Zielona Góra,

wtorek, 12 grudnia 2017

Petycja do Rady Miasta Zielona Góra w sprawie pogłębiającego się upadku gospodarczego dawnego centrum miasta


Petycja do Rady Miasta Zielona Góra
Temat: w sprawie pogłębiającego się upadku gospodarczego dawnego centrum miasta

Szanowni Państwo,
Przeszedłem się dzisiaj dwukrotnie przez dzielnicę starych budynków, która w przeszości była historycznym centrum miasta Zielona Góra, a dziś jest już tylko dzielnicą starych zabudowań. 

Przy deptaku spostrzegłem szereg miejsc pustych po sklepach czy knajpach, nagle, w ostatnich dniach zlikwidowanych . Naprzeciwko budynku Urzędu Miejskiego przy al. Niepodległości 13 spostrzegłem że bar z makaronami- zbankrutował. Tuż obok w drewnianym pawilonie przy deptaku - także już nic nie ma. Chyba sprzedawano tam telefony komórkowe, ale nie pamiętam, o pobliskim już nieczynnym już kinie nie wspominając. "Natur House" oraz sklep "Karat" koło Galerii Grafit- także zamknęły podwoje. 

Na ul. Kupieckiej naliczyłem 3 ostatnio zamknięte sklepy. Najznamienitszy sklep z tej ulicy, ostatni sklep z markowymi wyrobami, zamyka ponieważ przenosi się do "nowego centrum miasta" jak reklamuje się CH Focus Park. Na ulicy Kupieckiej dominują sklepy z najtańszą odzieżą, lumpeksy oraz sklepy typu "wszystko za 2, czy 5 zł". To pokazuje pauperyzację tej dzielnicy która w swojej historii była kiedyś centrum handlowym miasta.

Przypomnę że od blisko roku cała pierzeja południowa Rynku Starego Miasta w Zielonej Górze jest opuszczona (część rynku pomiędzy ul. Pod Filarami i ul. Krawiecką). Gdy sprawdzałem w archiwum redakcji, obiekty te są opustoszałe: jeden od 2003 roku (data wydania pozwolenia na budowę opuszczonego, niedokończonego domu handlowego), drugi co najmniej od 15 stycznia 2017 roku. W okolicy jest więcej lokali które nagle opustoszały.

Jestem przerażony. Odkąd żyję w tym mieście, nigdy nie było tylu opuszczonych lokali i sklepów w dzielnicy która około dekady temu jeszcze była centrum miasta Zielona Góra. A dziś jest już tylko osiedlem starych budynków.

Państwo Radni decydujecie o polityce transportowej miasta. Badania z zakresu ekonomiki transportu jakie znam, w pełni wyjaśniają powody upadku dawnych centrów miast- są one skazane na upadek w momencie gdy władza polityczna przestawia system transportowy miasta na motoryzację indywidualną. 

To Państwo- zamiast prowadzić restrykcyjną politykę wobec motoryzacji indywidualnej- budują na potęgę miejsca parkingowe. To Państwo napędzają i nakręcają swoimi decyzjami spiralę polityki transportowej której efektem jest upadek dawnego centrum miasta. Los dzielnicy która w swojej historii stanowiła handlowe centrum miasta, jest efektem decyzji jakie Pństwo- przecież świadomie- podejmują. 

Aby pomieścić parkingi, wycinają Państwo drzewa w centrum miasta (np. na ul. Fabrycznej- na środku dwujezdniowego odcinka ongiś rosły drzewa- dziś są tam parkingi). W podobnych miastach Niemiec miejsca parkingowego wolnego szuka się nawet godzinę czy półtorej- a wszystko po to, aby ludność maksymalnie i możliwie zniechęcić do użytkowania samochodu. Likwidacja miejsc parkingowych to szykana, celowa polityka utrudniania korzystania z samochodu w mieście. To się robi celowo i z całą premedytacją. 

Tymczasem w Zielonej Górze budują Państwo utopijne miasto dla samochodu- będąc jednocześnie ślepymi na upadek miasta dla pieszych. Czy nie słyszeli Państwo, z powodu jakiejto polityki transportowej zbankrutowało miasto Detroit? Kto Państwu doradza w tym dziele naśladowania transportowych utopii rodem sprzed półwiecza? Może pora na drastyczne i radykalne zmiany? Może pora przestać nakręcać z takim uporem spiralę upadku tej historycznej dzielnicy?

Historyczne centrum miasta przy takiej polityce transportowej, jaką Państwo obecnie prowadzą, umiera. A wraz z nim w przeszłość odchodzi tradycyjne, dawne życie kulturalne miasta. 

Pamiętam że kiedyś w Zielonej Górze regularnie co tydzień były imprezy reggae. Tymczasem od wielu lat takich imprez tanecznych nie było: wszyscy fani tej muzyki wyemigrowali z miasta, z grupy osób które kojarzę z takich imprez, pozostało raptem kilka- kilkanaście osób. Od co najmniej 2 lat nie słyszałem o żadnej takiej imprezie. Znane mi młodsze osoby w wieku w którym chodzi się na imprezy, jeśli jeszcze mieszkają w Zielonej Górze, to wszystkie wolne weekendy spędzają w Poznaniu, Wrocławiu etc.

Pozdrawiam, 


--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta