Zielona Góra,

środa, 17 czerwca 2020

KMP wyjaśnia: prawa kierowcy i pieszego na przejściu dla pieszych

Redakcja pytała KMP:

Mam pytanie czy kierowca ma pierwszeństwo na pasach.  Szedłem na targ i przy ul . Fabrycznej kierowca gdy wszedłem na pasy- powoli jechał dalej. Powiedział mi ze wszedlem przed samochód ale wydawało mi się że mogę wejść na pasy zwłaszcza że jechał wolno i mógł się zatrzymać mimo to przepychał się. W tej sprawie nie wiem kto ma pierwszeństwo- zrobiłem zdjęcie.  Kierowca powiedział że się spieszył.  Czy ma prawo do takiego zachowania?  Nawet nie przeprosił.
Proszę uprzejmie o wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Adam Fularz

-- 
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym: "Pieszy przechodząc przez przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem". Z kolei art. 26 ust. 1 mówi, że: " Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany (...) ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu" 
W praktyce oznacza to, że kierujący pojazdem ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa gdy pieszy już znajduje się na przejściu z zastrzeżeniem treści art. 14 pkt 1) a), który mówi że: "Zabrania się  wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych". 
Oznacza to, że pieszy znajdując się przed przejściem dla pieszych nie powinien na nie wchodzić bezpośrednio przed jadący pojazd chyba, że oceni prędkość pojazdu na taką, że kierujący nim w porę go zobaczy i bezpiecznie zatrzyma pojazd przed przejściem.


podinsp. Małgorzata Barska
 

Zespół Prasowy 
KMP w Zielonej Górze

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta