Zielona Góra,

wtorek, 19 lutego 2019

Propozycja do Radnych Miasta Zielona Góra

Propozycja dla Radnych Miasta Zielona Góra

Drodzy Państwo. Różne miasta Europy znane z prosamochodowej polityki w odniesieniu do transportu miejskiego, czasem od swojej samochodowej manii robią wyjątki.

Mieszkałem w Warszawie. Pamiętam że na weekendy w lecie zamykano dla samochodów osobowych część ulic w mieście. Zamykano np. ul. Krakowskie Przedmieście dla sam. osobowych. Wówczas dopiero ludzie zechcieli korzystać z tych ulic dla spacerów czy oferty gastronomii.

Proponuję czasowe zamknięcie dla ruchu sam. osobowych ul. Boh. Westerplatte. Kiedyś, kilkanaście lat temu, była to ulica handlowa z dużym ruchem pieszym. Dzisiaj jest to zwykła trasa samochodowa a część szerokich chodników zamieniono na parkingi. Kilka sklepów już nie działa,  a na parterze opustoszałej galerii handlowej mieści się salon dilerski z samochodami. Z dawnych 4 domów towarowych pozostały dwa których dni w dodatku wydają się być policzone. 

Całkowita likwidacja jakiegokolwiek ruchu sam. osobowych w letnie weekendy od piątku po południu do poniedziałkowego poranku może jednak ocalić resztki oferty handlowo-usługowej tej ulicy.

Proszę też wybrać się w podróż do centrum Poznania. Drastycznie zlikwidowano poprzez rozbiórkę nawierzchni- liczne drogi samochodowe i miejsca parkingowe w całym centrum miasta. Zrobiono ten -radykalny dla konserwatystów- krok, po to by powstrzymać upadek gospodarku centrum miasta jaki miał miejsce w wyniku kosztów zewnętrznych samochodów osobowych. 

Uprzejmie zachęcam do podjęcia eksperymentu w odniesieniu do upadłej głównej ulicy handlowej miasta. Szanse powodzenia eksperymentu są co prawda niewielkie. W sezonie letnim wg moich obserwacji mało kto pozostaje w tym mieście na weekendy. Zaś osoby młodsze wiekiem zwykle już wyprowadziły się z tego miasta. 

Pozdrawiam
Adam Fularz--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta