środa, 4 lipca 2018

Oświadczenie właściciela wyszukiwarki treści: wyszuk.pl w sprawie jutrzejszego głosowania nad tzw. "ACTA2"


Data: 4 lipca 2018 10:14
Temat: Oświadczenie właściciela wyszukiwarki treści: wyszuk.pl w sprawie jutrzejszego głosowania nad tzw. "ACTA2"Oświadczenie właściciela wyszukiwarki treści

Właściciel polskiej wyszukiwarki o nazwie wyszuk.pl, por. http://www.wyszuk.pl
jest zaniepokojony jak też zaskoczony jutrzejszym głosowaniem nad tak zwanym "podatkiem od linków" tudzież tzw. "ACTA2" w Parlamencie Europejskim. Mimo że jak osobiście zapewniali pracownicy Komisji Europejskiej, w treści dokumentu nie pojawia się słowo "podatek", wydawca uważa że:

- właściciele agragatorów treści czy wyszukiwarek- w odpowiedziach jakie uzyskali od KE, zostali potraktowani jak zwykli użytkownicy Internetru, i w opinii autora listu niezgodnie z prawdą- zapewniano ich że "zwykli użytkownicy Internetu nic nie zapłacą"- przy czym dowodem jest list zawarty jako załącznik do niniejszego listu. Informacje jakich KE udzieliła, w ich opinii wprowadzały ich w błąd i były fałszywe. List z fałszywymi treściami otrzymany z KE zawarto poniżej korespondencji.

Mimo licznych listów do Komisji Europejskiej- polscy wydawcy o polskim kapitale nie zostali poproszeni o żadne uwagi czy opinie do tego dokumentu, do rozmów zaproszono jedynie dużych graczy rynkowych, głównie zagraniczne firmy medialne działające na rynku polskim, bez polskich wydawców prasowych czy internetowych. Polscy wydawcy wyszukiwarek czy agregatorów treści zostali zmuszeni do zmiany siedziby poza jurysdykcję Unii Europejskiej.

-organizacje wydawców stricte polskich i o polskim kapitale, takie jak Polish Media Owners Association, także nie zostały zaproszone do przekazania żadnych uwag czy zapoznania się z projektem

- wydawcy są zaskoczeni jutrzejszym głosowaniem i brakiem jakichkolwiek konsultacji w sprawie opodatkowania agregatorów treści czy wyszukiwarek- z właścicielami takich wyszukiwarek czy agregatorów treści.


List właściciela
Ja sam - posiadając ponad 100 agregatorów treści i jedną kosztowną wyszukiwarkę, platformę bloggerską, hosting plików, usługi geolokalizacji oraz także kosztowną sieć społecznościową- zamierzam przenieść firmę do jurysdykcji o bardziej stabilnym systemie prawnym, w którym ryzyko działalności biznesowej będzie mniejsze. 

Nie stać mnie osobiście na marnowanie milionów złotych które zainwestowałem w swój biznes i mojej ciężkiej pracy. Jurysdykcja Unii Europejskiej wydawcom wyszukiwarek czy agregatorów treści oferuje jedynie zaskoczenie, brak poszanowania dla reguł demokracji deliberatywnej i ogromne ryzyko biznesowe działania na tak nieprewidywalnym rynku, w którym, poszczególne kraje zmieniają swoje systemy prawne w ciągu kilku miesięcy, a warunki biznesowe moga się zmienić dosłownie z dnia na dzień, czym stwarzają ryzyko binesowe tak wielkie że niemożliwe jest prowadzenie biznesu przy tego typu skali ryzyka, bez możliwości zdywersyfikowania ryzyka inaczej niż tylko przenosząc biznes poza jurysdykcję Unii Europejskiej.

List do KE:
do KE Przedstawicielstwo w Poslce


- Czy prawdziwą jest rozpowszechniana w mediach branżowych informacja jakoby KE pod wpływem lobbingu wydawców zamierzała wprowadzić- płatny przez wyszukiwarki- podatek od zamieszczanych linków? Nasze wydawnictwo prowadzi wyszukiwarkę treści w Polsce.

- Kiedy mają nastąpić proponowane zmiany? Podjęliśmy działania na rzecz przeprowadzki siedziby firmy do Szwajcarii, poza teren UE.

Odpowiedź Komisji Europejskiej

Komisja zaproponowała nowe prawo pokrewne dla wydawców prasowych za korzystanie z ich publikacji w środowisku cyfrowym. Pozwoli to wzmocnić pozycję przetargową wydawców przy negocjacjach w zakresie treści będących ich własnością wykorzystywanych przez użytkowników internetu. 


Nie jest to w żadnym wypadku podatek unijny od korzystania z wyszukiwarek. Chcemy umożliwić branży prasowej rozwijanie nowych modeli biznesowych i zapewnić rozkwit wysokiej jakości dziennikarstwa w dobie cyfrowej. 


Pokrewne prawa przypisane są tym, którzy udostępniają szerokiej publiczności oryginalne utwory, np. Artystom-wykonawcom, producentom i nadawcom. Stanowią one uznanie ich roli jako inwestorów w treści i dają im silniejszą pozycję podczas negocjacji z innymi uczestnikami rynku. 


Chcemy, by branża prasowa korzystała z bardziej sprawiedliwego rynku i jak najlepszych warunków do rozwoju innowacyjnych modeli biznesowych, aby w dalszym ciągu móc oferować wysokiej jakości treści online, oczekiwane przez konsumentów. 


Powiedzmy jasno: przyznanie takich praw wydawcom prasy nie będzie miało wpływu na sposób dzielenia się linkami przez użytkowników internetu.

  

 

Służby prasowe KE
Wydział prasy 
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
ul. Jasna 14/16a, 00-041 Warszawa

--

__________________________________

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komunikaty