14 godzin temu
GZ.II.0620.1.151.2019
Newsletter nr 151
Bakteria nie zagraża mieszkańcom Lubuskiego
W związku z wykryciem w Szpitalu Uniwersyteckim bakterii Klebsiella Pneumoniae NDM marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z Katarzyną Łasińską- kanclerz uczelni, Januszem Kubickim prezydentem Zielonej Góry, wiceprezydentem Krzysztofem Kaliszukiem, Waldemarem Michałowskim - dyrektorem Departamentu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta oraz dr Markiem Działoszyńskim – prezesem zarządu Szpitala. Uczestnicy spotkania wydali komunikat dotyczący sytuacji w lecznicy.
Komunikat
Pacjenci przebywający w zielonogórskim Szpitalu, u których dzięki badaniom przesiewowym wykryto obecność bakterii, nie są pacjentami chorującymi z powodu Klebsielli, lecz jej nosicielami (są skolonizowani przez bakterię). Żaden z tych pacjentów nie przebywa w szpitalu z powodu bakterii New Delhi. Pacjenci ci chorują na inne choroby, najczęściej nie ma potrzeby stosowania u nich antybiotyku. Taki chory jest poddany izolacji i obserwacji.
Do tej pory kolonizację Klebsielii pnaumoniae NDM stwierdzono u 22 pacjentów Szpitala. W chwili obecnej w lecznicy przebywa 14 osób u których stwierdzono kolonizację bakterii.
Do 15 sierpnia 2019 r. - wstrzymano przyjęcia planowe do wszystkich Oddziałów Szpitala zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia 7 sierpnia 2019 r. (pismo nr: NS-EP - ZszP 409.15.2019).
Z informacji jakie udało się uzyskać z jednego z warszawskich szpitali, w którym także wykryto szczepy bakterii Klebsiella Pneumoniae NDM, tamtejszy Inspektor Sanitarny nie wydał zaleceń o ograniczeniu przyjęć do szpitala, tak jak to ma miejsce w przypadku zielonogórskiej lecznicy.
Skalę ujawnionych przypadków bakterii Klebsiella Pneumoniae ilustruje poniższy wykres, z którego wynika, że to właśnie w Warszawie i okolicach odnotowuje się najwięcej zakażeń.
Jednocześnie, w związku z pojawiającymi się informacjami, które mogą wprowadzać w błąd mieszkańców Zielonej Góry i całego województwa lubuskiego publikujemy Oświadczenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze, z którego wynika, że zostały podjęte odpowiednie działania sanitarno-epidemiologiczne w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się zakażenia. Ponadto wystąpienie bakterii w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze nie stanowi dla miasta i jego mieszkańców zagrożenia i nie nosi znamion epidemii. Zobacz: Oświadczenie PPIS
Uczestnicy spotkania zauważają, że Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze od wielu lat posiada wewnętrzne procedury - instrukcje postępowania, w przypadku identyfikacji różnych szczepów bakterii, w tym również Klebsiella pneumoniae. Czuwa nad tym powołany komitet oraz zespół do spraw kontroli zakażeń szpitalnych.
Obecnie obowiązująca procedura - Instrukcja I-11-00 „Zasady postępowania w przypadku identyfikacji szczepów Enterobacteriaceae produkujących karbapenemazy (CPE-ang. Carbapenemase Producing Enterobackteriaceae). Dotyczy w szczególności Klebsiella pneumoniae wytwarzających karbapenemazy NDM, KPC, OXA – 48 została wprowadzona zarządzeniem Prezesa Zarządu w dniu 27 maju 2019 r. Opracowano ją na podstawie zaleceń dla m. stołecznego Warszawy, jest też zgodna z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.
To właśnie dzięki tej procedurze szpital standardowo bada pacjentów z tzw. grup ryzyka (m.in. przybywających z innych szpitali, ciężko i przewlekle chorych, pacjentów neonatologicznych, a także pacjentów, którzy przebywali w innych placówkach medycznych w ciągu ostatniego roku). Efektem tych badań było wykrycie dwóch pierwszych pacjentów skolonizowanych ww. bakterią. Obecnie w szpitalu jeszcze bardziej rozszerzono krąg osób objętych badaniami.
Dodatkowo uczestnicy spotkania ustalili, że zarówno na stronie internetowej Szpitala jak i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz na ich profilach w mediach społecznościowych codziennie będą umieszczane informacje dotyczące aktualnej sytuacji w Szpitalu Uniwersyteckim.
W związku z powyższym publikujemy dotychczasowe i planowane działania podejmowane przez Szpital Uniwersytecki.
W okresie od 01.07.2019 do 08.08.2019 wykonano 4.038 badań mikrobiologicznych, w tym 491 badań screeningowych, ponadto codziennie odbywają się szkolenia lekarzy, pielęgniarek i techników – podczas codziennych zebrań, ale także licznych spotkań w poszczególnych oddziałach oraz konsultacje telefoniczne (pracowników z Działem Epidemiologii),
Wprowadzono ścisły reżim sanitarny w całym szpitalu, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów gdzie przebywali lub przebywają skolonizowani pacjenci.
Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych codziennie wykonuje badania środowiskowe i nadzoruje personel sprzątający.
Poinformowano okoliczne zakłady DPS, ZOL oraz Zespoły Kontroli Zakażeń Szpitalnych ościennych szpitali o zaistniałej sytuacji epidemiologicznej,
W dniu 5 sierpnia 2019 r. wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na Klinicznych Oddziałach: Neurochirurgii, Chorób Wewnętrznych, ograniczono odwiedziny;
W ramach kampanii informacyjnej 7 sierpnia br. zorganizowano konferencję prasową z udziałem lokalnych mediów, regularnie umieszczane są komunikaty na stronie internetowej szpitala oraz FB, które przesyłane są również bezpośrednio do mediów. W prasie, radiu, telewizji oraz na portalach internetowych ukazało się kilkadziesiąt materiałów, w tym również poradnikowe.
Na podstawie pisma Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia
7 sierpnia 2019 r. (znak: NS-EP - ZszP 409.15.2019) zobowiązującego Szpital do wstrzymania przyjęć pacjentów do wszystkich oddziałów Szpitala na okres od 7 sierpnia 2019 r. do 15 sierpnia 2019 r. - wstrzymano zgodnie z zaleceniami planowe przyjęcia do wszystkich Oddziałów Szpitala;
Dla bezpieczeństwa pacjentów i odwiedzających ograniczono odwiedziny do 1 osoby przy pacjencie, po uprzednim zapoznaniu się z „Informacja dla odwiedzających" (Zarządzenie Nr 186/2019 Prezesa Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze spółka z ograniczona odpowiedzialnością z dnia 8 sierpnia 2019 r. w sprawie ograniczenia odwiedzin w oddziałach Szpitala);
Realizowane są postanowienia protokołu kontroli Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej nr NS-EP-154, Komitetu kontroli zakażeń szpitalnych i Konsultanta ds. Mikrobiologii i Epidemiologii;
Zaplanowano - gdyby to było konieczne - podpisanie umowy na podwykonawstwo w zakresie usług wykonywania badań mikrobiologicznych. Wydłużono czas pracy mikrobiologów zgodnie z zapotrzebowaniem, w celu zapewnienia ciągłości wykonywanych badań. Planuje się zatrudnić dodatkowe osoby do pracowni mikrobiologii.
Wzmocniono (od stycznia 2019 r.) etatowo Dział Higieny i Epidemiologii; Wydłużono czas pracy działu.
Zamontowano dodatkowe dozowniki (30 szt.) dla odwiedzających przy windach i w ciągach komunikacyjnych Szpitala;
Szpital wystąpił do władz samorządu województwa lubuskiego z wnioskiem o pomoc w zakupie:
- Aparatu do identyfikacji bakterii metodą spektrometrii mas typu MALDI, co znacznie przyśpieszy identyfikacje bakterii.
- Analizatora GeneXpert TM System, który wykonuje badania metodą Real -Time PCR (diagnostyka genetyczna) - do szybkiej identyfikacji bezpośrednio z materiału klinicznego np. grypy, Clostridioides difficile z możliwością wykrycia szczepów Mycobacterium tuberculosis, szczepów CPE/NDM/OXA w ciągu 1 godz. z wyeliminowaniem etapu hodowli.
- Systemu monitorowania posiewów krwi na 40 miejsc (próbek krwi) tzw. aparatu satelitarnego umożliwiającego natychmiastową diagnostykę, co pozwoli na wyeliminowanie etapu preinkubacji w cieplarce.
14. Regularnie przeprowadza się dekontaminację z fumigacją pomieszczeń, gdzie przebywali pacjenci skolonizowani klebsiellą pneumoniae. Wyniki badań środowiskowych są ujemne;
15. W celu ograniczenia zagrożenia wymieniono m.in. wlewki, słuchawki prysznicowe, kosze, deski sedesowe itd.;
16. Zakupiono dodatkowe środki ochrony osobistej (fartuchy, maski), sprzęt jednorazowego użytku (zwiększenie ilości);
17. Przeprowadzono przypominające szkolenie pracowników Szpitala i firm zewnętrznych wykonujących usługi w Szpitalu dotyczące zasad ograniczających rozprzestrzenianie się pałeczek enterobacteriaceae tj Klebsiellii pneumoniae MBL – NDM;
18. Podjęto decyzję o wykonaniu badań przesiewowych w kierunku Klebsiellii pneumoniae MBL - NDM dla personelu medycznego oddziałów, w których stwierdzono kolonizacje pacjentów. Spośród wykonanych badań nie stwierdzono kolonizacji przewodu pokarmowego bakteriami z grupy CPE;
19. Poinformowano firmę sprzątającą Impel Facillity Services i Opima Care sp. z o.o o konieczności przeprowadzenia pilnej kontroli wewnętrznej weryfikującej znajomość procedur pracowników w/w firmy. W dniu 9 sierpnia 2019 r. przeprowadzone zostało spotkanie z udziałem kierownictwa firmy. Omówiono i podsumowano dotychczasowe działania w związku z wykryciem kolonizacji bakterią Klebsiella Pneumonie NDM. (wzmożony nadzór nad pracownikami wykonującymi usługę, przeszkolono pracowników).
Zalecono
- pilnie przeprowadzić kolejne szkolenie przypominające dotyczące procedur:
Higiena Rąk
zasady sprzątania w izolatkach w trakcie hospitalizacji chorego
zasady sprzątania w izolatkach po wypisie chorego
związanych z dekontaminacją pomieszczeń szpitalnych
procedury ubraniowej – zasada „nic poniżej łokcia" ze szczególnym uwzględnieniem nieużywania przedmiotów podręcznych przy wykonywaniu rutynowych czynności przy pacjencie.
Uzgodniono, realizując zalecenia Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych:
- wymianę mopów na nowe na wszystkich oddziałach objętych ogniskiem epidemicznym ,
- zwiększenie liczby przeszkolonego personelu sprzątającego,
- zwiększenie częstotliwości sprzątania sal pacjentów izolowanych z ogniska
endemicznego 3 x dziennie ( wytyczne wskazują na sprzątanie 2 x dziennie ),
- dostarczanie sprzętu medycznego i bielizny szpitalnej do „ drzwi oddziału" w celu ograniczenia liczby pracowników poruszających się w obrębie oddziału ,
- wyposażenie oddziałów w dodatkowy sprzęt do mycia i dezynfekcji termicznej,
- ograniczenie rotacji pracowników do zera w oddziałach objętych ogniskiem epidemicznym ,
- zamontowanie dodatkowych dozowników ze środkiem dezynfekcyjnym w ciągach komunikacyjnych
oddziałów, Izba Przyjęć, SOR oraz na każdym piętrze przy windach we wszystkich pawilonach.
- podawanie posiłków w jednorazowych naczyniach u pacjentów izolowanych w oddziałach objętych ogniskiem epidemicznym
- zwiększenie liczby osób nadzorujących i sprawdzających efekty dekontaminacji i fumigacji pomieszczeń. Efekty dekontaminacji są sprawdzane przez przełożonego przy użyciu znaczników fluorescencyjnych.
20. O bieżącej sytuacji epidemicznej do Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przesyłane są codzienne raporty zgodnie z wytycznymi pisma znak: BZK-V.6310.10.13.2019.MWil z dnia 7 sierpnia 2019 r.;
wg UMWL
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz