Zielona Góra,

wtorek, 23 kwietnia 2019

Propozycje dla ruchu pieszych w mieście Zielona Góra

Propozycje powiększenia strefy ruchu pieszego w m. Zielona Góra

Szanowni Państwo.

Wnoszę o rozważanie propozycji aby strefą pieszą uczynić Plac Matejki oraz odcinek ulicy pomiędzy właściwym placem a ulicą Podgórną w okresie 23 października 1990 – 9 stycznia 1991 nosił nazwę Kocia. – obecnie nie istnieje jako osobna ulica.


Zbliża się sezon turystyczny. Zielona Góra nie ma jako miasto - obszaru miasta w strefie pieszej - który spełniałby warunki nawierzchni ulicy czy placu na tyle "starodawnej" by udawać centrum starego miasta na potrzeby turystyczne.

Obecnie jednym w miarę zabytkowo wyglądającym z racji odtworzenia historycznej nawierzchni ulic- obszarem dawnego historycznego centrum miasta jest odrestaurowany kwartał ulic wokół Placu Matejki. W tym miejscu o ile pamiętam historię miasta- miałoby się znajdować przedlokacyjne serce najdawniejszej przedlokacyjnej Zielonej Góry.  
Proponuję utworzenie tutaj "obszaru turystycznego" z drastycznie ograniczonym ruchem samochodów osobowych i pozbawionym widoku parkujących samochodów osobowych.  

Cały ten kwartał ulic byłby wyłącznie obszarem ruchu pieszych bez ruchu drogowego.  Przeznaczonoby go także jako miejsce uroczystości, targów, wystaw, dla jeżdżących na rolkach etc.

Obecnie wieczorem w mieście Zielona Góra brak jest mających urok turystyczny obszarów o zabytkowej nawierzchni. Ten obszar zwykle jest opustoszałym parkingiem niestrzeżonym w centrum miasta. Wymiana nawierzchni spowodowała zmianę Placu Matejki w psrking samochodów osobowych.

Czuję się zawiedziony bo kiedyś Plac Matejki był całkowicie pokryty wielkim obrazem namalowanym na fasadach budynków mieszkalnych.  Było to ciekawe i dość unikalne w skali kraju. Obecnie zaś ten plac jest zwykłym parkingiem na brukowej nawierzchni- a takich placów parkingowych jest w kraju wiele.

Warto jednak pamiętać o tym że ten plac był artystycznie unikalnym w skali kraju. Domagam się by przywrócić artystyczną unikalność tego placu.

Dokonane zmiany w postaci zamiany unikalnego placu z wielkim obrazem na ścianie fasad budynków- na brukowany parking niestrzeżony- są kontrowersyjne w mojej ocenie.

odpowiedzi UM

   
Zielona Góra, 23 kwietnia 2019 r.
 
Pan
Adam Fularz
 
Informuję, że koncepcja rewitalizacji - zagospodarowania Placu Matejki wraz z organizacją ruch została już rozstrzygnięta jest w trakcie realizacji.
 
Pozdrawiam
Maria Pięta

oor. Adam Fularz

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta