Zielona Góra,

niedziela, 24 marca 2019

Pytanie o rozkład jazdy pociągów w woj. lubuskim

List do UMWL

Z jakiego powodu stacja Rzepin jest obsługiwana w praktyce tylko z jednego kierunku przez kolej pasażerską? W 3 innych kierunkach liczba połączeń regio w dobie jest zbyt mała by w ogóle mówić o ofercie przewozowej. 

Za wartość graniczną liczby par połączeń na dobę uznaje się 6 par w dobie. Poniżej tej liczby połączeń w literaturze przytacza się badania że przy mniej niż 6 par połączeń w dobie liczba podróżnych stale spada a oferta połączeń wpada w spiralę upadku (niższa liczba podróżnych-mniej połączeń- większy deficyt). 

Oglądając rozkład jazdy można mieć wrażenie że na 4 kierunki -aż 3 z nich to nie jest oferta przewozowa a jedynie ruiny takiej oferty. Czy UMWL może przekazać swoje tłumaczenia w tej sprawie? Wydaje się że tak skąpa oferta nie ma sensu bowiem powoduje ona ogromny deficyt w związku z nikłą ilością podróżnych i koniecznością dużo większych kwot dotacji niż gdyby linie te miały poprawną ofertę przewozową.

W dodatku zauważyłem że po godz. 15-tej brak jest połączenia regio do Ziel. Góry z Rzepina. Jedyne połączenie po 15-tej to to na 12 minut przed godz. 21-szą.

Czy nie powinno się dokonać zmiany oferty przewozowej na stacji Rzepin? Wyeliminować wszystkie połączenia które kończą bieg w Rzepinie poza wieczornymi i wprowadzić bezpośrenie połączenia regio np. w relacji Wrocław-Ziel. Góra-Szczecin lub Poznań-Zbąszynek-Rzepin-Kostrzyn- Szczecin pomijające część stacji na trasie? 

Obecna oferta w mojej ocenie nie ma sensu. Pociągi kursujące w relacji Szczecin-Poznań czy Wrocław-Szczecin przyciągnęłyby podróżnych w większym stopniu niż obecna oferta. Wymagałyby też mniejszych dotacji niż połączenia kończące  bieg w małych miejscowościach.

Co z połączeniem około godz. 10-tej z Rzepina w stronę Zbąszynka? Umwl otrzymał petycję w tej sprawie.
 
Adam Fularz


--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta