Zielona Góra,

poniedziałek, 28 stycznia 2019

List do Rady Miasta w sprawie jakości chodników

do Sz. Państwa 
Radnych Miejskich

List w sprawie polityki transportowej

Szanowni Państwo,
Chodniki w mieście są tak słabej jakości że nie tylko nie da się na nich jeździć na rolkach, hulajnogach, elektrycznych deskorolkach, ale nawet iść w butach z airsystemem.

W sobotę na chwilę wyszedłem z domu, szedłem przez os. Mieszka I. Idąc wzdłuż ulicy Bolesława Krzywoustego, aż kwiknąłem ze śmiechu. Płytki chodnikowe rozpadły się ze starości, i po prostu poniszczyłbym airsystemy w butach sportowych gdybym nie skakał by omijać dziury w chodniku. Takich miejsc jest ogromna ilość w Zielonej Górze. Nie ma sensu zgłaszać poszczególnych ulic i miejsc, powinno się zorganizować kompleksowy przegląd chodników w mieście. 

Ich jakość często jest fatalna. Nawet na mojej ulicy studzienka od 20 lat wystaje z chodnika na kilkanaście cm. Starsi ludzie się na takich miejscach wywracają. 

Po wizycie u ortopedy pisałem do UM w sprawie wystającej obudowy studzienki kanalizacyjnej w centrum miasta. Na poczekalni u ortopedy spotkałem starszą kobietę która się na takiej studzience wywróciła i nie rozumiała celu dla którego studzienka wystawała tak wysoko z chodnika. Takich miejsc jest bardzo wiele w Zielonej Górze. Wzywam do przeprowadzenia urzędowej wizji lokalnej na wszystkich chodnikach w mieście. 

Proszę mieć na uwadze że młodzi ludzie także w Zielonej Górze chcą nosić modne od lat buty z airsystemami. Airsystemy w butach sportowych są delikatne- są to bąble powietrza na które naklejono gumkowe podeszwy. W Zielonej Górze nie da się takich butów użytkować.

Zielona Góra nie powinna być tylko miastem dla kierowców samochodów. Od lat nasze pieniądze z podatków Państwo jako radni zagarniają mieszkańcom. Jaki prawem przeznaczają je Państwo na dotowanie prywatnych przedsięwzięć takich jak podróżowanie prywatnym sam. osobowym po mieście? 

Czemu nasze podatki Państwo wydają jako dotacje dla kierowców prywatnych samochodów - na dotowanie podróżowania po Zielonej Górze samochodem osobowym? Kierowcy nie płacą za budowę miejsc parkingowych czy za nowe drogi- a wg nauk ekonomicznych- muszą to robić by rynek transportu działał poprawnie i przekazywał kierowcom właściwe sygnały z rynku. Dotacje do motoryzacji indywidualnej w mieście te sygnały wypaczają.

Przecież na samą budowę nowych dróg dla samochodów w mieście wydano co najmniej 300-350 mln PLN w ciągu ostatniej dekady. Czy wydano choćby ułamek tych kwot na ruch pieszy? Miasto Zielona Góra jest dziś nieatrakcyjne jako miejsce do mieszkania z uwagi na radykalny wskaźnik liczby samochodów osobowych w stosunku do liczby mieszkańców. Prowadzi to na przykład do tego że latem, chcąc się opalać na trawniku przed domem, muszę to robić w masce antysmogowej bo na mojej ulicy jest wtedy korek i stoją samochody z włączonymi silnikami.

Ekonomiści wolnorynkowi domagają się by miejsca parkingowe dostarczały nie urzędy cy rządzący, ale firmy działające na wolnym rynku. Gdyby kierowcy mieli zapłacić po 80-150 tys. PLN za wykup miejsca do parkowania, czy po 100-150 PLN za parkowanie samochodu przez cały dzień w centrum miasta, rynek transportu miejskiego w Zielonej Górze przypominałby kraje Eur. Zachodniej a nie Azję. W dodatku miasta tej wielkości w Eur. Zachodniej wprowadzają płatny wjazd samochodem do centrów miast.

Proszę zaniechać rozkradania naszych publicznych pieniędzy na dotowanie kosztownego luksusu jakim jest jazda samochodem osobowym w mieście. Mogliby Państwo udać się w podróż np. 140 km dalej, do Berlina, by przekonać się jak jest zorganizowany rynek transportu w mieście. 

Młodzi chcą jeździć chodnikiem na hulajnodze, rolkach, deskorolce. Tymczasem można mieć wrażenie że urzędnicy z wydziału inwestycji "udają greka", i wg prasowych opisów tej sprawy- twierdzą nie rozumieją że chodniki mają być na tyle płaskie by móc na nich jeździć na deskorolce elektrycznej, rolkach etc. 

z poważaniem,
Adam Fularz
Gaz. Zielonogórska, www.zielonogorska.pl

rys. e-deskorolka, wg sport-shop.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta