Zielona Góra,

sobota, 16 lutego 2019

Trzy sklepy obok siebie na ul. Sobieskiego stoją puste

Stoję na ul. Sobieskiego notując te słowa. Od nr 2 do nr 8/10 na 4 ongiś czynne tu sklepy- trzy są puste, a tylko jeden lokal jest czynny i jest w nim biuro pożyczek. Podobnie jest na innej ulicy przy rynku. Na ul. Pod Filarami w podcieniach przy rynku- na 4 lokale aż trzy są puste. Obok stoi opuszczony dom towarowy na Rynku Starego Miasta. Wg tablicy informacyjnej  pozwolenie na budowę domu towarowego nr 7353-48/03 wydano 14 lutego 2003 roku, a więc 16 lat i 2 dni temu. Domu towarowego nigdy nawet nie ukończono, od dekady zamiast drzwi są płyty pilśniowe i tablica "teren budowy". 

Największy dramat jest w ulicy od wejścia do sali sesyjnej Rady Miasta do ul. Lisowskiego. Zbankrutował sklep "Witaminka", sklep "Galeria Afryka", oraz upadł salon bukmacherski. Na całej ulicy przy rynku działa już tylko serwis telefonów komórkowych. 

Władze miasta swoją polityką transportową spowodowały drastyczne zmiany w geostrukturze handlu. Handel detaliczny opuścił dawne centrum miasta. W innych miastach Europy które stawiają na transport zbiorowy, historyczne centra miast nadal pełne są domów towarowych czy galerii handlowych. W prosamochodowej Zielonej Górze dawne centrum miasta jest już tylko dzielnicą starych budynków a udział procentowy Starego Miasta w handlu detalicznym jest mniej więcej podobny jak w reszcie dzielnic miasta. 

Czy władze miasta kiedyś zmienią swoją politykę?  Nie wiadomo. Na razie Zielona Góra jest miastem w którym w transporcie miejskim dominuje samochód osobowy. Zgodnie z ekonomiką transportu, dawne centra miast są w tej sytuacji skazane na upadek. Nie mają szans w konkurencji z galeriami handlowymi na obrzeżach gdzie tańszy grunt daje możliwość niemalże nieograniczonej budowy przestrzeni parkingowych. W tej sytuacji podmiejskie centra handlowe będą wygrywać. Rozwiązaniem jest wprowadzenie restrykcji dla samochodów osobowych w mieście i rozwój tr. zbiorowego.

Opr. A. Fularz--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta