czwartek, 4 maja 2017

Apel o odtworzenie i przywrócenie dawnego blasku dla arboretum w Nietkowie pod Zieloną Górą

List otwarty do władz gminy Czerwieńsk oraz władz samorządowych woj. lubuskiego


Apel o odtworzenie i przywrócenie dawnego blasku dla arboretum w Nietkowie pod Zieloną Górą. 

Szanowni Państwo, 
Okolice Zielonej Góry cierpią na brak atrakcji turystycznych. Niestety, atrakcje tego regionu, szczególnie te przyrodnicze, powstałe w okresie przedwojennym, są dziś zniszczone i zdewastowane, wręcz są w opłakanym stanie. Przykładami tego jest oprócz Oderwaldu także Arboretum Spätha, jedyny taki obiekt w tych okolicach. 

Nasza wizja lokalna w tym arboretum pokazał iż są to w zasadzie resztki arboretum, nienadające się do zwiedzania z racji licznych zwalonych drzew przegradzających zarośniętą ścieżkę. Cenny i bardzo egzotyczny drzewostan jest nieopisany. Miejsce w ogóle nie przypomina arboretum, jest to raczej smutna ruina, z licznymi powalonymi drzewami. Zniszczenia po powodzi sprzed dekady wciąż nie zostały tam naprawione. Dendrolog p. Reda z UZ pisał jedną ze swoich prac n/t tego arboretum. Zniszczyła je później powódź z 1997 r. i nie odbudowano go.

Chcemy by temu miejscu przywrócono dawną świetność. By Zielona Góra zyskała prawdziwe arboretum w swojej okolicy. Chcemy by owe resztki arboretum przekształcono w rodzaj ogrodu botanicznego także z atrakcyjną roślinnością niskopienną. Chcemy by dokonano nasadzeń nowych drzew, tak by arboretum to mogło odnowić swój drzewostan i nie znikło za kilka dekad. Chcemy wreszcie, by arboretum to było zarządzane na podobnym poziomie kompetencji jak kilkadziesiąt innych arboreta w Polsce, i dzięki umiejętnej promocji było elementem podnoszącym atrakcyjność turystyczną okolic 300-tysiecznej aglomeracji Trójmiasta Lubuskiego. 
W związku z tym apelujemy do władz gminy Czerwieńsk o przeznaczenie środków na odratowanie arboretum. Należy przywrócić temu arboretum funkcję atrakcji turystycznej.

-------------------
Informacja o dojeździe do Arboretum: W Nietkowie za przystanią kajakową (przy rzeczce na północ od wioski) skręcić w prawo, przejechać przez most nad rzeczką, następnie pierwsza droga leśna w lewo. Arboretum jest po około 300 metrach, zaraz za kanałem. Przy resztkach słupów po dawnej tablicy informacyjnej należy się zatrzymać i od tej drogi przejść się na spacer dróżką w lewo. Po około 100 metrach zobaczymy pierwsze okazy rzadkich gatunków wciąż rosnące w gęstwienie chaszczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komunikaty