Zielona Góra,

środa, 18 września 2019

Petycja dot. wczorajszego podtopienia na ulicach miasta Zielona Góra

Do Rady Miasta


Petycja 

We wtorek, 17 września 2019 w czasie ulewistego deszczu na ulicy Dekoracyjnej nie można przejść chodnikiem bowiem tak ogromne ilości wody wpływają z wybetonowanych placów tamtejszych firm i hurtowni. Samochody mogą utknąć w głębokiej wodzie. Piesi przemoczą buty tylko dlatego że z posesji prywatnych wypływają rwące strumienie. Sam przemoczyłem buty bo na chodniku poziom wody był zbyt wysoki.

Wnoszę aby zmienić system podatku od nieruchomości i pobierać od powierzchni utwardzonych stawkę wielokrotnie większą. Jako podatnicy musimy płacić bardzo wiele za rozbudowę systemu kanalizacji. Podmioty gospodarcze które są winne podtopieniom miasta bowiem brukują ogromne place, powinny pokrywać koszty spowodowane odprowadzaniem wody deszczowej a nie przerzucać ten koszt na wszystkich mieszkanców miasta. Proponuję ustalić stawkę podatku inną za teren zwykły a drastycznie inną- za utwardzony.

W wielu miastach Polski i Europy (ostatnio widziałem to nawet w mieście Pula w Chorwacji) buduje się tzw. mokre parki czyli zagłębienia dokąd odprowadza się deszczówkę z ulic miasta. W tych zagłębieniach sadzi się odpowiednie wilgociolubne rośliny- hydrofity, które oczyczczą wodę z metali ciężkich. W Polsce jest to także sporym trendem. Zalety to zatrzymanie wody deszczowej w mieście co spowolni powiększanie się plam stepu, zaczątków stepu np. widocznych z okna pociągu pomiędzy Starym Kisielinem a centrum m. Zielona Góra.

Przesyłam tekst z wczorajszej prasy na ten temat:

https://swiatoze.pl/gdansk-zaklada-gruntowe-ogrody-deszczowe-i-parki-retencyjne-to-pionierskie-rozwiazanie-w-skali-kraju/

Wnoszę petycję o kilka do kilkunastu mokrych parków. Proponowane lokalizacje:
- zachodnia część Kaczego Dołu gdzie wykopanoby zagłębienie
- wykop po torowisku kolei podmiejskiej do Polskiej Wełny przy ul. Słowackiego
-teren między stacją paliw Shell a ulicą Drzewną przy czym można naprawić schody i resztki betonowej architektury parkowej etc.
-park bez nazwy ciągnący się od ul. Zjednoczenia do ul. Składowej na którym było małe bagno, ale je niedawno osuszono rowem melioracyjnym niszcząc możliwości małej retencji
-wyrobiska pokopalniane przy ul. Akademickiej w stronę ogr. działkowych przy Parku Poetów.
opr. Adam Fularz


--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta