poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Krótka historia opery w Zielonej Górze. Czy będzie jej kontynuacja?

W 1931 roku otwarto w Zielonej Górze modernistyczną Halę Miejską projektu Oskara Kaufmanna. Działa tam opera w Zielonej Górze zorganizowana na zasadzie impresariatu rozpoczęła działalność od wystawienia „Madame Butterfly” dnia 1 kwietnia 1931 roku w nowo oddanym gmachu Teatru Operowego- Hali Miejskiej. Wystawił ją wrocławski teatr operowy, tytułową partię śpiewała wrocławianka Lydia Pfieffer-Clomb. Opery wystawiały teatry operowe z Berlina, Wrocławia, Drezna etc. Urwało się to po przyjściu Polaków.

Obecnie kanał orkiestrowy dawnej opery jest zalany wodą. Opera Zielonogórska (inicjatywa internetowa) znalazła sponsorów na odwodnienie kanału. Niestety, brak jest środków finansowych na odkopanie zamurowanego kanału. Konieczne są prace budowlane. Jak na razie, brak jest też zgody konserwatora zabytków.

Opera w Zielonej Górze działała od 1931 do 1933 roku, zamknięto ją w czasach Wielkiego Kryzysu.

Fot. Widok na scenę Sali Głównej, zdjęcie z 1931 r.


Fot. Widok na widownię Sali Głównej, zdjęcie z 1931 r.


Fot. Widok na gmach Stadthalle- siedzibę opery, zdjęcie z 1931 r.


Fot. Foyer, zdjęcie z 1931r.


Fot. Gmach Opery, budynek StadthalleW połowie I dekady XXI wieku w Zielonej Górze powstała inicjatywa na rzecz otwarcia sceny operowej. Przebudujmy naszą Halę Miejską (czyli teatr), zróbmy z niego perełkę regionu, tak jak robią to inne miasta tej wielkości. Przecież można, i Zielona Góra byłaby atrakcyjna kulturalnie także w przyszłości, jak miało to ongiś miejsce. Przecież obok, we Frankfurcie nad Odrą czy w Cottbus opery działają na zasadzie impresariatu. Inicjatywa Opera Zielonogórska powstała staraniem miejscowych przedsiębiorców, przekonanych że jest szansa na taką rozrywkę.

Z inicjatywy Opery Zielonogórskiej w budynku dawnej Opery Zielonogórskiej miało miejsce spotkanie poświęcone tematyce odbudowy kanału orkietstrowego istniejącego ongiś w budynku Hali Miejskiej, gdzie przed II wojna światową odgrywano opery w mieście Zielona Góra.

W ramach spotkania dyskutowano możliwości organizacyjne i finansowe odbudowy kanału orkiestrowego, orkiestronu, a także dokonano oględzin pomieszczenia dawnego kanału orkiestrowego. Jego odtworzenie w pierwotnym kształcie nie jest już możliwe, ponieważ scena jest większa, ale kanał orkiestrowy mógłby zastąpić schody przed sceną.

Podobne kanały orkiestrowe odtworzono w teatrach w Olsztynie, Gorzowie, Rzeszowie.

Logo inicjatywy internetowej:


Fot. Kawiarnia Waldschloss- inny obiekt ze sceną w mieście


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komunikaty