Zielona Góra,

wtorek, 27 marca 2018

W sprawie wiaduktu nad torami przy dworcu PKP

Do Wydz. Inwestycji Urzędu Miasta Zielona Góra o zbadanie statyki wiaduktu pozbawionego nazwy, położonego na przedłużeniu ul. Sulechowskiej w Zielonej Górze

Szanowni Państwo,

Około godziny 20.40- 20.50 w dniu wczorajszym przechodziłem wiaduktem nad torami kolejowymi przy dworcu kolejowym w Zielonej Górze.

Chodzę tym mostem od dzieciństwa, regularnie i codziennie nawet kilka razy od lat 80-tych XX wieku, mieszkam bowiem po drugiej jego stronie. W dniu dzisiejszym, gdy przechodziłem, most nagle wydał jęk czy trzask jak nigdy wcześniej. Zatrzymałem się na dłuższą chwilę, było to bowiem tak dziwne, tak niespotykane, i nie słyszałem tego odgłosu w tym miejscu nigdy wcześniej odkąd od ponad trzech dekad chodzę tym mostem wielokrotnie codziennie.

Było to tak dziwne że z wrażenia przystanąłem, długo szukając źródła tego niespotykanego tutaj dźwięku, pochodzącego dokładnie z wnętrza budowli po której przechodziłem. Rozglądając się, co mogło być przyczyną owego zagadkowego, nadzwyczaj niezwykłego i nigdy tu nie słyszanego odgłosu, dostrzegłem wielkie wykopy wokół filarów na których wspiera się owa nagle wydająca niespotykane dotychczas dźwięki- konstrukcja. Według mojej wiedzy ktoś wykopał wielkie wykopy tuż przy filarach tego mostu, dokładnie pod miejscem gdzie usłyszałem głęboki trzask, jęk. Wykop był z tego co pamiętam, dość głęboki, później- przysypano go do głębokości ok. 1,5 metra a następnie ułożono rury, chyba ciepłownicze.

Owe wykopy ok. 1,5 metra od filarów nie były wg mojej wiedzy poprawnie zabezpieczone przed zapadaniem się gruntu, zresztą nie wiem czy takie zabezpieczenie wiele by pomogło gdy pod filarami mostu prowadzi się jakieś głębokie wykopy.

Niniejszym wnoszę, jako osoba korzystająca z owego mostu, by powołano ekspertów którzy sprawdzą czy prowadzone wykopy pod filarami tegoż wiaduktu nie naruszyły statyki i ustroju belkowo-płytowego tegoż obiektu. Ów niespotykany wcześniej jęk czy też trzask może przecież być spowodowany owymi wykopami pod fundamentami filarów mostu- na to wskazuje elementarna logika.

Bardzo bowiem mnie ów trzask- jęk pochodzący z tej budowli- zaniepokoił. Po moście nie jechało nic ciężkiego. Sądzę że jakbym ja decydował to podjąłbym decyzję by most natychmiast zamknąć na czas krótkich badań, i by przeprowadzić natychmiast próby obciążeniowe i sprawdzić czy się aby ugina w zakresie norm i czy aby znów nie doszło do uszkodzenia jego rachitycznej konstrukcji. Konstrukcji, która jak pamiętam, mieszkając tu od lat, była tak nieszczęśliwa, że przez długie lata ów wiadukt był podparty rozmaitymi stemplami i podporami, bo jego budowa się nie udała jak zamierzano. Stemple podpierały ów most przez wiele lat.

Zachęcam do przeprowadzenia próby obciążeniowej w dniu jutrzejszym lub pojutrze, z powodu owego podejrzanego dźwięku jaki na własne uszy usłyszałem i jestem całkowicie i absolutnie pewien że wcześniej nigdy, ale to nigdy takiego dźwięku ten most nie wydawał. Most ów był podparty stemplami przez długi czas i pamiętam to doskonale. 

Pozdrawiam
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta