Zielona Góra,

sobota, 8 kwietnia 2017

Pytanie o powrót kolei pasażerskiej do centrum miasta Świnoujście


W ostatnich dekadach w krajach Unii Europejskiej uruchomiono wiele systemów pre- metra (o nazwach handlowych S-bahn, RER, light rail) wykorzystujących naziemną siec kolejową miast i aglomeracji europejskich do uruchomienia systemów metra i pre- metra naziemnego o parametrach typowych dla sieci metra:
- częstotliwość ruchu co 10 - 20 minut w ciągu dnia
- obsługa większości obszaru zurbanizowanego, budowa nowych przystanków
- szereg linii przecinających aglomeracje z gęstą i częstą ofertą przewozową
-unifikacja systemu biletowego  transportu naziemnego miejskiego z ofertą systemu biletowego systemu pre- metra.

W tymże celu wykorzystano zarówno linie zelektryfikowane danej aglomeracji, jak też i linie bez trakcji elektrycznej, wprowadzając system często kursujących wagonów motorowych (autobusów szynowych).

Interesuje mnie, jakie jest stanowisko Państwa urzędu w sprawie wprowadzenia systemu pre- metra, metra naziemnego w Państwa aglomeracji? Schematy połączeń załączam. Połączenie obsługiwałaby kolej UBB. Kolej już kursowała w tej relacji w przeszłości.
Odpowiedź:Oczywiście jest to bardzo ciekawa inicjatywa, która ,szczególnie na wyspie ,na której znajduje się uzdrowisko miałaby rację bytu, stając się alternatywnym ,publicznym środkiem transportu.
Stąd  podjęte  już wcześniej i zakończone sukcesem, w sierpniu 2008 roku, przedłużenie kolei UBB do Świnoujścia. W planach jest dalsza rozbudowa linii Kolejki Uzdrowiskowej wzdłuż ulic 11 Listopada, Mazowieckiej, do przejścia granicznego w Garz. Czy szansę miałoby reaktywowanie i utworzenie na tej podstawie pre- metra, które obsługiwałoby i łączyło najważniejsze punkty miasta?
Są to na pewno ogromne koszty związane z realizacją tej inwestycji. Bez środków zewnętrznych lub partnera prywatnego niemożliwe do samodzielnego przeprowadzenia. Ale chcemy iść w tym kierunku, tworząc na lewobrzeżu, w okolicach dworca, węzeł przesiadkowy, powiązany z powstaniem nowych miejsc parkingowych, w  tym parkingu wielopoziomowego, co spowodowałoby ,że turyści odwiedzający nasze miasto pozostawialiby tam samochody i korzystali rowerów czy  środków komunikacji miejskiej. Doskonale w ten system wpisywałoby się właśnie pre –metro.
Robert Karelus
Rzecznik Prezydenta ŚwinoujściaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lubuskie Wiadomości