poniedziałek, 30 września 2019

Agnès Callamard i baronowa Kennedy opowiadają o taśmach dokumentujących zabójstwo dziennikarza w konsulacie niemal rok temu

Baronowa Helena Kennedy, prawnik- obrońca oraz Agnès Callamard, specjalny wysłannik ONZ do spaw zabójstw pozasądowych byli bohaterami materiału BBC World News na temat zabójstwa dziennikarza w konsulacie saudyjskiego reżimu. Wkrótce mijają dwa lata od tej zbrodni.

Agnès Callamard i baronowa Helena Kennedy opowiadają o taśmach dokumentujących zabójstwo dziennikarza w konsulacie saudyjskiego reżimu. Dziennikarza w rozmowach jakie nagrano w konsulacie, opisywano jako zwierzę ofiarne. Narzekano że jego zwłoki trzeba było ciąć na ziemi, co było niewygodne. Konsul generalny był zaś informowany o "narodowym obowiązku"- jak nazwano sprawę zabicia dziennikarza krytycznego wobec władz. 

Wcześniej, poprzedniego dnia do Stambułu dotarło samolotem troje agentów z czego dwóch pracowało w biurze tamtejszego księcia. Następnego dnia prywatny odrzutowiec wysadził w Stambule 9 mężczyzn. Jeden z nich był patologiem biegłym w kryminalistyce. Operacja zabójstwa była przeprowadzona przez urzędników w ramach ich oficjalnych prerogatyw zaś cięcia zwłok dokonywał patolog. 

Dziennikarzowi zwabionemu do konsulatu powiedziano przed śmiercią że jest poszukiwany przez Interpol i że jest aresztowany, co oznacza że wraca do Rijadu. Później go duszono plastikową torbą oraz podano mu jakieś substancje.

Prawdopodobnie użyto piły do kości ponieważ na nagraniach odnotowano niski ciągły dźwięk. Rzekomo uwieczniono także członkowanie ciała. Miejsce zbrodni oczyszczono kryminalistycznie w ciągu dwóch tygodni po zdarzeniu. Z uwagi na ochronę immunitetem dyplomatycznym, organy tureckie nie mogły wejść na teren konsulatu przed jego czyszczeniem ze śladów. Baronowa Helena Kennedy uważa że społeczność międzynarodowa ma obowiązek naciskać na śledztwo przeprowadzone na wysokim poziomie. 

W dzisiejszym wywiadzie Mohammed bin Salaman w wypowiedzi dla stacji CBS News, na pytanie " czy zleciłeś zabójstwo Jamala Kashoggi", odpowiedział że nie, że nie zrobił tego. Dodał że jako przywódca saudyjski wziął odpowiedzialność za to zdarzenie. 

--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komunikaty