Zielona Góra,

czwartek, 19 października 2017

W sprawie odrzucenia Gminnego Programu Rewitalizacji

Po licznych wypowiedziach prezydenta J. Kubickiego oraz vice prezydenta K. Kaliszuka aktywiści miejscy postanowili zabrać głos, w sprawie manipulacji jaką stosują urzędnicy aby zdjąć z siebie odpowiedzialność, za odrzucenie Gminnego Programu Rewitalizacji i odcięcie od unijnych funduszy. Wydali również oświadczenie w tej sprawie :

Przedruk za profilem ZTUM w sieci Facebook

Zielona Góra, 14.09.2017

OŚWIADCZENIE
w sprawie odrzucenia Gminnego Programu Rewitalizacji
Zielonej Góry przez Zarząd Województwa Lubuskiego

Wiadomość o tym, że Gminny Program Rewitalizacji Zielonej Góry na lata 2016-2022 został odrzucony przez Zarząd Województwa Lubuskiego, przyjmujemy zarazem z ulgą i poczuciem rozgoryczenia.

Odczuwamy ulgę, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że program rewitalizacji miasta został przygotowany niedbale. Oparto go na nierzetelnych diagnozach. Zaplanowane działania nie były nastawione na poprawę sytuacji w najbardziej zdegradowanych częściach miasta. Dotacje na rewitalizację powinny służyć poprawie jakości życia na najbardziej zaniedbanych osiedlach, tam, gdzie mieszkańcy są szczególnie zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem. Zamiast tego próbowano je wydać na odnowę parków i atrakcje turystyczne. Spowodowało to, że program rewitalizacji Zielonej Góry okazał się niezgodny z Ustawą o rewitalizacji i wytycznymi Ministerstwa Rozwoju. Urząd Marszałkowski nie mógł podjąć innych kroków, jak tylko skierować go do poprawy. To niewątpliwie trudna, ale słuszna decyzja.

Jesteśmy też jednocześnie rozgoryczeni tym, że tak ważny program nie został starannie przygotowany. Dzisiejszej sytuacji można by uniknąć, gdyby poważnie potraktowano krytyczne głosy podczas konsultacji. Jest nam niezmiernie przykro, że po opinię ekspercką sięgnięto tak późno. Mimo apeli miejskich aktywistów, Urząd Miasta nie powołał odrębnej komórki pod kierownictwem doświadczonych rewitalizatorów. Zaangażowanie kompetentnej i doświadczonej osoby na etapie tworzenia programu zapobiegłoby błędom, które doprowadziły do dzisiejszej sytuacji.

Liczymy na to, że odrzucenie Gminnego Programu Rewitalizacji będzie ważną lekcją dla nas wszystkich. Przede wszystkim dla władz miasta. Oczekujemy, że zarówno Prezydent Miasta, jak i radni, pochylą się nad rewitalizacją z właściwą uwagą. Że przestaną traktować ten proces jako okazję do pozyskania pieniędzy. I zauważą ważne społeczne cele, jakie należy zrealizować poprzez rewitalizację.

Także dla nas, miejskich aktywistek i aktywistów, to bardzo cenne doświadczenie. Dowiedziałyśmy się, że rewitalizacja nie polega na odnawianiu terenów zielonych. Dowiedzieliśmy się też, że musimy uważniej przyglądać się działaniom naszych samorządowców.

Na koniec kierujemy krótki apel do dziennikarzy i dziennikarek lokalnych mediów. Dla wielu osób jesteście głównym źródłem informacji o tym, co dzieje się w naszym mieście. Pisząc o rewitalizacji często relacjonowaliście słowa lokalnych polityków, nie weryfikując ich prawdziwości. Przyczyniło się to rozpowszechnienia nieprawdziwych informacji o procesie rewitalizacji. Dlatego apelujemy - bądźcie krytyczni i dociekliwi. Nasze miasto tego potrzebuje.


Adam Markowski
Anna Kraśko
Jarosław Olejnik
Joanna Liddane
Małgorzata Turzańska-Zenkner


--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.


Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aktualności z Urzędu Miasta