Zielona Góra,

wtorek, 5 grudnia 2017

Pytanie o jedyne i nieczynne uzdrowisko na terenie woj. lubuskiego

Do Urząd Marszałkowski woj. Lubuskiego

dotyczy: Pytanie o jedyne i nieczynne uzdrowisko na terenie woj. lubuskiego

Szanowni Państwo

Czy władze woj. lubuskiego nie miałyby chęci zająć się tematem nieczynnego ujęcia wody zdrojowej w Łagowie, któreto ujęcie od lat jest zaczopowane i nieużywane? Wówczas w woj. lubuskim możnaby świadczyć usługi uzdrowiskowe.

Państwo już odpowiadali na to pytanie, z tym że odpowiedź jaką dostaliśmy, była nierealna ekonomicznie i w ogóle nie uwzględniała realiów ekonomicznych. Proponowali Państwo aby ktoś kto posiada ujęcie wody, zainwestował w pijalnię. Przepraszam, ale to jest zupełnie nierealne w warunkach ekonomicznych. Nawet gmina nie jest w stanie zainwestować w pijalnię, ponieważ jej koszt w wersji minimum pochłonąłby cały roczny budżet gminy. 

Żaden podmiot prywatny w mojej ocenie nie podejmie się tematu budowy pijani wody, z uwagi na warunki ekonomiczne tego przedsięwzięcia. Taka pijalnia to wielomilionowa inwestycja w wielką, ozdobną halę do spacerów, bez szans na zwrot z tej dziwnej, ale potrzebnej społecznie inwestycji.

Istnieje problem natury ekonomicznej: sama pijalnia wód mineralnych jest przedsięwzięciem mocno nierentownym. Dzieje się tak choćby z uwagi na ogromną kubaturę i wyszukaną architekturę tych budowli. Przez to koszty pobudowania pijalni wody, która w domyśle ma być miejscem spacerów, i jest zwykle bardzo dużym pawilonem o wyszukanej, reprezentacyjnej architekturze i wielu zdobieniach, są bardzo wysokie. 

Jest wg mnie pewnym że biznes udostępniania wody zdrojowej będzie nierentownym, wobec czego w mojej ocenie konieczny jest interwencjonizm samorządu aby uzdrowisko mogło powstać. Pomysł że ktoś prywatnie będzie sprzedawał tą wodę i pobuduje pijalnię, jest wg mnie chybiony i niemożliwy ekonomicznie.

Nawet nie budowa, ale sama tylko modernizacja pijalni wody w Krynicy -Zdroju kosztowała 30 mln PLN. Podobna modernizacja istniejącej już pijalni wody w Polanicy -Zdroju pochłonęła 31 mln PLN. W Sopocie pijalnia wody z inf. turystyczną kosztowała 16-18 mln PLN. W Inowrocławiu mała pijalnia wody pochłonęła 4 mln PLN. W Ustroniu mała pijalnia wody z okolicznym terenem zielonym kosztowała 4,6 mln PLN. W Gołdapi koszt infrastruktury uzdrowiska to 40 mln PLN. W Busku Zdrój kompleks pijalni i oranżerii ma kosztować kilkanaście mln PLN. W Poddębicach mała pijalnia wody kosztowała 2,3 mln PLN.W Kłodzku wg planów pijalnia wody miała kosztować 3 mln PLN.

Czy władze woj. lubuskiego zechciałyby przeznaczyć kwotę np. 20-40 mln PLN na budowę dużej, ozdobnej pijalni wody, mającej- w założeniu- mieć bardzo atrakcyjną i reprezentacyjną architekturę typową dla architektury pijalni wody w Europie? Bez dotacji na ten cel budowa takiego obiektu jest zupełnie nierealna ekonomicznie. W mojej ocenie powinno się też zrealizować międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt architektury dla pijalni wody zdrojowej w Łagowie Lubuskim, tak by była ona atrakcją turystyczną tej miejscowości. Sądzę że koszty takiego budynku mogą wynieść ok. 40 mln PLN.

Propozycja pijalni na wzór dla pijalni wody w Łagowie Lub.:

wg "Jestem Adrian"- jestemadrian.pl - pijalnia wody w Świeradowie- Zdroju

Poprzednia korespondencja:
- co władze woj. lubuskiego sądzą o pomyśle przekształcenia Łagowa w uzdrowisko i naprawienia tamtejszego nieczynnego odwiertu wody zdrojowej? Czy wg władz woj. lubuskiego w Łagowie mogłaby powstać pijalnia wody zdrojowej? Proszę o przedstawienie opinii lokalnych władz dla artykułu prasowego.

Witam Panie Adamie.
Wszystkie dostępne informacje na temat wód leczniczych znajdują się w opracowaniu pt. "Analiza obecnego i potencjalnego wydobycia złóż kopalin o znaczeniu regionalnym, ponadregionalnym i krajowym na terenie województwa lubuskiego". Opracowanie wykonano w 2015r. na zlecenie Wydziału Planowania Przestrzennego. Wersja elektroniczna opracowania jest dostępna na stronie internetowej naszego urzędu. Dla ogólnego oglądu tego dokumentu - przesyłam Panu w załączniku prezentację multimedialną. Natomiast w kompetencjach tutejszego urzędu nie leżą kwestie, o które Pan pyta, tj. powoływanie pijalni wód zdrojowych, czy naprawy nieczynnych odwiertów wód zdrojowych. Właściwym organem byłby tutaj raczej urząd gminy.


Petycja do pani E. Polak : odetkajmy zatkane źródła wody leczniczej w woj.lubuskim


Lubuskie jako upadły region uzdrowiskowy
Lubuskie nie ma uzdrowisk? Nieprawda- Lubuskie ma uzdrowisko nieczynne, zamknięte. Cierpi na tym lokalna gospodarka i turystyka.

Mijają 43 lata odkąd w Łagowie Lubuskim, na głębokości 463-716 metrów ujęto wodę termalną o mineralizacji 0,6 % Cl- Na. Jest to złoże wód leczniczych Łagów Lubuski o numerze IG-1, opisane jako złoże o znaczeniu regionalnym. Niestety, woda, w ilości 5 metrów sześciennych na godzinę, nie jest ekspoatowana. Uzdrowisko od 43 lat po prostu nie działa. Wylano masę atramentu o utworzenie Łagowa- Zdroju, przywrócenie kursów kolei pasażerskiej- najlepiej sezonowo- do Berlina!

Województwo lubuskie nie ma żadnego uzdrowiska. Władze od lat nic w tej sprawie nie robią, mimo że mające złoża wód mineralnych miasteczko Łagów idealnie nadaje się na piękny kurort, z pijalnią wód zdrojowych, urokliwymi sanatoriami. Miasteczko żyłoby cały rok, a nie- tylko w sezonie. Kuracjusze, przybywający do wód zdrojowych, zasililiby zubożałą gospodarkę prowincjonalnej, zaspałej części regionu tuż przy granicy z Niemcami.  

W tym celu możnaby także naprawić stan torów kolejowych do Łagowa, wprowadzając także pociągi sezonowe- do Frankfurtu nad Odrą lub Berlina.

W Łagowie mogłyby pojawić się sanatoria, mogłaby powstać pijalnia wód, Park Zdrojowy z tężniami i fontannami solankowymi. Możnaby tutaj zbudować termy, w których ludzie kąpaliby się w zdrojowej wodzie. Już w czasach antycznych takie kąpiele były bardzo popularne, budowano ogromne kompleksy basenowe. W Łagowie lubuskim mogłyby powstać spa, łaźnie, termy, tężnie, dziesiątki fontann, pawilonów parkowych i altan etc. w nowym Parku Zdrojowym który założonoby.

Warto zaapelować do lokalnych władz. Zróbmy coś wreszcie w tej sprawie. Łagów potrzebuje ogromnych inwestycji, by stać się prawdziwą Perłą Lubuskiego. Wierzę, że jest to możliwe. To piękne miasteczko o unikalnej przyrodzie i historii zasługuje na swoiste wzniesienie się z popiołów niczym Feniks.

Wody mineralne występujące w Łagowie mogłyby pomóc wykreować "kurort dla Berlińczyków"- tani, świetnie połączony koleją z pobliską aglomeracją. Województwo lubuskie mogłoby się stać prężniejszym graczem na rynku turystyki. Odetkajmy zatkane źródła wód zdrojowych! To także zatkane źródło bogactwa i pieniędzy we współczesnym świecie.
 Załączam otrzymane materiały na temat złóż wód mineralnych

Przypomnienie- źródło wody zdrojowej w Łagowie

(do P. E. Polak)
- przypominam że jedyne uzdrowisko na terenie woj. lubuskiego jest nieczynne, a źródło wody zdrojowej jest zaczopowane
- wg naszej rozmowy  wczoraj miała pani poprosić p. Katarzynę Osos, która jest podobno z Łagowa (wg mnie ze Świebodzina) o zajęcie się tą sprawą
- pijalnia wody zdrojowej to pomysł deficytowy i wymaga moim zdaniem partnerstwa publiczno- prywatnego bo inaczej uzdrowisko na terenie woj. lubuskiego nie powstanie.
--

Sprawa odwiertu wody zdrojowej w Łagowie

(do P. E. Polak)

Szanowna Pani, W nawiązaniu do rozmowy proszę o próbę skontaktowania się z właścicielem odwiertu- mi ta próba nie udała się. Warto ustalić dlaczego opisywana w prasie pijalnia wód zdrojowych w Łagowie nie ruszyła, jest to jedyne nieczynne uzdrowisko z wodami zdrojowymi województwa.
Pozdrawiam,

Pozdrawiam,

Odpowiedz dot. petycji

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące ożywienia "perły Ziemi Lubuskiej" miasta Łagów, w załączniku zamieszczam możliwości dofinansowania wspomnianych inwestycji. W razie pytań lub wątpliwości zapraszam Pana do kontaktu z konsultantami Głównego Punktu Informacyjnego, działającego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze lub Lokalnego Punktu Informacyjnego, działającego przy Wydziale Zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.


Pozdrawiam,
Agnieszka Zatorska
Zastępca Dyrektora Departamentu
Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym,tą odpowiedź mamy opublikować? Niezbyt dokladna odpowiedź.
Żródło wody zdrojowej w Łagowie jest w rękach prywatnych- z jakich programów jego właściciel może zbudować pijalnię wody zdrojowej?
Pozdrawiam


Łagów Lubuski może być regionalnym uzdrowiskiem? Od 43 lat nieczynne jest ujęcie leczniczej wody zdrojowej

Lubuskie jako upadły region uzdrowiskowy
Lubuskie nie ma uzdrowisk? Nieprawda- Lubuskie ma uzdrowisko nieczynne, zamknięte. Cierpi na tym lokalna gospodarka i turystyka.

Mijają 43 lata odkąd w Łagowie Lubuskim, na głębokości 463-716 metrów ujęto wodę termalną o mineralizacji 0,6 % Cl- Na. Jest to złoże wód leczniczych Łagów Lubuski o numerze IG-1, opisane jako złoże o znaczeniu regionalnym. Niestety, woda, w ilości 5 metrów sześciennych na godzinę, nie jest eksploatowana. Uzdrowisko od 43 lat po prostu nie działa. Wylano masę atramentu o utworzenie Łagowa- Zdroju, i o równoczesne przywrócenie kursów kolei pasażerskiej- najlepiej sezonowo- do Berlina!

Województwo lubuskie nie ma żadnego uzdrowiska. Władze od lat nic w tej sprawie nie robią, mimo że mające złoża wód mineralnych miasteczko Łagów idealnie nadaje się na piękny kurort, z pijalnią wód zdrojowych, urokliwymi sanatoriami. Miasteczko żyłoby cały rok, a nie- tylko w sezonie. Kuracjusze, przybywający do wód zdrojowych, zasililiby zubożałą gospodarkę prowincjonalnej, zaspałej części regionu tuż przy granicy z Niemcami.  

W tym celu możnaby także naprawić stan torów kolejowych do Łagowa, wprowadzając także pociągi sezonowe- do Frankfurtu nad Odrą lub Berlina.

W Łagowie mogłyby pojawić się sanatoria, mogłaby powstać pijalnia wód, Park Zdrojowy z tężniami i fontannami solankowymi. Możnaby tutaj zbudować termy, w których ludzie kąpaliby się w zdrojowejwodzie. Już w czasach antycznych takie kąpiele były bardzo popularne, budowano ogromne kompleksy basenowe. W Łagowie Lubuskim mogłyby powstać spa, łaźnie, termy, tężnie, dziesiątki fontann, pawilonów parkowych i altan etc. w nowym Parku Zdrojowym który założonoby.

Warto zaapelować do lokalnych władz. Zróbmy coś wreszcie w tej sprawie. Łagów potrzebuje ogromnych inwestycji, by stać się prawdziwą Perłą Lubuskiego. Wierzę, że jest to możliwe. To piękne miasteczko o unikalnej przyrodzie i historii zasługuje na swoiste wzniesienie się z popiołów niczym Feniks.

Wody mineralne występujące w Łagowie mogłyby pomóc wykreować "kurort dla Berlińczyków"- tani, świetnie połączony koleją z pobliską aglomeracją. Województwo lubuskie mogłoby się stać prężniejszym graczem na rynku turystyki. Odetkajmy zatkane źródła wód zdrojowych! To także zatkane źródło bogactwa i pieniędzy we współczesnym świecie.

do UM Łagów:
Pytania prasowe
- jaki jest stan odwiertu wody zdrojowej leczniczej IG1 na terenie Łagowa Lubuskiego?
- czy jest możliwe zorganizowanie tymczasowej pijalni tej wody mineralnej?
- jakie są plany gminy odnośnie wykorzystania odwiertu z 1973 roku?
- czy są plany nowych odwiertów wody mineralne leczniczej?


--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

1 komentarz:

  1. Temat ciekawy. A z Berlina do najblizszego sanatorium jaka jest odległość?

    OdpowiedzUsuń

Aktualności z Urzędu Miasta