Zielona Góra,

czwartek, 19 grudnia 2019

List: Święta poza domem? W tych hotelach (nie) zjesz roślinnie [Ranking]

Redakcja serwisu otrzymała list:

---------- Wiadomość przekazana redakcji ----------
Od: Anna Iżyńska <media na serw. otwarteklatki.pl>
Data: czwartek, 19 grudnia 2019
Temat: Święta poza domem? W tych hotelach (nie) zjesz roślinnie [Ranking]
Do: Adam.Fularz na s. wieczorna.pl


Dzień dobry,

Największe sieci hoteli w Polsce w bardzo ograniczonym stopniu reagują na rosnącą popularność diety roślinnej – donosi najnowszy ranking RoślinnieJemy. W pełni wegański, ale zwykle mało satysfakcjonujący obiad zjemy w niewiele ponad połowie badanych miejsc, a w ofercie śniadań i kolacji wciąż dominują surowe warzywa. Na plus wypadają hotele Best Western i Hilton, ale ogólne wyniki raportu nie odzwierciedlają utrzymującego się megatrendu, jakim jest fleksitarianizm.

Więcej szczegółów znajduje się z zamieszczonej poniżej informacji prasowej.

(..)

Pozdrawiam,

Anna Iżyńska

---

Anna Iżyńska

Specjalistka ds. Komunikacji Stowarzyszenia Otwarte Klatki 

tel. + 48 (..)


Warszawa, 19 grudnia 2019 r.

 

Święta poza domem? W tych hotelach (nie) zjesz roślinnie

 

Największe sieci hoteli w Polsce w bardzo ograniczonym stopniu reagują na rosnącą popularność diety roślinnej – donosi najnowszy ranking RoślinnieJemy. W pełni wegański, ale zwykle mało satysfakcjonujący obiad zjemy w niewiele ponad połowie badanych miejsc, a w ofercie śniadań i kolacji wciąż dominują surowe warzywa. Na plus wypadają hotele Best Western i Hilton, ale ogólne wyniki raportu nie odzwierciedlają utrzymującego się megatrendu, jakim jest fleksitarianizm.

 

Według sondażu IQS z 2019, już 43% Polaków ogranicza spożycie mięsa. Coraz bardziej popularny trend fleksitarianizmu przekłada się nie tylko na to, co pojawia się na domowych stołach konsumentów, ale również na ich wybory w restauracjach – 68,9% naszych rodaków co najmniej czasami jada posiłki bez mięsa poza domem (Panel Ariadna dla RoślinnieJemy, maj 2019).

 

Pod względem dostępności i różnorodności roślinnej oferty hotelowych restauracji, polskie filie międzynarodowych sieci pozostają w tyle swoich zagranicznych odpowiedników: Interstate Hotels and Resorts, największa na rynku hotelarskim firma zarządzająca m.in. marką Hilton oraz Courtyard by Marriott, wprowadza roślinne opcje w ponad 500 lokalizacjach na całym świecie, a brytyjski Hilton London Bankside otworzył w tym roku swój pierwszy w 100% wegański apartament. W Polsce za roślinnym trendem podążają głównie hotele nienależące do dużych sieci - np. Łubinowe Wzgórze, czy Quadrille w Gdyni, gdzie nad wegańskim menu degustacyjnym czuwają Marcin Popielarz i Rafał Koziorzemski – ambasadorzy projektu Chefs for Change, promującego roślinną kuchnię wśród szefów kuchni i restauratorów.

 

Mimo rozczarowujących wyników całego zestawienia, na wyróżnienie zasłużyła w oczach ekspertów sieć Best Western. W jej restauracjach znaleźć można obiadowe alternatywy mięsa, które mimo szerokiej dostępności tego typu produktów w sprzedaży, nadal nie są uwzględniane w menu większości hoteli. Pozytywnie w porównaniu do pozostałych lokalizacji wypadł również Hilton. Obie sieci wyraźnie zauważają ogólnoświatowy trend i starają się na niego aktywnie reagować, planując systematyczne poszerzanie oferty roślinnej.

 

W większości hoteli oferujących w 100% roślinne posiłki dominują dania niskokaloryczne – w ich przypadku trudno mówić o odpowiednim zbilansowaniu, które nasyci i usatysfakcjonuje osoby, które poszukują pełnowartościowego obiadu, czy śniadania. Sporym problemem pozostaje również dostępność w pełni roślinnych deserów – ciast i innych słodkich wypieków. 


– Otrzymujemy wiele informacji o znikomej lub mało urozmaiconej ofercie roślinnych dań w większości polskich hoteli – niezależnie od ich standardu. Mimo tego, że w całej Polsce sukcesy odnoszą  kolejne wegańskie bistra i restauracje, udowadniające, jak ciekawa i pełna smaku może być roślinna gastronomia, w lokalach z ofertą tradycyjną zmiany zachodzą opornie i niestety często po linii najmniejszego oporu – komentuje Sabina Sosin, Head of People and Development kampanii RoślinnieJemy. 

 

Potrzebę zmian zauważają również eksperci z zakresu hotelarstwa i społecznej odpowiedzialności biznesu.


 – Tworzenie roślinnego menu restauracyjnego to jeden z elementów, który powinien pojawić się w hotelach przyjaznych środowisku. Naukowcy klimatyczni apelują, że przemysłowe hodowle zwierząt są bardziej destrukcyjne niż samochody i fabryki. Z poziomu ekologicznego jedzenie mięsa jest po prostu nieopłacalne – tłumaczy Agata Delmaczyńska, inicjatorka projektu Hotla.pl, zajmującego się wprowadzaniem i promocją ekologicznych rozwiązań w branży hotelarskiej.

 

 – Ważne jest, aby sieci hotelowe włączyły się w  systemowe działania na rzecz bardziej przyjaznego planecie systemu odżywiania i zapewniły swoim gościom możliwość wyboru odżywczych i pysznych posiłków  – tak, aby roślinne odżywianie było przyjemnością, nie rozczarowaniem w postaci surowych warzyw i liści sałaty – podsumowuje Sosin. 


Raport można pobrać pod tym linkiem:

https://roslinniejemy.org/ebooki/ranking-opcji-roslinnych-w-hotelach-sieciowych 

 

###


 

O kampanii

Celem kampanii RoślinnieJemy jest wsparcie producentów żywności, sieci handlowych,

właścicieli restauracji we wprowadzaniu oraz promowaniu roślinnych produktów i dań. Swoje działania RoślinnieJemy opiera na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. 

 

https://roslinniejemy.org/

 

Kontakt dla mediów:

Sabina Sosin

sabina.sosin na serw. roslinniejemy.org

+48 606 233 161


Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest
Otwarte Klatk| Open Cages


Celem Stowarzyszenia Otwarte Klatki jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. | Our goal is to prevent the suffering of animals through the introduction of systemic social change, documenting the conditions of factory farming and education to promote positive attitudes toward animals.

» Pomóż | Donate

KRS: 0000444120Zostaliśmy nagrodzeni tytułem:
We have been awarded:

--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta