Zielona Góra,

wtorek, 5 lutego 2019

Na konwencji w Zielonej Górze ogłoszono program sprawnego państwa partii czy też ruchu Wiosna


We wtorek, 5 lutego 2019 na konwencji w Zielonej Górze ogłoszono program sprawnego państwa optacowany w partii czy też w ruchu o nazwie "Wiosna". Miało to miejsce w teatrze w budynku dawnej Stadthalle. 

Kto z was zarabia ponad 67 tys. miesiecznie? A kto z was jest zaangażowany w budowę dwóch wież za 1,3 miliarda PLN?- pytano ze sceny. 

Polityk ze sceny pytał o przywileje. Mówił o przywileju jakim jest karta do wyjątkowego bankomatu i ta karta się nazywa LP czyli legitymacja partyjna. "Warto sprawić aby politycy przestali traktować państwo jak skarbonkę i aby państwowe banki przestały im dawać kredyty na skinienie palcem. Misją polityki nie jest budowanie wieżowców czy (...) wojny polsko-polskiej"- mówiono ze sceny

Prowadzący mówił ze sceny-"chcę by tak było że 
płacę podatki bo to jest moja inwestycja w to państwo i w tą wspólnotę. Najwyższy czas skończyć z Misiewiczami i ośmiorniczkami. Ta patologia dotyczy nie tylko władzy centralnej ale też urzędu miasta czy spółek miejskich. Potencjał który drzemie jest ogromny ale trzeba umieć z niego skorzystać"- mówił prowadzący.

Dalsza część wypowiedzi: 
"Sprawne państwo to państwo które działa jawnie i informuje o swoich działalnościach.
To państwo które konsultuje swoje decyzje.
To państwo które ogranicza biurokrację i tworzy urzędy dla obywateli. Ktore dba o wydawanie kazdej publicznej złotówki.  Które nie kupuje sobie kolejki górskiej za pół miliarda złotych.
Państwo powinno być niezależne od partii i wpowinno rozwiązywać problemy Polek i Polakow. QOd 30 lat nie udało nam się zbudować państwa obywatelskiego które (......- tego słowa nie zapisałem) prawa zapisane w konstytucji."

"A my zrobiliśmy to w Słupsku. Pokazaliśmy że władza może się samoograniczać. W Słupsku pokazaliśmy że można odpartyjnić miasto. W Słupsku zmniejszyliśmy zadłużenie, wprowadziliśmy jawność wynagrodzeń urzędniczych, wprowadzliśmy konkursy w obsadzaniu spółek miejskich. Te zmiany można przenieść na poziom centralny."

"Chcielibyśmy przenieść te praktyki na skalę całej Polski. O tym kto może pracować w spółkach skarbu państwa powinny decydować kompetencje a nie legitymacja partyjna. Musimy zapewnić stabilność systemu prawnego."
 
"Nie może być tak że sejm w 24 godziny na kolanie tworzy nowe prawo a potem prezydent Duda podpisuje to prawo na nartach na kolanie."

"Wprowadzimy jednolite zasady zarządzania spółkami skarbu państwa. Kompetencje przeniesione zostaną do urzędu kancelarii premiera kraju. Silny lider będzie je kontrolować by były pełne osób z kompetencjami."

Dalsze obietnice: "Pełna jawność w naborze zarządów i prezesów spółek. Egzamin kompetencyjny dla wszystkich tych którzy chcą zarzadzać spółkami skarbu państwa. Wymóg 5-letniego doświadczenia na podobnym stanowisku. (.....- nle zrozumiałem jakie ciało zewnętrzne ) ma kontrolować jakość tych kadr. Ma być rodzaj matury a wojt Pcimia - obecny szef jednej z wielkich rządowych firm- musiałby się sporo douczyć by zdać taki rodzaj matury. Konkursy mają być transmitowane w internecie." 

"Odpartyjnienie państwa to jest blisko milion etatów w administracji etc. Nad tym trzeba zapanować. W urzędach po 30 latach transformacji mają pracować urzędnicy - urzędnicy niezależni od polityków."

Te 10 zmian ma sprawić że spółki skarbu państwa i administracja ma się nie zajmować sama sobą ale waszymi problemami. 
(Ma powstac) panstwo którego najważniejszą wartością jest wspólnota a nie polityka."

Te slowa wygłosił jakiś Marcin.


--
opr. A. Fularz na podstawie wypowiedzi ze sceny konwencji ruchu Wiosna w Ziel. Górze. Miejsce konwencji to test w budynku dawnej Stadthalle w Zielonej Górze. 

--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta