Zielona Góra,

poniedziałek, 30 września 2019

Wczoraj zmarł znany polski polityk prorosyjski

Zmarł prorosyjski założyciel  Partii Wolności, Kornel Morawiecki.

Polityk ten 7 lipca 1990 założył Partię Wolności, ale sam nie uważa się za polityka pro-rosyjskiego. Jest on znany jest z wypowiedzi, które są zdumiewająco łagodne wobec Rosji. Czasopismo "Fronda" pisze cytując informacje za RFM donoszącym o wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej w którym: „Kornel Morawiecki ostro skrytykował swojego syna, premiera Mateusza Morawieckiego" za to, „że polski rząd zwraca Polaków przeciwko Rosjanom". Wg czasopisma Fronda, w owym wywiadzie Kornel Morawiecki twierdził że zbliżenie z Rosją "wzmocni Polskę na arenie międzynarodowej."

Był on wg Wikipedii- współpracownikiem Pawła Kukiza i w wyborach parlamentarnych w roku 2015 otworzył listę zorganizowanego przez niego komitetu wyborczego wyborców Kukiz'15 do Sejmu w okręgu wrocławskim. Później usłyszał "Pierdol się, Kornel. Zależy ci tylko na karierze syna". Autorem tych słów był Paweł Kukiz, padły one na na zamkniętym posiedzeniu klubu Kukiz'15 (Źródło: Renata Grochal, Jacek Harłukowicz, Rozbieranie Kukiza, „Gazeta Wyborcza", 16–17 kwietnia 2016.). Kornel Morawiecki wg Wikipedii zmarł 30 września 2019 w Warszawie na skutek nowotworu trzustki.

Znane wypowiedzi:
"Oczywiście, odbieranie sąsiedniemu państwu jego terytorium to łamanie prawa międzynarodowego, ale oprócz tego jest prawo ludów do samostanowienia. Krym został przejęty przez Rosjan bez walki. Ukraińskie wojsko przeszło na stronę Moskwy. Mieszkańcy Krymu wyrazili swoją wolę w referendum. (…) Moim zdaniem było ono demokratyczne."

Źródło: Rosja nie prowadzi agresywnej polityki? Kornel Morawiecki usprawiedliwia Moskwę w wywiadzie dla „Do Rzeczy", newsweek.pl, 30 lipca 2018.


"Prawo jest ważną rzeczą, ale prawo to nie świętość. (…) Nad prawem jest dobro narodu. Jeżeli prawo to dobro zaburza, to nie wolno nam uważać tego za coś, czego nie możemy naruszyć, czego nie możemy zmienić. (…) Prawo ma służyć nam. Prawo, które nie służy narodowi, to jest bezprawie."

Źródło: stenogram z 2. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 listopada 2015

"Rosja nie prowadzi agresywnej polityki."
Źródło: Rosja nie prowadzi agresywnej polityki? Kornel Morawiecki usprawiedliwia Moskwę w wywiadzie dla „Do Rzeczy", newsweek.pl, 30 lipca 2018.


"W czym rosyjska demokracja istotnie odbiega od europejskich standardów?"

Źródło: Rosja nie prowadzi agresywnej polityki? Kornel Morawiecki usprawiedliwia Moskwę w wywiadzie dla „Do Rzeczy", newsweek.pl, 30 lipca 2018.

"W Polsce większość mediów nastawia społeczeństwo przeciwko Rosji. Czy to jest dobre? Nie, to powinno się zmienić. Najpierw wygrajmy wybory, później będziemy zmieniać media na służebne społeczeństwu."

Źródło: Kornel Morawiecki: Będziemy zmieniać media na służebne społeczeństwu, wyborcza.pl, 7 sierpnia 2018.

Na korzyść polityka przemawia fakt, że nie był rasistą. Mówił on: 

"Zaproponujmy im naszą kulturę. Powinniśmy z uchodźców czynić nas. Tylko powinniśmy przybyszom postawić wymagania, zmusić ich do wysiłku, sami podjąć działania, które „ich" przerobią na „nas".

Źródło: Kornel Morawiecki za przyjęciem uchodźców. Trzeba tylko „ich" przerobić na „nas", newsweek.pl, 28 grudnia 2017

opr. Adam FULARZ dla Polish News Agency, na podstawie Wikiquote

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta