Zielona Góra,

sobota, 8 kwietnia 2017

Pomysł na Muzeum Sztuki Współczesnej w Zielonej Górze


Ostatnią tendencją w Polsce jest powstawanie nowych muzeów sztuki w rewitalizowanych kompleksach fabrycznych (por. artykuł prasowy na ten temat: http://dom.gazeta.pl/nieruchomosci/1,73497,3787833.html ). W Zielonej Górze brak jest interesujących muzeów gromadzących sztukę współczesną, publicznosci oferowane są jedynie wystawy czasowe na niewielkiej powierzchni. Wiele miast Polski w ostatnich latach rozbudowuje placówki muzealne- nowe Centrum Sztuki Współczesnej powstaje m.in. dzięki ministerialnym dotacjom w Toruniu. Inne miasta od lat mają dobra ofertę placówek muzealnych.


Niniejszym informuję iż także w Zielonej Górze powstała grupa osób którym zależy na tym aby w nowym centrum handlowym w Polskiej Wełnie w rewitalizowanej fabryce umieścić muzeum sztuki nowoczesnej. 


Muzeum wystyawiałoby początkowo prace z istniejącej już kolekcji Lubuskiej Zachęty Sztuk Pięknych. Koszty działania takiej placówki oszacowaliśmy na 200 tys. PLN rocznie (z czego większość stanowią koszty najmu pomieszczeń, pozostałe to koszty personelu). Nie są to duże koszty zważywszy na budżety innych placówek kulturalnych. Co więcej, koszty kadry nadzorującej można zmniejszyć przenosząc tu etaty z placówek gdzie zatrudnienie jest za duże w stosunku do potrzeb. Władze samorządowe poprzez negocjacje z najemcą mogą zmniejszyć koszty najmu znacznie np. podpisując wieloletnią umowę najmu albo nawet uzyskać taki obiekt bezpłatnie, jak to ostatnio miało miejsce w przypadku łódzkiej "Manufaktury" która nieodpłatnie udostępniła budynek pofabryczny na oddział Muzeum Sztuki.


Organizacyjne nowa zielonogórska placówka muzealna może podlegać pod tutejsze BWA, albo być zupełnie odrębnym organizmem. 


Niniejszym apelujemy aby władze miasta oraz samorząd wojewódzki podjęły wspólne prace nad powołaniem takiej nowej, tak bardzo potrzebnej placówki zważywszy na skrajnie ubogą ofertę kulturalną w tym regionie kraju. Z wyrazami szacunku,

Adam Fularz,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lubuskie Wiadomości