak sądzono do niedawna Karl Friedrich Schinkel. Pewne jest natomiast, że budowla ta była wzorowana na jego projektach, bo trudno uciec od porównań zatońskiej rezydencji do projektów pałaców w Glienicke czy Krzeszowicach."- podaje witryna stow. "Nasze Zatonie"- przyp. red.) 

Zaś oranżeria miała być dziełem architekta z Nowej Soli Jaekela (tego samego co zaprojektował pałac w Przytoku i Kisielinie).Czy aby- nowoobrane władze lokalne nie powinny więc - innym okiem spojrzeć na nacenniejszy zabytek Zielonej Góry? Rozrastające się miasto w swoich większych granicach posiada też to- cudem ocalełe od zrównania z ziemią- cudo architektury, możliwe że perłę w dorobku jednego z najbardziej cenionych architektów wszechczasów....

Ten pałac byłby rodzajem pamiątki po dawnej potędze politycznej tego regionu. Dziś już- nie dzieją się tu rzeczy istotne na arenie międzynarodowej. Kiedyś przynajmniej tak tu nie było, a potęga tego regionu była dziełem czaru i talentu pewnej osoby...

Zatonie- pałac wg litografii Dunckera F.B.Gphler 1930

Zatonie. Pałac. [Robert Weber. Schlesische Schlösser. Dresden-Breslau 1909 wg fotopolska.eu
Pałac w Zatoniu. [Robert Weber. Schlesische Schlösser. Dresden-Breslau 1909] wg fotopolska.eu

 
 
Fot. Pocztówki Zatonia jakie otrzymałem od jednego z moich czytelników.
 

 

Fot. W latach 1940-45, ze strony Vratislaviae Amici
 
 

 

Fot. I kilka lat temu, przed ruiną pałacu, ja i Michael, niemeicki przyjaciel któremu pokazywałem okolicę. cc autor witryny.
 

Czy ten zrujnowany pałac - centrum życia kulturalnego i politycznego liczącej wówczas blisko 1800 lat lokalnej państwowości żagańskiej- nie mógłby stać się największą atrakcją turystyczną powiększonego miasta Zielona Góra? To najnamienitszy obiekt okolicy. Muzeum, które przedstawioby samą postać księżnej, któa sprawiła że to miejsce rozkwitło jako centrum wiedzy, kultury i władzy, mogłoby stać się największą atrakcją tej części kraju.

Jej ukochany pałac w Zatoniu został doszczętnie spalony w 1945 roku i(..). O pałacu zapomniano, podobnie jak i o samej księżnej, mimo że jej pochodzenie nawet w komunizmie było politycznie poprawne: wywodziła się z polskiej arystokracji, a jej rodzice, książęta Kurlandii związani byli blisko z dworem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dorota wychowana była wśród zbiegłych do Żagania niedobitków dworu upadłego Królestwa Polskiego: muzyków, rzeźbiarzy i aktorów, którzy znaleźli u jej rodziców swój przytułek.

W XIX wieku miejscowość stała się jednym z ośrodków życia kulturalnego i politycznego Księstwa Żagańskiego. W roku 1841, gdy wprowadziła się tu księżna kurlandzka Dorota de Talleyrand-Périgord, wówczas to miejscowy pałac i ogród zostają przebudowane w stylu klasycystycznym, a dwór zaczynają odwiedzać najwięksi ówcześni europejscy władcy i artyści.

 


--


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona GóraBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta