Zielona Góra,

czwartek, 23 sierpnia 2018

Petycja do radnych Sejmiku WL w sprawie upadku węzła kolei w Zielonej Górze

Petycja do radnych Sejmiku WL

Upadek znaczenia zielonogórskiego węzła kolejowego nie ma sobie równych w skali kraju. Zielona Góra straciła połączenia międzynarodowe na wskutek niefrasobliwości poprzednich władz, które nie zadbały o to by nasze miasto pozostało na ważnym szlaku Berlin- Kraków. Dziś pociągi na tej trasie już omijają nasze miasto, choć mogłyby być żyłą napędzającą turystów.

Priorytetem dla rozwoju miasta w dziedzinie turystyki powinno być zadbanie o połączenia kolejowe i lotnicze z Europą Zachodnią.
Priorytetem są połączenia kolejowe z RFN, szczególnie uruchomienie bezpośrednich połączeń:

-Zielona Góra- Żary- Forst- Cottbus (dziś podróż wymaga dwóch przesiadek). W niniejszej petycji wnoszę o połączenie rozdzielonych relacji w jedną za pomocą porozumienia i wymiany pociągokilometrów z prywatnym przewoźnikiem niemieckim po stronie niemieckiej który kursuje na odcinku Forst- Cottbus. Tabor z dopuszczeniem do RFN byłby wynajęty przez stronę polską. Nie wnoszę o uruchomienie nowych połączeń a jedynie o połączenie trzech różnych- krótkich relacji- w jedną długą. Pozwoli to IMHO poprawić rentowność tych połączeń kolei.

-Zielona Góra- Rzepin- Słubice- Frankfurt – Berlin (dziś podróż wymaga zwykle dwóch przesiadek poza dwoma połączeniami bezpośrednimi na dobę, co ma się jednak zmienić). Wnoszę petycję o to aby przy zwiększeniu częstotliwości połączeń z Ziel. Góry do Frankfurtu zapewnić bezpłatny transfer autobusem z przystanku kolei w Słubicach do centrum Słubic, jako że Słubice są największym miastem na trasie a dworzec Słubice leży kilka km od centrum. W Słubicach istnieje komunikacja miejska, możliwe że tenże przewoźnik mógłby świadczyć usługi na rzecz UMWL w celu bezpłatnego skomunikowania centrum miasta z przystankiem kolei w Słubicach.

-Oraz wnoszę w tej petycji o odtworzenie połączenia z Zielonej Góry do Guben i dalej do Cottbus- choćby tylko w  weekendy.

Połączenia transgraniczne winny być oferowane z minimalną częstotliwością 6-8 połączeń dziennie przy taryfach nie wyższych niż taryfy stosowane w Brandenburgii (związek komunikacyjny VBB).  Na rynku połączeń pomiędzy RFN a Czechami działa aż kilku przewoźników, i ceny są znacznie niższe. Sensownym krokiem byłaby demonopolizacja tego rynku. Ważne jest odtworzenie bezpośrednich połączeń do miast atrakcyjnych turystycznie: Kożuchowa (zaprzestanie planów likwidacji tej linii kolei które finansuje UMWL ze środków unijnych którymi dysponuje) oraz Wschowy. Jest to możliwe przy użyciu wagonów motorowych (autobusów szynowych), i minimalna oferta powinna wynosić 5-6 par połączeń dziennie. Zalecana jest ewentualna reaktywacja połączeń kolejowych do Łagowa.

Reasumując, co więc należy zrobić aby region i miasto stały się atrakcyjne dla turystów? Powinno się, między innymi:

-zabiegać o bezpośrednie połączenia transportem zbiorowym z Berlinem (lub o znaczne zwiększenie częstotliwości połączeń autobusowych, co ma jednak ta wadę iż autobusy nie są bynajmniej tak popularnym środkiem transportu na zachodzie Europy jak to ma miejsce w Polsce). Zielona Góra mogłaby być wypromowana jako miasto przesiadkowe dla podróżnych z Polski na pociągi do Niemiec.

Pozdrawiam,

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta