Zielona Góra,

środa, 31 stycznia 2018

Korespondencja w sprawie odbudowy pomnika- fontanny poświęconego pamięci miejskiego architekta

Odpowiedź Dep. Inwestycji UM 
Witam serdecznie i po raz kolejny informuję, że na przesłanej dokumentacji znajdują się: pamiątkowy obelisk ustawiony w parku miejskim (park Piastowski) na cześć jego twórcy, miejskiego architekta Alberta Severina. Jak widać na zdjęciu nigdy nie była to fontanną. Na obrzeżach parku stał też inny obelisk – fundatora założenia Ulricha Levysohna - nie nawiązujący do neogotyckiej poetyki. Też nie był fontanną.  Próba zmiany ich pierwotnego charakteru i przeznaczenia nie ma sensu.Fontanna bedzie odtworzona, ale nie w takim kształcie, został wyłoniony wykonawca prac, który powinien je wykonać najpóźniej do połowy roku.
Paweł Urbański
> Dyrektor
> Departamentu Inwestycji
> i Zarządzania Drogami

Odpowiedź:
Zgodnie z rozmową telefoniczną proszę o podanie źródła,  świadków etc. w sprawie przesłanego pisma przedsądowego

Odpowiedź Dep. Inwestycji UM

Witam serdecznie! Szanowny Panie w opisie zadania poddanym głosowaniu tak zostało sformułowane:

„Zielona Góra, miasto tak ubogie w fontanny, mogłoby ich mieć znacząco więcej. Jak dotychczas brak jest fontann w zielonogórskich parkach. Jest to wyjątkowe miasto w skali kraju pod tym względem. W przeszłości tak nie było, ale zielonogórskich parkowych fontann w parkach, takich jak Fontanna Winiarki, władze miasta nie chcą odbudować.

W ramach zadania proponuje się budowę małej fontanny w Parku Piastowskim, usytuowanej w wybranym przez władze miasta miejscu w parku. Fontanna kosztowałaby 50-70 tys. PLN, byłaby fontanną klasyczną, z owalną misą fontannową oraz z kilkoma dyszami np. spieniającymi.  Wokół fontanny ustawionoby ławki.

W wyniku realizacji zadania powstałaby urocza fontanna parkowa - miejsce odpoczynku w letnie dni."

I tak sformułowane zadnie właśnie realizujemy.

Natomiast nawiązując do pana historycznych uwag trudno się z nimi zgodzić. Przedstawiana przez Pana pocztówka przedstawia obelisk poświęcony Albertowi Severinowi. Pomnik powstał przed 1913 r. Na przedwojennych pocztówkach nigdzie nie ma opisu, że jest to fontanna. To pana interpretacja. Znawcy miejscowej historii i ikonografii miasta (Tomasz Czyżniewski, Grzegorz Biszczanik) nie potwierdzają Pana wersji. Wręcz jej zaprzeczają. Ich zdaniem oczko wodne powstało po wojnie.

Powołuje się Pan na naocznego świadka Panią Kaię Łychmus, która jako dziecko przyjechała do Zielonej Góry w 1946 r. i mieszkała przy ul. 1 Maja.  Może mówić o tym, co widziała po wojnie.

Pani Łychmus pamięta oczko wodne i fontannę. Remontowała je pracując w Komunalnym Przedsiębiorstwie Robót Budowlanych. Miało średnicę około 5 m znajdowało się w środku parku mniej więcej na wysokości wieżowca nr 34. Jej zdaniem ściany zbiornika były z betonu.

Wspomina ona również pagórek z pomnikiem, po którym ciekła woda. Opierał się na niej stary amfiteatr. Pani mówi o dwóch obiektach i nie łączy ich w jedną całość. Z jej opowieści wynika, że były one oddalone od siebie o około 150 m.

Nadużyciem jest porównywanie tych dwóch obiektów tak znacznie oddalonych od siebie.

Dziękujemy za Pana troskę o zachowanie historycznych elementów naszego miasta, ale w świetle posiadanej przedwojennej ikonografii nie znajduje ona potwierdzenia w faktach.

pozdrawiam Paweł Urbański

Odpowiedź moja:
Szanowny Panie
"Wspomina ona również pagórek z pomnikiem, po którym ciekła woda. "- ale przecież tego właśnie pagórka dotyczył wniosek o odbudowę. Przecież w opisie jaki przesłałem - miał to być pagór ze ściekającą po roślinności wodą, dokładnie tak jak opisała to wymieniona w korespondencji osoba. Sądzę że było to bardzo efektowne miejsce, tego typu fontanny są zwykle bardzo urocze.
Dziękuje jednocześnie za wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam, Adam Fularz
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta