Zielona Góra,

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Wezwanie przedsądowe do Rada Miasta do pokrycia szkody w ciągu 3 dni roboczych

Ponowione wezwanie przedsądowe

22 czerwca 2020 

Do Radni Miasta

Szanowni Państwo
Domagam się w ciągu trzech dni roboczych zapewnienia dojazdu do m. Cigacicie. Na podstawie kpc i kpk domagam się prawa przejazdu przez most w remoncie, czego Państwo nie zapewnili. Brakuje komunikacji zastępczej. Mają Państwo trzy dni robocze od 22.6.2020 na usunięcie tego braku. Mieli Państwo już rok czasu od poprzedniego wezwania przedsądowego.   

Z Państwa winy i zaniedbań nieczynny jest most. Redakcja odkryła w nim dziurę do rzeki, w którą mógł ktoś wpaść. Redakcja wniosła do nadzoru budowlanego o zamknięcie mostu. To nie znaczy że nie są Państwo zobowiązani prawnie na podstawie kpk i kpa do zapewnienia transportu zastępczego. Aby łatwiej zrozumieli Państwo poprzednie zdanie z podwójnym zaprzeczeniem- dodam że na podstawie kpk Państwa prawnym obowiązkiem jest zapewnienie komunikacji na czas wyłączenia z użycia nieczynnego mostu. 

Wzywam do zapewnienia transportu zastępczego:

a) rejsu łodzią galarem przez rzekę na drugą stronę mostu nieczynnego
b) kolei turystycznej weekendowej z Ziel. G. do portu (koszt 4 par- 128 tys. PLN, 6 par- 192 tys. PLN wg informacji UMWL)
c) kursy autobusu w weekendy i w dni robocze do pętli przed mostem od str. Ziel. Góry oraz przewozy osób łodzią przez rzekę

W piątek udałem się na festiwal do m. Cigacicie po czym musiałbym czekać aż do poniedziałku by wrócić, z uwagi na brak jakichkolwiek połączeń w weekendy. W miasteczku tym utknęli turyści z Niemiec którzy nie mogli wyjechać bo nie kursują autobusy. Musiał ich ktoś odwieźć. Mi się skończyły pieniądze i nie miałem jak dotrzeć do bankomatu. W wiosce w ogóle nie chciano przyjmować większych nominałów w ciągu weekendu (z braku reszty) przez co wiele osób miało problem z kupnem czegokolwiek. 

Zauważyłem że UM Zielona Góra nie finansuje komunikacji zastępczej od ponad roku mimo wezwań przedsądowych.  UMWL przesłał redakcji kwotę kosztu połączenia wekendowego koleją do portu w m. Cigacice. Wzywam do realizacji tych usług w terminie 3 dni od dnia dzisiejszego, w związku z brakiem jakiejkolwiek oferty połączeń w dni wolne. 

Źądam w ciągu trzech dni roboczych zapewnienia dojazdu tr. zbiorowym na trasie do m. Cigacice w weekendy, od strony miasta Zielona Góra. Ponawiam to żądanie po roku czasu. Proponuję że po upływie trzech dni roboczych wniosę do sądu o wykonanie postanowienia zabezpieczającego przy czym środki na owe połączenie tr. zbiorowego na koncie UMZG zająłby komornik z uwagi na pogłoski o utracie płynności przez UMZG. Do rdakcji zgłoszono że UMZG nie płaci już nawet kosztów oświetlenia ulic. 

Proponuję też że doszłoby do zmian w zarządzie miasta-  decyzję podjąłby sąd z uwagi na problemy w dostępności oferty transportu zbiorowego. Jak sądzę władze miasta dyskryminują uzytkowników tr. ziorowego. Obcinana jest liczba linii, na rynku przewoźników jest monopol, wiele dzielnic nie ma połączeń wieczorami. 

Dodatkowo UMZG prowadzi polityke rozbudowy oferty miejsc parkingowych co jest działalnością na szkodę interesów ekonomicznych miata. Liczba samochiodów juz obecnie jest ponad 2 razy większa jak w miastch tej wielkości po stronie Europy Zachodniej. 

W tej sytuacji zarząd miasta powinien ponieść odpowiedzialność karną za tego typu nieuzasadnione wydatki dokonywane w czasach kryzysu. Dotowanie dzialalnosci prywatnej z funduszy publicznych nie jest legalne - a jest nim dotowanie prywatnych samochodów osobowych poprzez dotacje do parkingów. Proponuję że sąd w ramach postanowienia zabezpieczającego nakaże władzom miasta spłate dotacji do motoryzacji indywidualnej z własnych pieniędzy członków zarządu miasta. 

W trakcie weekendu opowiadano mi jakoby woj. lubuskie było ostatnie w kraju jeśli chodzi o ofertę tr. zbiorowego. Stan transportu zbiorowego jak i liczba użytkowników poniżej poziomu notowanego w Afryce Płn. w regionie woj. lubuskie jest tego smutnym dowodem. 

Proponuję że redakcja da Państwu 3 dni czasu na podjęcie działań, nim w sposób zdecydowny redakcja podejmie starania o postanowienie zabezpieczające sądu. 

Pozdrawiam serdecznie
Adam Fularz
wydawca prasowy

załącznik
poprzednie wezwanie sprzed około roku (dnia 24 czerwca 20219)

Wezwanie przedsądowe 
do Urząd Miasta Zielona Góra

Na podstawie aktualnego prawodawstwa- sprawca szkody powinien pokryć koszty jakie powoduje. Władze miasta szkodzą turystom udającym się z Zielonej Góry do Cigacic komunikacją zbiorową poprzez brak dbałości o most na rzece Odrze. Wzywam do naprawy szkody w terminie 14 dni poprzez utworzenie linii komunikacji autobusowej i sfinansowanie jej kursów. 

Czy UM ZG nie powinien obsługiwać linii autobusowej do pętli autobusowej "Cigacicie Most" we wjeździe na most w Cigacicach? Powód: z winy UM Zielona Góra most nie służy kom. zbiorowej. To wina władz miejskich. Obecnie dojazd do Cigacic jest niemożliwy bez samochodu osobowego. Intensywny ruch na drodze uniemożliwia inną formę transportu.

Czy UM Zielona Góra uruchomi na swój koszt połączenia autobusowe w tej relacji- to jest Zielona Góra- pętla przed wjazdem na most w Cigacicach, od strony miejscowości Leśna Góra, czy też sprawę mam skierować do właściwego sądu?
Pozdrawiam

pon., 24 cze 2019 o 11:25 Maria Pięta <M.Pieta@um.zielona-gora.pl> napisał(a):
Ma Pan rację, faktycznie mamy podpisane porozumienie z gminą Zabór i zgodnie z tym porozumieniem obsługujemy dwie miejscowości Przytok i Droszków.
 
 
 
 
Podane w liście poniżej informacje nie są prawdziwe- obsługiwane są linie komunikacyjne do Przytoku i Droszkowa, poza teren UM Ziel. Góra.
Urząd Miejski ma także prawny obowiązek organizowania linii podmiejskich.

---------- Redakcja otrzymała---------
Od: Maria Pięta <M.Pieta na serw. um.zielona-gora.pl>
Date: pon., 24 cze 2019 o 08:01
Subject: Re: Pytanie o projekt "Port Zielona Góra"
To: Adam Fularz 


W Zielonej Górze transportem publicznym zajmuje się Miejski Zakład Komunikacji, który nie realizuje przejazdów poza Miasto.
Pytanie proszę kierować do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Zielonej Górze.
 
Pozdrawiam
----- Original Message -----
From: Adam Fularz
To: Maria Pięta
Sent: Sunday, June 23, 2019 10:08 PM
Subject: Re: Pytanie o projekt "Port Zielona Góra"

prosze o odpowiedz. do Cigacic nie kursuje nawet jakikolwiek autobus.
pozdrawiam

 


--
Adam Fularz
portal sulechowska.pl, wyd. Merkuriusz Polski, Wieczorna.pl sp. z o.o.
Dolina Zielona 24a, 65-154 Ziel. Góra

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta