Zielona Góra,

poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Pytanie o Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

do Biuro Prasowe,
UMWL

Pytanie o newsletter- czy można wiedzieć czemu już nie nadchodzi? Ostatni jaki nadszedł dotyczył wycinki drzew w Trzebiechowie, później Państwo zaniechali wysyłki na adres mojej redakcji.
Pzdr

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: <biuroprasowe (na serwerze) lubuskie.pl>
Data: 16 sierpnia 2018 15:21
Temat: Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego 

 

GZ.II.0620.1.156.2018                                                                                Zielona Góra, 16-08-2018 r.

 

 

Newsletter nr 156

 

Konferencja prasowa

17.08.2018 r. o godz. 11.00 w Sali Prasowej urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze odbędzie się konferencja prasowa, w której wezmą udział: marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Grzegorz Potęga – organizator Solanin Film Festiwal.

Tematy:

1. Wsparcie samorządu województwa dla Solanin Film Festiwal

2. Stanowisko samorządu województwa ws. decyzji wójta gminy Trzebiechów o wycince alei drzew w ciągu drogi wojewódzkiej 278.

Szansa dla lubuskich par!

Dobra wiadomość dla lubuskich par, które zmagają się z problemem niepłodności. Zarząd województwa uruchamia program dofinansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Przeznaczył na to 100 tys. zł. - Uzyskaliśmy pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i ruszamy. Jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia w naszym województwie europejskich standardów. Chcemy poprawiać dostępność do tej metody, bo nie jest to tanie leczenie – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Autorem programu jest Departament Ochrony Zdrowia UMWL. W ramach przygotowań przeprowadzona została szczegółowa diagnoza. Dane statystyczne wskazują, że z problemem bezpłodności zmaga się w Polsce 20% młodych par. W Lubuskiem 15%. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśla, że od kilku lat ten problem w Polsce narasta. - W latach 2013 -2016 rząd finansował procedurę in vitro, ale niestety od dwóch lat Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje takiego programu leczenia. Uważamy, że jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia w naszym województwie europejskich standardów. Chcemy poprawiać dostępność do tej metody dla wszystkich, bo nie jest to tanie leczenie. Kosztuje od 8 do 12 tys. zł. – wyjaśnia marszałek. Zarząd województwa zdecydował o uruchomieniu programu pilotażowego. Na ten cel przeznaczył 100 tys. zł. Maksymalne możliwe dofinansowanie do 5 tys. zł. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśla, że samorząd będzie się starał w kolejnych latach zwiększać tę kwotę. Zaznacza jednocześnie, że program daje też zielone światło gminom, które także będą mogły go wesprzeć, bez konieczności pisania własnych projektów. - Jesteśmy społeczeństwem wykluczonym, bo w Europie jest to standard. W wieloletniej prognozie finansowej samorządu województwa będziemy rekomendować dofinansowanie kolejnych cykli leczenia. Chcemy upowszechnić ten program poprzez szeroką promocję – wyjaśnia Elżbieta Anna Polak. Podziękowanie za uruchomienie programu na ręce marszałek złożył radny miasta Zielona Góra, Marcin Pabierowski. - Miasto Zielona Góra nie zrobiło nic, żeby rozwiązać ten problem. To działanie samorządu województwa daje nam zielone światło. W zielonej Górze blisko 3 tys. par może borykać się tym problemem – podkreślał.  Zobacz założenia programu leczenia niepłodności. Do programu mogą przystąpić pary (niekoniecznie sformalizowane związki), w których wiek kobiety waha się w przedziale między 20, a 40 lat. - Są u nas poradnie leczenia niepłodności, ale nie ma możliwości zrobienia ostatniego kroku, czyli samego zabiegu zapłodnienia. Teraz będzie taka szansa – dodaje Tomasz Wróblewski, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia UMWL. Lubuskie jest drugim województwem w kraju, które uruchamia taki program. Pierwsze było Łódzkie.

Cykl koncertów dla uczczenia Niepodległej

W listopadzie br., w północnej części regionu lubuskiego odbędzie cykl koncertów kameralnych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum" w Drezdenku. Z jego prezesem – Wiesławem Pietruszakiem spotkała się marszałek Elżbieta Anna Polak. Rozmowa dotyczyła organizacji koncertów.

Koncerty pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego odbędą się w sześciu miastach na północy regionu: Drezdenku, Witnicy, Międzyrzeczu, Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie i Słubicach. Perły polskiej muzyki usłyszymy w wykonaniu wybitnych artystów, m.in.: Iwony Hossy, Jarosława Bręka, Wiesława Ochmana, Piotra Szychowskiego, Marcina Sikorskiego i Celiny Kotz.

Zarząd województwa dofinansował cykl koncertów kwotą 36 tys. zł.

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum" jest także organizatorem Letnich Spotkań Kameralnych, które odbywają się w sierpniu w Drezdenku. To wyjątkowy festiwal muzyki klasycznej.


Małomice: zdrowe i kobiece

Taka okazja nie zdarza się często i warto z niej skorzystać. W najbliższą niedzielę (19 sierpnia) Małomice będą gościć dwa wydarzenia: Piknik Zdrowia i Kongres Kobiet. Podczas imprez będzie można skorzystać z darmowych badań i konsultacji lekarskich, czy też podyskutować na temat sytuacji kobiet w Polsce. – Odwiedzamy lubuskie powiaty i wsłuchujemy się w postulaty mieszkańców. Będziemy promować zdrowy styl życia i zachęcać do aktywności na różnych polach – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Piknik Zdrowia i Miasteczko Kobiet wystartują w samo południe, czyli o godz. 12:00. Jednym z głównych punktów będzie kongresowa kawiarenka. Spotkają się w niej kobiety, które na co dzień pełnią różne funkcje, ale łączy je chęć do działania. Do wspólnego stołu z marszałek Elżbietą Anną Polak zasiądą panie reprezentujące m.in. samorząd, biznes i stronę społeczną.

Sama kawiarenka, to jednak niewielka część bogatego programu imprezy. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowych badań i konsultacji lekarskich. Tych udzielą specjaliści z lubuskich szpitali, wśród których znajdą się np. ortopedzi, psycholodzy oraz fizjoterapeuci. W zadbaniu o siebie pomoże także strefa zdrowia i urody, gdzie będzie można porozmawiać o zdrowej żywności.

Na sporo atrakcji mogą liczyć najmłodsi mieszkańcy. Dla dzieci przygotowano: bańki mydlane, malowanie twarzy, przejażdżki konne, konkursy, balony, pamiątkowe prezenty i dmuchańce. Program uzupełnią warsztaty i pokazy. Na scenie wystąpią lokalne zespoły, a zaproszeni eksperci doradza też w kwestii pozyskania funduszy unijnych i poruszania się po świecie mediów społecznościowych.

 

