Zielona Góra,

poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Wzgórek, pagór o nazwie Baalshebbel koło Starosiedla

Byłem dzisiaj na wzgórku o nazwie Baalshebbel koło Starosiedla. Wchodząc, kolega wymyślił żeby zdjąć buty- bo zapewne wchodzimy na teren dawnej świątyni. Nazwa sugeruje że była to świątynia bóstwa Baal. Nad rzeką Bug jego kult dotrwał do czasów współczesnych. 

Dawne nazwy wsi położonej w regionie o nazwie "Stary Kraj" to Stare Sedlo - Stary Gród (XIII w.). Jest to spichlerz lub grodzisko kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza, ze śladami osadnictwa z okresu wczesnego średniowiecza (X-XI w.) badane wykopaliskowo w latach przedwojennych i w okresie 2001-2004. 

W Starosiedlu na owym wzgórku kopał znany archeolog Carl Schuchhardt. Kopał zapewne dlatego, że w poblizu mieszkała bardzo piękna wdowa, księżna Margarete, której względów poszukiwał. Ze swoich wykopalisk wysnuwał on dziwne wnioski- na przkład o ówczesnej strukturze plemiennej etc. 

Na początku XXI wieku gdy w tym rejonie przebywała grupa archeologów, ich oczom ukazał się przerażający widok. Z górki Baalshbbel wydobywano piasek, a w okolicy porozrzucano antyczne fragmenty ceramiki widocznie zalegającej w tymże piasku. Widoczne wyraźnie były rozkopane nielegalnie warstwy osadnicze oraz porozrzucane bezładnie fragmenty ceramiki. 

W 2001 roku grupa archeologiczna pod kierownictwem prof. Dariusza Krasnodębskiego, panów Kobylińskiego i Nebelsicka prowadziła w rejonie wsi ponowne prace wykopaliskowe. Odkryto osadę, której najstarsze dzieje sięgają epoki kamienia gładzonego[1].  Jest to wzgórze, zwane Baalshebbel, które okazuje się wałem zamkowym kultury Łużyczan mogącym mieścić umocniony spichlerz. Znajduje się ono za malutką elektrownią wodną na rzece Lubszy. Przed mostem 30 metrów za elektrownią należy skręcić w piaskową polną drogę przy rzeczce i przejść ok. 300-500 metrów. Ukaże się nam niewielkie wzniesienie na którym rośnie średnich rozmiarów dąb.

Niestety, miejsce to nadal jest niszczone. Co roku ubywa stąd piasku. O kradzieżach piasku z wzgórza Baalshebbel napisano w literaturze dość sporo, próbowano zahamować ten proces za pomocą lokalnych władz, nauczycieli czy nawet księdza, ale bez rezultatu.  Znaleziono tutaj 36 tysięcy fragmentów ceramiki. 

Opr. A. Fularz na podst. Wikimedia

[1] Zygmunt Traczyk: Ziemia Gubińska 1939 – 1949… s. 318

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta