Zielona Góra,

środa, 11 marca 2020

list do redakcji: Koronawirus

Redakcja serwisu otrzymała list z Akcji Demokracji. 

---------- Forwarded message ----------
From: Weronika Paszewska | Akcja Demokracja <kontakt na serw
 akcjademokracja.pl>
Date: Wednesday, March 


Weronika Paszewska | Akcja Demokracja


1 godzinę temuDzień dobry Adamie,

możliwe, że tak jak ja śledzisz informacje o rozwoju epidemii Covid-19. Najpierw wiadomości płynęły z Chin, potem z Włoch, a od zeszłego czwartku także z Polski. Sytuacja z dnia na dzień wydaje się poważniejsza. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o zamknięciu szkół, przedszkoli, instytucji kultury. 

W tej sytuacji myślę o kilku sprawach bliskich ruchowi Akcji Demokracji i naszym wartościom. Myślę o naszej odpowiedzialności za społeczności, w których żyjemy. Dzisiaj regularne i dokładne mycie rąk [1] czy ograniczanie przebywania w zatłoczonych miejscach to znak troski i odpowiedzialności za ludzi wokół nas. Wśród nas są również ludzie starsi, dla których konsekwencje Covid-19 są szczególnie niebezpieczne. Są naszymi sąsiadami i sąsiadkami. W tej sytuacji mogą potrzebować naszego wsparcia i troski, chociażby w zrobieniu zakupów. 

Osobami, w kierunku których również warto skierować troskę i współczucie, są osoby o różnym pochodzeniu etnicznym, które dzisiaj spotykają ataki ksenofobii i rasizmu [2]. Epidemia koronawirusa może być przez skrajnych polityków wykorzystywana do podsycania strachu wobec określonych grup. Znamy to bardzo dobrze z działań rządów PiSu od 2015 roku. Wiem również, że najlepszą odpowiedzią jest odwaga i współczucie kierowane do osób niezależnie od tego skąd pochodzą, czy jak wyglądają. 

Myślę również o tych wszystkich z nas, którzy pracują na umowach śmieciowych, nie mają zapewnionego ubezpieczenia zdrowotnego lub stoją przed trudnym dylematem: nie pójść do pracy i nie narażać siebie i innych na zakażenie, czy mieć pieniądze na następny czynsz. Rolę Akcji widzę również w tym, żeby upominać się o prawa pracownicze tych osób. W związku z tym obserwujemy rozwój sytuacji i będziemy w najbliższych dniach podejmować decyzje w tym temacie.

Jest dla mnie jasne, że naszą odpowiedzią, niezależnie od tego, jak sytuacja się rozwinie, powinna byćsolidarność z tymi wszystkimi osobami. 

Epidemia koronawirusa wpływa również na nasze zdrowie psychiczne. Wielu i wiele z nas kilkukrotnie w ciągu dnia śledzi zwiększającą się liczbę osób zakażonych, sprawdza wiadomości z Włoch, gdzie epidemia rozwinęła się już na największą w Europie skalę. Myślimy o tym, w jakich sytuacjach jesteśmy narażeni na kontakt z zarazkami. Stres związany z epidemią dotyka również pracowników i pracownice ochrony zdrowia, narażone szczególnie na infekcje. Kilka ważnych zaleceń, które formułuje również Światowa Organizacja Zdrowia [3] to m.in.:

wykaż się empatią wobec osób zakażonych wirusem - potrzebują one wsparcia od nas;ograniczając przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, utrzymuj kontakt z bliskimi (jeśli jesteś w izolacji, wtedy dzwoń, pisz);ograniczaj śledzenie informacji - powodują one narastające poczucie niepokoju. Wyznacz sobie dwie pory w ciągu dnia, kiedy będziesz sięgać po informacje, poza tym wyznaczonym czasem unikaj kontaktu z wiadomościami odnośnie epidemii. Dzięki temu będziesz mieć potrzebne informacje, a ograniczysz stres z nimi związany.

Jeśli masz ochotę, prześlij tego maila do swoich bliskich i znajomych. Dzięki temu możemy sprawić, żesolidarność i troska zatoczą szersze kręgi w tym pełnym różnych wyzwań czasie. 


Z pozdrowieniami

Weronika Paszewska z zespołu Akcji Demokracji


PS Zespół Akcji Demokracji pracuje dalej, tak jak do tej pory. Zachowujemy potrzebne środki ostrożności i więcej pracujemy zdalnie z naszych domów, żeby ograniczyć przebywanie w przestrzeni publicznej. Będziemy dalej zapraszać Cię do różnych działań, które któregoś dnia doprowadzą do tego, że będziemy żyli w kraju, który szanuje wszystkich ludzi i demokrację, dba o środowisko i przyszłość naszych pokoleń, troszczy się o tych, którym wiedzie się gorzej. 


[1] Możesz ściągnąć ze strony Akcji Demokracji plakat przypominający o podstawowych zasadach higieny, wydrukować go i powiesić w domu lub w pracy. 

[2] Wrocławski kucharz pochodzący z Chin został pobity. Koledzy podejrzewają, że powodem był koronawirus. Gazeta Wyborcza Wrocław, 9.03.2020

[3] Światowa Organizacja Zdrowia, Mental Health Considerations during COVID-19 Outbreak [materiał po angielsku]

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie, dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

(..)

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta