Zielona Góra,

poniedziałek, 15 stycznia 2018

Co z bambusami przed BWA w Zielonej Góre?

Z jakiego powodu krzaki bambusowe rosną od 7-8 lat w centrum miasta Zielona Góra (przed galerią BWA)?  Dlaczego zimą są zielone?

Odpowiada rzecznik IMGW:


Wbrew dość powszechnym wyobrażeniom, że bambusy są to rośliny wyłącznie cieplejszej strefy klimatycznej, czują się one całkiem dobrze również w klimacie umiarkowanym. W sprzedaży znajdują się różne odmiany tych roślin, a niektóre z gatunków są dosyć mrozoodporne. 

Posadzone w cieplejszych regionach kraju (zachodnia i południowo-zachodnia Polska) pozostają zwykle zimozielone, natomiast na wschodzie kraju części naziemne należy przed mrozami chronić agrowłókniną. 

Ponieważ pochodzą one ze strefy subtropikalnej, przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu trzeba o nie dbać wyjątkowo, szczególnie podczas zimy i obficie ściółkować słomą lub suchymi liśćmi. W kolejnych następnych latach nie są już tak wrażliwe, choć zawsze należy bryłę korzeniową warto okrywać na zimę.  


Wydaje się, że wyrokowanie o zmianach klimatu na podstawie jednej rośliny może być dosyć ryzykowne, zwłaszcza, że do obrotu wprowadza się często odmiany modyfikowane tak, aby lepiej znosiły ekstremalne warunki pogodowe (mrozy, susze itd.). Poza tym tak sadzone rośliny są podlewane, nawożone i często dodatkowo chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym, Zielona Góra leży w tym rejonie kraju, który jest cieplejszy niż pozostałe obszary, a o specyficznym klimacie tego miasta i jego okolic może świadczyć m.in. uprawa winorośli, która nie jest możliwa w innych regionach Polski. 

Dla oceny zmian klimatu lepiej byłoby opierać się na obserwacjach roślin dziko rosnących, nie będących pod bezpośrednim wpływem działalności człowieka (tj. nawadniania, nawożenia itd.).


z poważaniem

Katarzyna Bieniek

rzecznik prasowy IMGW-PIB

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta