Zielona Góra,

czwartek, 5 kwietnia 2018

Mueum Kolei zostanie rozbudowane

(..) rozpoczęły się prace pierwszego etapu  rozbudowy zielonogórskiego skansenu kolei powiatowych w Parku Kolei Szprotawskiej.

 

W harmonogramie prac jest

- budowa toru wschodniego (z szyn pochodzących z lat 1908 - 23 na podkładach metalowych, eksponaty z tzw. epoki),

-renowacja i montaż skrajnika z 1898 r. (ze stacji Chociule na dawnej linii Śulechów - Świebodzin)

- oraz budowa nowej części wypoczynkowej od strony ulicy 1 Maja (brukowany plac z trzema ławkami z lat 50--60-tych XX w., śmietniki). 

 

Koszt prac to ok. 280 tys. zł, sfinansowany jest ze środków Budżetu Obywatelskiego 2016 i 2017.

Same eksponaty (skrajnik, tory) zostały pozyskane już w 2016 r. ze środków Budżetu Obywatelskiego 2015. Najdroższym elementem jest budowa specjalnego muru oporowego od strony kamienicy przy ul. 1 Maja oraz sprowadzenie unikatowej podsypki torowej (białe okrąglaki). Wykonawcą jest miejscowa firma zielonogórska, zatrudniająca również tylko zielonogórskich podwykonawców.

 

Nowy tor wschodni skansenu będzie służył do eksponowania zabytkowego taboru kolejowego:

- wyremontowanego w latach 2015 - 2017 wagonu towarowego z 1915 r. (prod. kanadyjskiej),

- wagonu osobowego z 1890 r. (będzie sprowadzony do Zielonej Góry wiosną 2018 r., a jego renowacja potrwa do 2021 r.)

- a przede wszystkim odnowionego parowozu T3 z 1909 r., którego przewiezienie z Czerwieńska do skansenu uświetni obchody 150 lecia kolei w Zielonej Górze, planowane na jesień 2021 roku.

 

Zapraszamy do odwiedzania terenu skansenu i śledzenia przebiegu prac. Obszar między ulicami Morwową i 1 Maja do czerwca br. zmieni się nie do poznania, jego przyszły wygląd nie będzie miał nic wspólnego z obecnym wyglądem. Wrócimy do lat trzydziestych XX w. kiedy działała tu mała wytwórnia win i prowadziła tędy bocznica kolejowa do tej wytwórni. Zapraszamy wszystkich do fotografowania tej wilekiej, niepowtarzalnej i nieodwołalnej  zmiany. Najciekawsze prace dokumentujące obecny widok tego terenu oraz sam przebieg renowacji Muzeum Lokalne Kolei Szprotawskiej nagrodzi poprzez udział ich autorów (i prac) w specjalnej wystawie, jaka odbędzie się jesienią br.

Prosimy również o udostępnianie starych zdjęć tego rejonu, jeżeli ktoś takie posiada.

 

 

Mieczysław J. Bonisławski

Skarbnik


muzeum@ptkraj.pl

tel. 607 625 979

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta