Zielona Góra,

środa, 21 lutego 2018

Komun ikat prasowy UZ: 7 marca - Dzień otwarty Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego


Od: Ewa Sapeńko
Data: 21 lutego 2018 12:09
Temat: 7 marca - Dzień otwarty Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego7 marca 2018 r. w godz. od 9.00 do 14.00 na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Uniwersytetu Zielonogórskiego (bud. A-2, A-9, Kampus A) przy ul. prof. Z. Szafrana 2 odbędzie się Dzień Otwarty Wydziału.

 

Podczas wizyty na Wydziale można będzie uczestniczyć w ciekawych pokazach i warsztatach laboratoryjnych oraz specjalnie przygotowanych krótkich wykładach popularnonaukowych związanych z kierunkami studiów realizowanymi na naszym Wydziale. Wraz z nami prezentować się będą firmy partnerskie naszych kierunków. Firmy wspierają merytorycznie prowadzone na Wydziale zajęcia, akademie i koła naukowe. Nasi partnerzy biznesowi zaprezentują obszary swojej działalności na specjalnych stoiskach oraz w laboratoriach.

Wizyta będzie również okazją do zapoznania się z warunkami studiowania w naszym nowoczesnym budynku dydaktycznym oddanym do użytku w 2013 r. oraz zwiedzenia najnowszych laboratoriów dydaktycznych powstałych na Wydziale w 2015 r. za kwotę przekraczającą 5 mln PLN.

 

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja grup. Formularz zgłoszeniowy dla zainteresowanych grup młodzieży szkolnej wraz z opiekunami znajduje się na stronie: https://goo.gl/forms/n8wMCKRexviJeJp72

Dla każdej z grup zostanie przygotowany indywidualny program wizyty i po uzgodnieniu przekazany drogą e-mail.

 

Szczegółowe informacje i możliwość rejestracji są dostępne na stronie:

https://wiea.uz.zgora.pl/index.php/edukacja/dzien-otwarty/informacje

 

Dodatkowych informacji udziela:

 

dr inż. Michał Doligalski (prodziekan ds. rozwoju) tel. 789 441 524

e-mail: M.Doligalski@imei.uz.zgora.pl

 

 

 

Wykłady

09:30 - 10:00

Czym zajmuje się współczesna elektrotechnika - dr hab. inż. Radosław Kłosiński, prof. UZ (IMEI)

W ramach wykładu przedstawione zostaną współczesne kierunki rozwoju w obszarze elektrotechniki, tj. źródła energii elektrycznej, rozwój energetyki odnawialnej, wykorzystanie energii elektrycznej , np. motoryzacja, oświetlenie itp. Lokalne źródła energii elektrycznej. Systemy pomiarowo-sterujące, sieci przemysłowe, SmartGrid. Wykład przekrojowy, ma na celu zachęcenie kandydatów do studiowania na kierunku elektrotechnika.

 

10:00 - 10:30

Technologie e-mobility - dr hab. inż. Marcin Jarnut (IIE)

W ramach wykładu omówione zostaną nowoczesne technologie magazynowania energii w pojazdach elektrycznych, infrastruktura ładowania z przekształtnikami energoelektronicznymi, a także systemy teleinformatyczne do zdalnego nadzoru stacji ładowania. Przedstawione zostaną także informacje na temat interaktywnych systemów ładowania posiadających dodatkowe funkcjonalności w postaci współpracy z systemem elektroenergetycznym.

 

10:30 - 11:00

Świat automatyki - dr hab. inż. Wojciech Paszke, prof. UZ

Otaczający nas świat pełen jest nowoczesnych systemów automatyki, które wspierają człowieka każdego dnia. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wykład przedstawia wybrane elementy automatyki zastosowane w urządzeniach codziennego użytku.

*W przypadku dużego zainteresowania wykładami godziny wykładów mogą ulec zmianie.

 

Pokazy i warsztaty laboratoryjne

(prowadzone przez przedstawicieli zaproszonych firm)

Smart Omnichannel - Streamsoft

Projekty informatyczne w branży motoryzacyjnej - Global Logic

 

Kierunek studiów: biznes elektroniczny

 

dr inż. Jacek Tkacz i firma Cinkciarz.pl - Nowoczesne technologie w e-biznesie

Pokazy organizowane przez Cinkciarz.pl oraz koło naukowe O2UZ.

s. 209a A-2

 

dr inż. Mariusz Krajewski - Pomiary w medycynie

Pokazy dotyczą aparatury pomiarowej stosowanej w medycynie w pomiarach sygnałów bioelektrycznych i biofizycznych. Prezentowane będą aparaty między innymi do EKG, EMG, EEG, spirometrii, audiometrii. Uczestnicy będą mogli przebadać sobie słuch oraz zmierzyć ciśnienie i temperaturę ciała.

s. 504 A-2

 

dr inż. Marek Sawerwain - Gry 2D i 3D – „platformówka, wyścigówka, strzelanka"

Pokaz dotyczy prezentacji i budowy gier 2D oraz 3D. Przedstawione zostaną prototypy gier wymienionego typu oraz krótko zaprezentowane możliwości ich budowy w środowisku do rozwoju gier o nazwie Unity. W pokazie oprócz testowania podanych gier, będzie istniała możliwość wprowadzenie modyfikacji do prezentowanych gier.

s. 405 A-2

 

dr inż. Jacek Bieganowski i student kierunku e-biznes - Jak kopać Bitcoiny i inne kryptowaluty

Podczas pokazu zostanie przedstawiona idea krytpowalut oraz stanowisko do kopania (pozyskiwania nowych Bitcoinów). Przedstawione zostaną wykresy notowań, mechanizmy wymiany na inne waluty, zakładanie portfela oraz analiza kosztów kopania (zakup sprzętu, koszt energii elektrycznej itp).

s. 209 A-2

 

dr inż. Andrzej Czajkowski - Trening policyjny z wykorzystaniem platformy VR oraz prezentacja technik AR

W pokazie zostaną zaprezentowane najnowsze osiągnięcia w obszarze wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z obecnie stosowaną technologią stosowaną w grach wideo i grafice dwu- i trójwymiarowej.

s. 308 A-2

 

dr inż. Łukasz Hładowski - Zostań gwiazdą fotografii

W ramach pokazu zostaną zademonstrowane techniki robienia zdjęć twarzy rodem z Hollywood. Dzięki najnowszym osiągnięciom w grafice komputerowej i fotografii, można w łatwy sposób zrobić idealny portret. W trakcie omówione będą podstawowe parametry oświetlenia i balansu bieli, aby uzyskać zamierzony efekt.

s. 404 A-2

 

Kierunek studiów: informatyka

 

dr inż. Andrzej Popławski i firma ADB Polska - Informatyka w rękach studentów

W ramach pokazu zaprezentowane zostaną: bezprzewodowa stacja pogodowa oraz ploter rysujący – urządzenia zaprojektowane i zbudowane od podstaw przez studentów w ramach Akademii ADB działającej przy kole naukowym FantASIC.

s. 502 A-2

 

dr inż. Janusz Kaczmarek i Marcin Wasilewski - Ploter wspomagający wytwarzanie prototypowych obwodów drukowanych

Pokaz dotyczy prezentacji możliwości technicznych realizowanego w ramach pracy dyplomowej plotera przeznaczonego do wspomagania wytwarzania obwodów drukowanych. Ploter jest dedykowany do wspomagania realizacji projektów studenckich i prac dyplomowych. W trakcie pokazu będzie można zapoznać się z zasadą działania plotera oraz ocenić jakość wykonanych obwodów drukowanych. Do oceny jakości obwodów drukowanych zostanie zastosowany profesjonalny mikroskop cyfrowy.

s. 532 A-2

 

dr inż. Mirosław Kozioł - Tchnij życie w mikrokontroler

Warsztaty z zakresu programowania systemów mikroprocesorowych, w ramach których odwiedzający laboratorium będą mogli napisać krótki program i uruchomić go na makiecie dydaktycznej z mikrokontrolerem MCS-51.

s. 523 A-2

 

dr inż. Piotr Powroźnik - Wyzwania w sterowaniu autonomicznymi pojazdami

Uczestnicy pokazu będą mieli okazję osobiście zapoznać się z wybranymi aspektami autonomicznych pojazdów na przykładzie miniaturowych robotów mobilnych. Podczas pokazu przewidziany będzie również czas na dyskusję o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, które w niedługiej perspektywie czasu, przy zastosowanie technologii Internetu Rzeczy, będą mogły przyczynić się do ułatwienia wykonywania codziennych czynności.

s. 504b A-2

 

dr inż. Piotr Mróz, dr inż. Elżbieta Kawecka - Elektronika może być przyjemna – zdalnie sterowane ciężarówki

W ramach pokazu zostanie pokazany zdalnie sterowany model samochodu ciężarowego z naczepą. Pokazane zostanie jak można sterować pojazdem na podstawie obrazu z kamer umieszczonych w kabinie.

s. 313 A-2

 

dr inż. Dariusz Eljasz i studenci kierunku informatyka - Przestrzenny rozkład temperatury

Projekt z dziedziny IoT, polegający na pomiarze temperatury z czujników rozlokowanych w przestrzeni np. piekarnik lub okolice lampki i na tej podstawie prezentacja jak zmienia się temperatura w określonej odległości od żarówki.

s. 221 A-2

 

dr inż. Dariusz Eljasz i studenci kierunku informatyka - Pogromca pogodynki

Projekt z dziedziny IoT polegający na porównaniu danych otrzymanych z serwisu pogodowego „Pogodynka" z wartościami rzeczywistymi na przykładzie temperatury otoczenia oraz natężenia oświetlenia (nasłonecznienia).

s. 219 A-2

 

Kierunek studiów: automatyka i robotyka

 

dr hab. inż. Maciej Patan, prof. UZ , dr inż. Bartłomiej Sulikowski - Świat oczami robota

W ramach pokazu w laboratorium robotyki zostaną zademonstrowane różne aplikacje interaktywne związane z wieloma aspektami robotyki. Zaprezentowane zostaną zarówno stanowiska robotów przemysłowych jak i mobilnych, ze szczególnym uwzględnieniem roli wizji maszynowej oraz zaawansowanej sensoryki do rozpoznawania elementów otoczenia i interakcji z człowiekiem.

s. 304 A-2

 

dr inż. Paweł Majdzik, mgr inż. Kamil Klimkowicz - Systemy produkcyjne we współczesnym przemyśle - na przykładzie procesu sortowania i paletyzacji

Współczesne linie produkcyjne w każdej gałęzi przemysłu wymagają procesu sortowania, czy to związanego z jakością produktu czy jego specyficznego wyglądu lub funkcjonalności. Istnieją różne sposoby oddzielenia poszczególnych detali jednak najpowszechniejszym stał się system oparty o wizję maszynową. Kolejną niezwykle ważną częścią procesu produkcyjnego jest paletyzacja. W większości dzisiejszych rozwiązań obsługiwana automatycznie z udziałem robotów kartezjańskich i manipulatorów robotycznych.

s. 305 A-2

 

dr hab. inż. Wojciech Paszke, prof. UZ, dr inż. Marcel Luzar - Inteligentne sterowanie systemami automatyki

W laboratorium zostaną zaprezentowane modele laboratoryjne: układ dwóch wirników, system trzech zbiorników, zawieszenie magnetyczne, odwrócone wahadło, piec tunelowy, suwnica 3D i inne wraz z zaimplementowanymi inteligentnymi strategiami sterowania.

s. 406 A-2

 

dr inż. Małgorzata Mazurkiewicz - Sterowniki PLC w nowoczesnym przemyśle

W pokazie zostaną zaprezentowane sterowniki PLC firmy Siemens wraz z panelami operatorskimi. Ponadto zostaną przedstawione praktyczne możliwości zastosowania tych elementów w rzeczywistym procesie przemysłowym.

s. 319 A-2

 

dr inż. Bartłomiej Sulikowski, mgr inż. Marcin Pazera - A może by tak porozmawiać...

Podczas pokazu przedstawiona zostaną mechanizmy umożliwiające funkcjonowanie rozwiązań VoIP "od kuchni". Zaprezentowana zostanie konfiguracja prostej sieci komputerowej z równolegle działającymi: transmisją danych oraz połączeniami telefonii cyfrowej. Dodatkowo, poruszone zostaną kwestie bezpieczeństwa i zapewniania wymaganej jakości połączeń.

s. 212 A-2

 

Kierunek studiów: elektrotechnika

 

mgr inż. Szymon Wermiński i mgr. inż. Bartosz Waśkowicz - Nowoczesne źródła światła oraz magazyny energii w aspekcie samochodów elektrycznych

W czasie pokazu przedstawione zostaną charakterystyczne parametry podstawowych typów źródeł światła. Dodatkowo za pomocą kamery termowizyjnej zobrazowane zostaną straty energii na ciepło w różnych typach źródeł światła. W drugiej części omówione zostaną technologie magazynowania energii oraz możliwości i ograniczenia pojazdów elektrycznych i ich przyszłość...

s. 1 A-9

 

dr inż. Grzegorz Bazydło i dr inż. Remigiusz Wiśniewski - Zarządzanie energią w inteligentnym domu

W pokazie przedstawiona zostanie koncepcja zarządzania urządzeniami w sieci HAN (Home AreaNetwork). Tak zwany „Inteligentny dom" umożliwia sterowanie podstawowymi urządzeniami domowymi (źródło światła, telewizor, sprzęt AGD, system czujników alarmowych). Właściciel systemu może na bieżąco sprawdzić stan wszystkich podłączonych urządzeń poprzez sieć (na przykład Internet w telefonie komórkowym, urządzeniu mobilnym, laptopie). W projekcie wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne, związane z cyfrowymi systemami reprogramowalnymi FPGA (układy te są między innymi stosowane przez NASA w łazikach marsjańskich) oraz technologiami mobilnymi (smartfon oparty o system Android).

s. 224 A-2

 

dr inż. Piotr Leżyński - Urządzenia elektroniczne i ich wpływ na środowisko elektromagnetyczne

Fale elektromagnetyczne są powszechnie wykorzystywane w wielu obszarach gospodarki. Różnorodność i duża liczba wykorzystujących je technologii powoduje duże nasycenie fal elektromagnetycznych w otoczeniu człowieka mogące powodować negatywne skutki. To, z kolei, wymusza dbałość o środowisko elektromagnetyczne. Pokaz poświęcony będzie technicznym i prawnym aspektom kontroli pól elektromagnetycznych.

s. 8 A-9

 

dr hab. inż. Krzysztof Sozański - Świat dźwięku cyfrowego - od MP3 do FLAC

Demonstracja działania kolumn głośnikowych ze zwrotnicą cyfrową i cyfrowym wzmacniaczem klasy D. Pokaz pomiaru charakterystyk częstotliwościowych głośników w komorze bezechowej.

s. 2 A-9

s.15 A-9

 

 

 

 

 

 

Ewa Sapeńko

Rzecznik prasowy

Uniwersytetu Zielonogórskiego

ul. Licealna 9

65-417 Zielona Góra

www.uz.zgora.pl


Członek Stowarzyszenia

PR i Promocji Uczelni Polskich

www.prom.edu.pl

 

 
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta