Zielona Góra,

poniedziałek, 6 listopada 2017

Pytania do LWKZ dotyczące grodziska w Kijach k. Sulechowa

Pytania do LWKZ dotyczące grodziska w Kijach k. Sulechowa


Szanowni Państwo,
Byłem wczoraj w miejscowości Kije (niem. Kay), zaintrygowany zaznaczonym tu grodziskiem na dużej mapie samochodowej Polski. 
Pytanie 1:
Grodzisko było w innym miejscu niż zanaczono je na popularnej mapie samochodowej. Pobrałem mapę hipsometryczną i grodzisko jest w wyraźnie innym miejscu, po innej stronie młyna i mostku koło rzeczki Jabłonna, niż oznaczono na mapie. Skąd ten błąd? Gdzie wg LWKZ najduje się to grodzisko?
Pytanie 2:
Dlaczego 50 metrów na południe od młyna nad rzeczką Jabłonna, 60 metrów po stronie zachodniej od mostku nad rzeczką, rozpoczyna się "księżycowy krajobraz" pełen mnóstwa niezasypanych, zarośniętych wykopów? Skąd tyle dziur w tym miejscu? Czy ktoś tu czegoś szukał? Jest to miejsce dość niezwykle podziurawione, są ślady setek dziur po kopaniu. Skąd tutaj tyle śladów po kopaniu w ziemi? Nigdzie w okolicy nie ma takich śladów. Wszystkie owe setki dziur koncentrują się w tym niewielkim miejscu na trójkącie o wymiarach ok. 100 na 100 na 100 metrów.
Pytanie 3:
Czy badano grodzisko w Kijach? Czy coś odkryto? 
Czy nasypy w okolicy mają  związek z tym grodziskiem? 
Pytanie 4:
Czy tzw. Szwedzki Szaniec- temat większości przedwojennych pocztówek z miejscowości Kije- jeszcze istnieje? Czy jest w jakiś sposób onaczony w terenie? Przedwojenne pocztówki były dość dziwne- w większości przedstawiały ludzi wchodzących na jakiś pagór, i zawierały podpis "Szwedzki Szaniec, Kije" (Schwedenschaenze, Kay). Ów pagór niczym specjalnym się nie wyróżniał, więc jako temat pocztówek był w moim odczuciu czymś dziwnym.
Pytanie 5:
Czy LWKZ może spowodować że obie atrakcje miejscowości Kije- grodzisko i ów szaniec- zostaną oznaczone w terenie? Na podstawie przedwojennych zdjęć nie można rozpoznać tych obiektów. Schodki na ów Szwedzki Szaniec chyba zostały już zniszczone. Czy nie powinny zostać odtworzone?
Z wyrazami szacunku
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta