Zielona Góra,

czwartek, 28 stycznia 2021

Przypomnienie: Temat zamknięcia wyciągu narciarskiego w Zielonej Górze

Akcja społeczna Agencji Prasowej Merkuriusz Polski

Zielonogórska akcja na rzecz odbudowy zabytków atrakcyjnych turystycznie 

Newsletter #43

Czterdziesta trzecia propozycja przebudowy miasta w taki sposób by było bardziej atrakcyjne turystycznie 


Po Zielonej Górze na nartach czy na snowboardzie.

Pisałem niemal rok temu:
wt., 31 mar 2020 o 08:44 Adam Fularz  napisał(a):

Szanowni Państwo,
Dzisiaj spadł śnieg. Z tej okazji bardzo chciałbym poprosić o przypomnienie czytelnikom tematyki wyciągu narciarskiego, snowboardingu i narciarstwa na stokach miasta Zielonej Góry. Ongiś działały dwa stoki z wyciągami: w Parku Poetów przy dawnej WSI,z małym wyciągiem którego szczątki długo stały w lesie, oraz na Górze Tatrzańskiej.

Gdyby sztucznie wytwarzać śnieg, na obecnej Górze Tatrzańskiej mógłby działać sezonowy snowpark. Snowpark to niewielki tor przeszkód dla freeski i snowboarderów.  

Oto opis z archiwum redakcji:
 
W 1981 roku na wzgórzu Góra Tatrzańska o wysokości 198 metrów n.p.m. uruchomiono wyciąg narciarski, drugi w mieście (poprzedni uruchomiono w latach 70-tych w Parku Poetów, jest to teren tzw. Starej Skoczni Narciarskiej). Stok narciarski mierzy 175 m długości. Różnica poziomów wynosi 30 m.
Już przed II wojną światową zbudowano tutaj 2 tory saneczkowe, z czego ostał się tylko jeden tor saneczkowy, nieremontowany od 90 lat. 

Ostatni raz wyciąg narciarski był czynny około roku 2009- 2010. Po tym okresie nowy dyrektor  MOSiR-u na zawsze zamknął wyciąg narciarski. MOSiR wykreślił wyciąg narciarski z internetowego spisu obiektów zarządzanych przez tą instytucję, na stronie internetowej MOSiR Zielona Góra nie znajdziemy nawet wzmianki o wyciągu narciarskim. Obecnie wyciąg jest opuszczony, od lat nieczynny, można mieć wrażenie że zarządca nie przyznaje się do tego obiektu. Nie ma sztucznego naśnieżania, co jest już normą na tego typu obiektach w całym kraju.

Stok był nocą oświetlony, nierzadko spędzaliśmy tutaj czas do późnej nocy. Ongiś znajdował się tu nawet punkt gastronomiczny i przenośna toaleta. Snowboarderzy budowali hopki i ustawiali przeszkody, z których skakali. Było tutaj bardzo dużo młodych mieszkańców miasta. Samemu tutaj uczyłem się jeździć na desce. 

Przyszłość tego miejsca to raczej snowpark niż stok narciarski. Powinny pojawić się hopki, raile, skocznie, różne figury które pokonują snowboarderzy w snowparkach.

17 stycznia 2017 roku, gdy opisywałem tema po raz ostatni, dyrektor MOSiR Zielona Góra zadeklarował że wyciąg nie zostanie uruchomiony mimo sprzyjających warunków pogodowych. 

Zdjęcie poniżej pochodzi z serwisu internetowego naszemiasto.pl

Znalezione obrazy dla zapytania wyciąg narciarski zielona góra

Wyciąg narciarski, około 2009- rok 2010 wg naszemiasto.pl
--
--

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta