Zielona Góra,

środa, 7 marca 2018

Nagrody dla znalazców starożytności lubuskich: komunikat UMWL

Komunikat prasowy UMWL

Skarby Ziemi Lubuskiej

Statuetkami "Zasłużony dla gorzowskiej archeologii" marszałek Elżbieta Anna Polak wyróżniła znalazców, którzy w latach 2016-2017 przekazali dla muzeum skarby archeologiczne i zostali za to nagrodzeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Jesteśmy spadkobiercami cywilizacji Odry. Bez historii nie pisze się przyszłości. Warto ją znać - mówiła podczas uroczystości w Zespole Ogrodowo-Willowym Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

Każdy ze znalazców otrzymał ufundowaną przez Muzeum Lubuskie statuetkę „bożka deszczeńskiego" przyznawaną „Zasłużonym dla archeologii gorzowskiej".

Informacja o znalazcach

znaleziska z miejscowości:

  •  Świętojańsko, gmina Krzeszyce – skarb przedmiotów brązowych kultury unietyckiej, znalazcy: Maciej Grochocki i Lucjan Piworun
  •  Międzyrzecz – skarb przedmiotów brązowych kultury łużyckiej, znalazca Piotr Woliński
  •  Borek, gmina Deszczno – skarb przedmiotów brązowych kultury unietyckiej, znalazca Piotr Juszczak

- Pradzieje Ziemi Lubuskiej interesują wiele osób, bo któż z nas nie chce być poszukiwaczem skarbów, albo odkrywcą. Ziemi Lubuska zawsze była obszarem granicznym. Tu się splatały ze sobą rożne kultury. Być może dlatego dzisiaj mamy takie skarby i znaleziska - mówiła marszałek Polak. Podkreślała także, że te znaleziska są podstawą odkrywania historii regionu. - Dzisiaj, kiedy jesteśmy spadkobiercami kultury tej ziemi, musimy mieć refleks i czujność tak, jak nagrodzeni dziś odkrywcy. To są prawdziwe skarby, dzięki którym można prowadzić badania naukowe i odkryć prawdziwą historię pradziejów Ziemi Lubuskiej - dodała.

W latach 2015 i 2016 zbiory Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim wzbogaciły się o trzy wyjątkowo cenne znaleziska archeologiczne. Były to tzw. skarby przedmiotów brązowych, przekazane przez przypadkowych znalazców.

Pierwszy ze skarbów, ważący ponad 3 500 gramów, odkryty został w roku 2015 w m. Piskorzno, gmina Krzeszyce. Składa się on z 16 przedmiotów brązowych w tym: 13 ozdób (naszyjniki i nagolenniki/naramienniki) oraz 3 sztyletów, które powszechnie postrzegane są jako insygnia władzy. Zespół ten powstał w początkach epoki brązu, w kręgu społeczności kultury unietyckiej, około 4 tysiące lat temu.

Kolejny ze skarbów, znaleziony w Międzyrzeczu, zawiera 44 przedmioty brązowe, pochodzące z czasów kultury łużyckiej. W zespole tym, liczącym ponad 2500 lat, znajdowało się 5 naczyń metalowych, 26 ozdób uprzęży końskiej w postaci guzów i, co jest szczególnym znaleziskiem na terenie Europy, 12 elementów wózka kultowego. Same naczynia, wykonane z blachy brązowej – misternie zdobione – wskazują na wysoki poziom technologiczny i kunszt artystyczny ówczesnych metalurgów.

Trzecie znalezisko, pochodzące z Borka, gmina Deszczno, składa się z 16 ozdób brązowych ważących ogółem ponad 5 100 gramów. Są to zabytki z początków epoki brązu – kultura unietycka – liczące sobie około 4 000 lat. Zespół ten składa się z 4 bransolet, 5 naszyjników i 7 naramienników. Na szczególną uwagę zasługują dwie tzw. bransolety mankietowate, będące charakterystyczną – aczkolwiek rzadko spotykaną – ozdobą ówczesnej społeczności.

 

Powyższe znaleziska – skarby przekazane do gorzowskiego muzeum – należą do grupy zabytków szczególnie cenionych przez archeologów. Każdy taki zespół był dosłownie skarbem dla ich pierwotnych właścicieli. Ale też i dla współczesnych badaczy to trudne do przecenienia źródło wielu cennych informacji. W archeologii bardzo często o ciekawych odkryciach decyduje przypadek. Niestety, nie jest codziennością takie zachowanie znalazców zabytków archeologicznych, jak w przypadku powyższych przekazów. Stąd też godnym szczególnego podkreślenia i podziękowania jest postawa znalazców. Na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znalazcy skarbów uhonorowani zostali przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodami pieniężnymi.

 wg UMWL, lubuskie.pl

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta