Zielona Góra,

środa, 24 czerwca 2020

Petycja do Rady Miasta dot. zgłoszonego redakcji braku owadów, braku zapylenia plonów

Petycja 
do 
Rada Miasta Zielona Góra

Szanowni Państo, 
Posiadam ogródki które uprawiam, własnie np. skończyłem przycinać drzewa owocowe. Zauważyłem że moje papryki, pomidory etc. nie zostały zapylone, tak samo jak truskawki. Do redakcji zgłosiła się osoba która sama sztucznie zapyla swoje pomidory za pomocą preparatu jakiego nie znam. Sąsiad z naprzeciwka twierdził że w Chinach, w prowincji gdzie rosną gruszki, ludność tamtejsza zapyla drzewa pędzelkami.

Zauważyłem niewielką liczbę owadów. Nie wiem czy dalej dokonywać upraw. Sugeruję w tej petycji aby Rada Miasta zleciła jakims osobom (w Puławach jest jakiś instytut do spraw pszczół, wysłałem tam padłe pszczopły jakie zebrałem na ulicy Wyspiańskiego pod lipami przy pętli autobusów, ale zażądano by to moja redakcja pokryła koszty badań - dlaczego te owady padły). 

Proponuję w tej petycji - zbadanie czy w mieście sa jeszcze pszczoły i inne owady zapylacjące, i żądam aby to UM pokrył koszty tych badań, a nie moja redakcja. Z jakiegoś powodu mam wrażenie że jest już tych owadów bardzo niewiele. Nie wiem tez czy mam sam zapylać swoje pomidory w szklarni.

Proszę też aby władze miasta zaniechały rozpylania substancji owadobójczych.  W roku 2018 w obecnosci prezydenta miasta rozpylane byly srodki owadobojcze typu insektycydy (ASPERMET 200EC) wokół stawu Wagmostaw, ledwie kilkanaście metrów od mojego ogródka. Nie jestem pewien czy tego typu insektycydy nie są zabójcze dla owadów z położonego jakieś 10 metrów obok - hoteliku dla pszczół i owadów dzikich przy Wagmostawie koło stacji rozdzielni gazu.

Teraz odniosłem straty które szacuję na co najmniej kilkaset złotych (koszt sadzonek), i nie mam pewności czy nie jest to związane z działalnością p. Janusza Kubickiego nad stawem (pamiętam że go tam wówczas spotkałem). Rozpylano środek owadobójczy, on sam pozował do zdjęć w ramach fotostory o walce z komarami. Nie chcę być nieuprzejmy, ale mam wrażenie że straciłem co najmniej kilkaset złotych przez tą osobę, tylko z powodu walki z komarami w pobliżu mojego ogrodu. Nie chcę być nieuprzejmy ani przesadzić, ale ironicznie mogę stwierdzić że z chęcią dałbym tej osobie pędzelek aby teraz zaiwaniała od kwiatka do kwiatka i zapylała rośliny na moich ogródkach. 

Przesyłam korespondencję w sprawie zastosowanego insektycydu:

Zielona Góra, 6 lutego 2020 r.
 
Pan
Adam Fularz
 
Użyto środek chemiczny dopuszczony do użytku.
 
Pozdrawiam
Maria Pięta
----- Original Message -----
From: Adam
Sent: Wednesday, February 05, 2020 11:48 AM
Subject: Re: Fw: Pytanie o walkę z komarami

Dziękuję, ale to nie jest chyba nowoczesny sposób na walkę z komarami? Nad stawem wyginęły ptaki z gatunku jerzyk zwyczajny, które żywiły się komarami. Nie ma ich już.

tutaj jest więcej o skutkach negatywnych:

On Wed, Aug 7, 2019 at 8:04 AM Maria Pięta <M.Pieta@um.zielona-gora.pl> wrote:
 
W 2018 roku zastosowanano środek chemiczny - ASPERMET 200EC.

Pozdrawiam
 
Maria Pięta
  

Pozdrawiam
--
LargePrefPlaceholder-XKUz1MEJBwkOM

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta