Zielona Góra,

środa, 27 marca 2019

Wspomnienie po Ogrodzie Zoologicznym przy ul. Wyspiańskiego

Na terenie miasta znajduje się Ogród Botaniczny w Zielonej Górze odbudowany jedynie w połowie przedwojennego rozmiaru w 2007 roku po blisko 60 latach. Istnieje też Palmiarnia Zielonogórska mieszcząca niewielką kolekcję roślin egzotycznych (ok. 200 taksonów). Przed laty działało również ZOO -Ogród Zoologiczny w Zielonej Górze. Z dzieciństwa pamiętam jedynie zrujnowane pawilony i wybiegi dla zwierząt w których jeszcze była słoma. 

Dawny Ogród Zoologiczny w Zielonej Górze (dawne ZOO) to położony przy ul. Wyspiańskiego 21 w Zielonej Górze kompleks parkowy mieszczący do lat 70. XX wieku miejski ogród zoologiczny. Obecnie władze miasta razem z Uniw. Zielonogórskim (promotor prezydenta miasta jest we władzach uczelni) chcą wyciąć ten park pod osiedle mieszkaniowe. 

Znajdują się tutaj pozostałości pawilonów dla zwierząt oraz dwa stawy. Zwiedzającym oferowano do obejrzenia dość powszechnie spotykane w ogrodach zoologicznych zwierzęta: m.in. muflony, kozy, owce, sarny. Na stawach pływało ptactwo wodne.

W konsekwencji likwidacji ogrodu w Zielonej Górze zwierzęta trafiły m.in. do zoo w Nowym Tomyślu. W 2006 roku proponowano odbudowę ogrodu w innej lokalizacji. Obecnie zwierzęta można obejrzeć jedynie w sanatorium dla dziko żyjących zwierząt w Starym Kisielinie pod Zieloną Górą.

Obecnie buduje się prawie jedynie ekologiczne ZOO- czyli dające zwierzętom możliwość życia w warunkach bliskim naturalnym. Celem tych ZOO jest zachowanie wymierających gatunków. Jedynie drugorzędnym celem jest forma atrakcji dla zwiedzających.

Bibliografia
Wikipedia, oraz
Gazeta Wyborcza Zielona Góra nr 22, wydanie z dnia 26/01/2007.

 

+
 +

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.


Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.


--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta