Zielona Góra,

środa, 18 stycznia 2017

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.12.2017 Zielona Góra, 18.01.2017 r.Newsletter nr 12Małopolska gospodarzem Konwentu Marszałków RP
Finanse jednostek samorządu terytorialnego, ustawa wdrożeniowa funduszy europejskich, dyplomacja ekonomiczna na rok 2017 – m.in. o tych tematach będą rozmawiać w Zakopanem marszałkowie województw. Styczniowe posiedzenie Konwentu Marszałków RP, pierwsze pod przewodnictwem Małopolski, rozpoczęło się 17 stycznia br. W obradach uczestniczą marszałek Elżbieta Anna Polak oraz wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.
Główne obrady i debaty zaplanowano na środę, 18 stycznia br. Do Małopolski przyjechali nie tylko marszałkowie, ale też m.in. przedstawiciele ministerstw rozwoju czy spraw zagranicznych, posłowie, pracownicy naukowi.
W drugim dniu obrad obędzie się także debata pn. „18 lat działania samorządów województw. Bilans osiągnięć i perspektywy na przyszłość". W programie m.in. prezentacja historii powstania i przemian, jakie zaszły w polskich regionach.
Przypomnijmy, przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP Małopolska przejęła pod koniec zeszłego roku od województwa zachodniopomorskiego.
Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, które reprezentuje interesy wszystkich 16 polskich województw. Konwent Marszałów RP zawiązany został w 1998 r., równolegle z powstaniem samorządu na szczeblu województwa. W jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich polskich województw, a jego posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi.
Podczas obrad marszałkowie województw analizują i opiniują propozycje zmian legislacyjnych oraz omawiają aktualne problemy samorządów województw.
Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie przyczynił się i nadal się przyczynia do wypracowania cennych koncepcji i zmian zarówno organizacyjnych, jak i ustawodawczych.
Coraz bliżej podpisania układu zbiorowego
16 stycznia to ważna data w kalendarzu gorzowskiej lecznicy. Związkowcy podpisali porozumienie intencyjne w sprawie układu zbiorowego z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Anną Polak i zarządem spółki. – To krok do podpisania nowego układu, pierwszego od dziesięciu lat – podkreśla marszałek.
Porozumienie intencyjne zawiera dwie ważne zmiany. Dotyczą one wypłacania dodatku za wysługę lat za pracę w szpitalu oraz kwestii nagród jubileuszowych. Po ostatecznym podpisaniu układu zbiorowego zostanie on zarejestrowany w Inspekcji Pracy. Wszystkie strony zadeklarowały współpracę. Porozumienie podpisali: Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego, zarząd spółki: Jerzy Ostrouch i Robert Surowiec, Andrzej Andrzejczak z NSZZ Solidarność, Maria Kozimur z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia, Lubomira van der Linden z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Anna Małochwiej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Zgoda dla dobra lecznicy
Przypomnijmy. W ubiegłym tygodniu marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się ze szefami związków zawodowych lecznicy w związku z prowadzonym protestem. Udało się uzyskać kompromis. Wielospecjalistyczny szpital w Gorzowie podpisał kontrakt z NFZ na rok 2017. Jego wartość opiewa na kwotę 211 mln zł, która w opinii związków zawodowych działających przy lecznicy jest zbyt niska. Zgodnie z założeniami kompromisu Zarząd Województwa zaapelował do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie środków finansowych dla regionu lubuskiego. Wysokość kontraktu szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia jest ważna nie tylko w kontekście działalności bieżącej szpitala, ale także jego rozwoju. - Szpital czeka duża inwestycja, jaką jest budowa Ośrodka Radioterapii, która już została zakontraktowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 na kwotę 22 mln zł. Sprzęt wysokospecjalistyczny planujemy zakupić w ramach rządowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi. Część środków przeznaczy na te zadania samorząd województwa – 8 mln zł łącznie. Po stronie szpitala kwota jest niewielka, ale jednostka potrzebuje środków na poprawę warunków hospitalizacji i na realizację innych, mniejszych inwestycji. Myślę, że warto walczyć o nowy – większy kontrakt, bo szpital ma potencjał – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.


Lubuskie zagrało z WOŚP po raz 25.
25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. W serwisie Allegro zakończono już część licytacji. Randka na winnicy wraz z kolacją w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze oraz nurkowanie z instruktorem w Jeziorze Lipie zostały wylicytowane na WOŚP-owych scenach w sumie za 800 zł. Dochód przeznaczony będzie dla ratowania życia i zdrowia najmłodszych i seniorów. Jak co roku akcję wspierała marszałek Elżbieta Anna Polak.
Randka na winnicy była licytowana na scenie w Zielonej Górze. Zwycięzca wesprze Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy kwotą 400 zł. Za tyle samo zostało wylicytowane w Gorzowie Wlkp. nurkowanie z instruktorem w Jeziorze Lipie (w naszą akcję charytatywną włączyło się centrum nurkowania Marlin Plus, które swoją sezonową bazę ma na plaży w miejscowości Długie nad jeziorem).
W poniedziałek, 16 stycznia wieczorem zakończyły się także dwie aukcje Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w serwisie Allegro. I tak, życzenia dla bliskiej osoby na telebimie przed budynkiem urzędu „poszły" za 152,5 zł, a imienna sadzonka przy Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze za 104,5 zł. W sumie z aukcji UMWL konto fundacji WOŚP zostanie wsparte kwotą ponad 1 tys. zł.
Ale to nie koniec licytacji. Przypominamy, że w serwisie Allegro wciąż trwają aukcje przedmiotów lubuskiej artystki Sylwii Gromackiej-Staśko. Pani Sylwia przekazała obraz „Pacyfa" oraz WOŚP-ową rzeźbę.
Lista gadżetów przekazanych do sztabów na licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: - WOŚP w Sulechowie - leżak, koszulka z Przystanku Woodstock 2016, dzbanek, pióro, album autorstwa Piotra Chary "Rowerem, kajakiem, pieszo. Po krajobrazowych perłach Ziemi Lubuskiej",
- WOŚP Lubrza - album "Rowerem, kajakiem, pieszo. Po krajobrazowych perłach Ziemi Lubuskiej", koszulka z Przystanku Woodstock 2016, lornetka, filiżanka,
- WOŚP Łagów album "Rowerem, kajakiem, pieszo. Po krajobrazowych perłach Ziemi Lubuskiej", koszulka z Przystanku Woodstock 2016, pióro, lornetka, filiżanka,
- WOŚP Kożuchów - album "Rowerem, kajakiem, pieszo. Po krajobrazowych perłach Ziemi Lubuskiej", koszulka z Przystanku Woodstock 2016, pióro, lornetka, filiżanka
- WOŚP Gorzów Wlkp. - album "Rowerem, kajakiem, pieszo. Po krajobrazowych perłach Ziemi Lubuskiej", koszulka z Przystanku Woodstock 2016, pióro, produkt regionalny, filiżanka
- WOŚP Zielona Góra - bidon, kubek termiczny, etui na smartfon, smycz, koszulka z Przystanku Woodstock 2016, czapeczka z daszkiem,
- WOŚP w Brukseli – herb województwa, koszulka z Przystanku Woodstock 2016, płyta jazzowa z nagraniami Michała Wróblewskiego, płyta filharmoników zielonogórskich, deseczka drewniana z motywem winnicowym, deseczka z motywem etno, etui na okulary, pióro.


Ponad 25 lat udanej współpracy
Liczy 3 mln mieszkańców, słynie z win oraz serów i od 2008 r. jest partnerem województwa lubuskiego, choć nieoficjalna współpraca trwa od ponad ćwierć wieku. Mowa o Departamencie le Lot. Przedstawiciele francuskiego regionu spotkali się dziś (17.01) w urzędzie marszałkowskim z członkiem zarządu Tadeuszem Jędrzejczakiem, aby ustalić plan wspólnych działań w 2017 r.
Do Zielonej Góry przyjechali Przewodniczący Stowarzyszenia Francja–Polska, le Lot–Lubuskie Christian Gasquet oraz wiceprzewodniczący organizacji Leszek Sidorowicz. Rozmowy dotyczyły m.in. wizyty francuskich winiarzy w naszym regionie, planowanej przy okazji Święta województwa lubuskiego.
Ważnym punktem dzisiejszego spotkania było także omówienie przyjazdu prezydenta Departamentu le Lot do województwa lubuskiego i rewizyty lubuskiej delegacji we Francji. Według wstępnych ustaleń strona francuska odwiedziłaby nasz region w pierwszej połowie roku, a rewizyta miałaby miejsce we wrześniu.
Chociaż oficjalne partnerstwo połączyło województwo lubuskie i Departament le Lot w 2008 r., to nieformalna współpraca między regionami trwa od ponad 25 lat. W tym czasie udało się m.in. zorganizować wspólne konferencje oraz misje, które służyły wymianie doświadczeń w zakresie problemów społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Ponadto od 1990 r. do chwili obecnej trwa wymiana młodzieży ze szkół zawodowych z Polski oraz z Francji.


Przedłużamy rekrutację na misję gospodarczą do Belgii/Luksemburga i Włoch
Rekrutacja trwa do 23 stycznia 2017 r. do godziny 12:00. Do Belgii i Luksemburga zapraszamy firmy z branży IT/ICT i motoryzacyjnej. Do Włoch zapraszamy branże budowlaną/okołobudowlaną i spożywczą.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://lubuskie.pl/misje-zagraniczne/


 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Aktualności z Urzędu Miasta