Rajska muzyka w Paradyżu

W piątek, 17 sierpnia oficjalnie rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Raju". To prawdziwa uczta dla koneserów i melomanów. Muzyka dawna rozbrzmi w zespole poklasztornym i dawnym kościele cysterskim w Paradyżu. – To fantastyczne przeżycie, to muzyczna podróż od średniowiecza po XIX wiek. Do lubuskiego przyjeżdżają wirtuozi z całego świata. My kształcimy publiczność, która coraz częściej korzysta z naszej kulturalnej oferty - mówiła Elżbieta Anna Polak, zapraszając na festiwal. W urzędzie marszałkowski mieliśmy przedsmak, tego co w dniach 17-25 sierpnia czeka nas w Paradyżu. W sali prasowej wysłuchaliśmy improwizacji, której motywem przewodnim była melodia baroku. Na egzotycznym instrumencie, viola d'amore zagrała Jesenka Balic Zunic, której posłuchamy także w Paradyżu. - Jak co roku od 16 lat, w połowie sierpnia, zapraszamy do pocysterskiego klasztoru w lubuskim Paradyżu-Gościkowie na festiwal „Muzyka w Raju". Na XVI edycję tego niezwykłego muzycznego spotkania złożą się 22 koncerty. Dominować będzie muzyka barokowa, którą jednak jak zawsze umieszczamy w szerszym kontekście rozciągającym się od XIII do początków XIX wieku – tłumaczył Cezary Zych prezes Fundacji Muzyki Dawnej „CANOR", dyrektor i organizator festiwalu. Melomani spotkają w Paradyżu starych znajomych, ale też wiele nowych twarzy. Będziemy gościć dwa zespoły wokalne – Profeti della Quinta oraz nowy projekt Marca Mauillona – Les Polysolistes. Troskę o muzykę średniowieczną przekazaliśmy w ręce Argentyńczyka, Rogera Helou i jego tria Le Souvenir. Pierwszy raz w Paradyżu wystąpi klawesynista Justin Taylor z zespołem Le Consort. Wśród solistów i członków orkiestry Kore znajdą się m.in. japońska śpiewaczka Yukie Sato, skrzypkowie Aira Maria Lehtipuu i Fredrik From, klawesyniści Marcus Mohlin i Marianna Henriksson, Jesenka Balic Zunic z violą d'amore oraz wielkopolski dudziarz – Adam Kaiser. - Lubuskie od kilku lat wspiera festiwal. U nas gramy rockowo na Pol'and'Rock, ale chętnie sięgamy też po spokojne, szlachetne dźwięki. W Paradyżu można po prostu odpocząć, zatrzymać się na chwilę. Muzyka w Raju promuje nasz region, przyciąga nie tylko koneserów. My również kształcimy słuchaczy i to jest dla mnie ogromna wartość – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Festiwal nie mógłby się rozwijać bez wsparcia samorządu województwa, który co roku dofinansowuje jego organizację. W tym roku to 115 tys. zł. Umowa podpisana została 12 lipca br. Samorząd wspiera finansowo festiwal od 2012 rok. Do tej pory łączna kwota przekazanego wsparcia to ponad 530 tys. zł. Od tego roku fundacja przez kolejne trzy lata otrzymywać będzie także wsparcie z Ministerstwa Kultury w wysokości: 2018 r: 200 tys. zł, 2019 r.: 250 tys. zł oraz 2020 r.: 280 tys. zł.

 

Rozmowy w sprawie obwodnicy Trzciela

Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z przedstawicielami powiatu międzyrzeckiego, gmin, Zarządu Dróg Powiatowych w Międzyrzeczu i Zarządu Dróg Wojewódzkich. Tematem spotkania był projekt budowy elementu obwodnicy Trzciela, ułatwiającego ruch z autostrady A2 do drogi krajowej nr 92. - Warunkiem tego przedsięwzięcia jest udział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - podkreśla marszałek. Ze strony Zarządu Województwa w spotkaniu uczestniczyli także - oprócz marszałek Polak - członek zarządu Alicja Makarska i wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Podczas spotkania omówiono zaawansowanie prac związanych z projektem oraz montaż finansowy oparty na kosztorysie, opiewającym na dziesiątki milionów zł. W związku ze znaczącym wzrostem nakładów na wszystkie inwestycje budowlane, założenia dotyczące wspólnego projektu, również uległy zmianie. Zaproponowano nowy montaż, który pozwoli na realizację inwestycji, tj. zwiększenie udziału Województwa Lubuskiego w budowie obwodnicy Trzciela do wysokości 80 proc. jej kosztów, przy równorzędnym udziale Powiatu Międzyrzeckiego i Gminy Trzciel na poziomie po 10 proc. każdy. - To oznacza koszt ponad 20 mln zł po stronie samorządu województwa, chociaż o ostatecznych kosztach tego przedsięwzięcia zadecyduje wynik przetargu - podkreśla marszałek Polak. - Nie spodziewaliśmy się tak dużych kosztów. Tym niemniej podtrzymujemy deklarację realizacji tego zadania, pod warunkiem udziału w tym przedsięwzięciu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zobowiązała się wcześniej do budowy ronda, spinającego drogę krajową z nową obwodnicą. Bez tego udziału budowa obwodnicy byłaby nieuzasadniona, gdyż musimy efektywnie wydawać środki. Jeśli rozmowy z GDDKiA zakończą się pomyślnie, to Zarząd Województwa na najbliższą sesję Sejmiku przygotuje zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, celem wprowadzenia tej inwestycji. Właśnie ze względu na udział w zadaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, marszałek Elżbieta Anna Polak zaproponowała spotkanie wszystkich zainteresowanych stron, aby ustalić czy i w jakim zakresie finansowym GDDKiA będzie uczestniczyć przy realizacji projektu. Spotkanie odbędzie się 20 sierpnia w Zielonej Górze. 

Biuro Prasowe

Gabinet Zarządu
 tel.: 68 456 55 95
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta