środa, 29 listopada 2017

Wydawca "Gazety Zielonogórskiej" apeluje do mieszkańców o stosowanie masek przeciwsmogowych w takie dni jak dzisiaj

Drodzy Państwo,
Szedłem dziś przez miasto Zielona Góra. Idąc ze stadionu MOSiR przy ul. Sulechowskiej miałem zejść w dolinę rzeczki Gęśnik, gdy spostrzegłem że jest ona cała spowita i wypełniona jakby mgłą. To jest smog, który aż tak ogranicza widoczność, że sprawia iż budynki chowają się jakby za mgłą.

Ja w tej dolinie mieszkam. Przestałem spać przy otwartym oknie. Dziś, idąc przez miasto, z piwnicy wygrzebałem dawno nie używaną maseczkę przeciwsmogową. Mimo że w centrum miasta Zielona Góra z powodu smogu aż ograniczona była widoczność na ulicach, a po zdjęciu maski w okolicach Focus Parku w nozdrzach poczułem zapach dymu, to tego wieczoru nie minąłem nikogo innego chodzącego po Zielonej Górze w maseczce przeciwsmogowej. 
 
Maska przeciwsmogowa tylko częściowo rozwiązuje kluczowy problem, czyli zdrowie oraz ilość zachorowań i przedwczesnych zgonów w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. 

Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. W wyniku badań stwierdzono, że 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. Związek następuje także w przypadku chorób niedokrwiennych serca u osób starszych. 

Badania przeprowadzano w miejscach w pobliżu ruchliwych dróg ze znacznym natężeniem ruchu. Zamieszkanie w miejscach z natężeniem ruchu powyżej 10 tys. pojazdów dziennie uznano za wyznacznik długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenia związane z ruchem drogowym. W Zielonej Górze większość centrum miasta spełnia te warunki aż z nawiązką. Ruch powyżej 10 tys. pojazdów dziennie występuje praktycznie w całym centrum miasta, na wszystkich wżniejszych ulicach. 

Zgodnie z wynikami badań ESCAPE w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2.5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7 procent. Oddychanie przez kobietę ciężarną powietrzem zanieczyszczonym PM2.5 koreluje się także z występowaniem autyzmu.

W 2013 roku WHO zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. osób.

Smog kwaśny poraża oskrzela, drogi oddechowe, układ krążenia. Organizacja Health and Environment Alliance oszacowała koszty zewnętrzne zanieczyszczenia powietrza wskutek spalania węgla w elektrowniach węglowych w Polsce w przedziale 12-34 mld zł rocznie, na co składa się 3500 przedwczesnych zgonów, 1600 przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli, 1000 nowych hospitalizacji oraz 800 000 utraconych dni pracy rocznie.

W trakcie trwającego 5 dni wielkiego smogu londyńskiego w wyniku komplikacji oddechowych zmarło ponad cztery tysiące osób (w sumie w efekcie działania wielkiego smogu londyńskiego zmarło około dwunastu tysięcy osób). W Polsce np. w miesiącu styczniu zmarło o 11400 osób więcej niż w poprzednich latach, a wskaźnik śmiertelności skoczył nagle o zagadkowe 35 %. Mogło to mieć związek ze smogiem. Wówczas, w styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%.

W grudniu w Zielonej Górze ma zostac zamontowanma tablica informująca o zagrożeniu smogiem, ale krytycy zauwązają że wskazania jakie będą pokazywane, moga nie być wiarygodne. Istnieje startup Airly pokazujący swoja mapę zanieczyszczeń powietrza.

Wg wskazań WIOŚ w Zielonej Górze w niektóre dni na wielu obszarach woj. lubuskiego wystąpiło rzekroczenie norm, nierzadko kilkusetkrotne, i bezwględnie ludność powinna była nosić maski antysmogowe, zwłaszcza gdy normy są przekroczone o kilkaset procent.

Na przykład w Żarach o godzinie 19-tej dnia dzisiejszego odnotowano 252 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny) pyłu PM10, a o godz. 20-tej w ogóle nie podano wyników- byc może przekroczenie norm było tak znaczne że aparaturę albo wyłączono, albo się zepsuła [1]. Poziom dzisiejszy pyłu PM10 w Żarach przekracza poziom rekordowy ze stycznia ubiegłego roku notowany wówczas w Warszawie. W Zielonej Górze o godz. 18-tej osiągnięto maksymalny poziom na skali- 77 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny) pyłu PM10 przy skali sięgającej 80  µg/m3 na wykresie. Odnotowano także osiągnięcie końca wykresu zanieczyszczenia toluenem (wykres kończy się na 6 µg/m3 i ten poziom dziś osiągnięto), tlenkami azotu, benzenem czy M-P-ksylenem [2].

 
Na podstawie Wikipedii, opr. AF

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komunikaty