wtorek, 26 czerwca 2018

UMWL o komunikacji między woj. lubuskim a Czechami

Czy UMWL planuje jakieś działania w sprawie połączenia kolejowego do Czech? W piątek wyjechałem pociągiem do Czech o godzinie 7.40 rano, i aby się dostać do Czech musiałem jechać przez Goerlitz i Żytawę (Zittau). Mimo że za Zgorzelcem odchodzą tory do Liberca, nic nimi nie kursuje. Czemu? Między Czechami a Niemcami koło Zittau pociągi kursują co 60 minut, a do Hradka nad Nisou nawet co 30 minut w dni powszednie.
Podróż w okolice Liberca i Hradec Kralove (stacja Horice) zajęła mi około 9 godzin. Większość mi znanych Czechów nigdy nie była w Polsce albo byli tylko w markecie przy granicy.

Odpowiedź UMWL

(..) Odpowiedzi udziela Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji:

odpowiadając na pytanie pana Adama Fularza wysłane mailem na adres sekretariatu DG, uprzejmie podaję, co następuje. Województwo Lubuskie jest organizatorem przewozów wojewódzkich i w strefie transgranicznej z Brandenburgią. Połączenia z województwa lubuskiego do Czech kwalifikują się już jako przewozy międzynarodowe, które są w gestii ministra właściwego ds. transportu. Wszelkie połączenia kolejowe wykraczające daleko poza obszar naszego regionu wymagają zgody sąsiedniego województwa oraz pokrycia kosztów ich funkcjonowania. Województwo Dolnośląskie nie planuje przewozów pasażerskich do Liberca przez Zawidów, przy czym stan infrastruktury na tym przejściu nie gwarantuje atrakcyjnego czasu przejazdu. Prędkości maksymalne na blisko 18-kilometrowym odcinku Zgorzelec - Zawidów, wynoszą od 20 do 60 km/h, co ma oczywisty wpływ na czas przejazdu. Jak dotąd udało się porozumieć z Województwem Dolnośląskim w zakresie przedłużenia kursowania naszych pociągów z Zielonej Góry do Görlitz, skąd możliwa jest dalsza podróż do Czech. Trwają również rozmowy nt. uruchomienia weekendowego połączenia do Szklarskiej Poręby, skąd kursują również pociągi do Liberca.

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego


--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komunikaty