wtorek, 30 sierpnia 2016

Petycja w sprawie odtworzenia kanału orkiestrowego podczas przebudowy amfiteatru

Do: Szanowny Pan
Janusz Kubicki
Prezydent Miasta Zielona Góra


Przyjezdne zespoły operowe nie mają gdzie w Zielonej Górze występować. Opery w Zielonej Górze, po likwidacji opery, grano między innymi w kościele Św. Ducha, w kościele Zbawiciela, w mającej fatalną akustykę sali sportowej CRS na ul. Sulechowskiej, w malutkiej i ciasnej sali Filharmonii Zielonogórskiej do której mieści się tylko garstka widzów, albo wreszcie w amfiteatrze.

Amfiteatr kiedyś posiadał tak zwaną fosę orkiestrową, lub orkiestron albo tzw. kanał operowy- specjalny rów w który mogła się pomieścić cała orkiestra. Z okazji uwzględnienia projektu rozbudowy i zadaszenia amfiteatru w Zielonej Górze w Kontrakcie Terytorialnym warto zaapelować o odtworzenie ongiś się tutaj znajdującego kanału operowego.

Dajmy szansę operze w Zielonej Górze- przecież działała ona w tym mieście przed II wojną światową. Mimo że liczba ludności wzrosła 5-ciokrotnie, opery nadal brakuje. Dziś teatry operowe nie mają żadnego, ale to żadnego obiektu z którego mogłyby korzystać. Brakuje jakiegokolwiek obiektu posiadającego fosę orkiestrową. Gorzów dysponuje aż dwoma takimi obiektami wyposażonymi w kanały orkiestrowe- jest ona zarówno w filharmonii jak i w teatrze miejskim.

Odbudowa kanału orkiestrowego w amfiteatrze w Zielonej Górze wraz z zadaszeniem widowni pozwoliłaby wystawiać większe spektakle bez obawy, że organizator odniesie znaczne i dotkliwe wielusettysięczne straty finansowe w wyniku deszczu lub niepogody. Warto zaapelować do lokalnych władz aby dały szansę operze w Zielonej Górze i w ramach przebudowy amfiteatru nie zapomniały o odtworzeniu- przecież ongiś działającego- kanału orkiestrowego. Jego zniszczenie i zasypanie było pochopną i złą decyzją.

Opera Zielonogórska obiecuje organizację letniego festiwalu operowego jeśliby w mieście Zielona Góra znalazła się odpowiednio przystosowana infrastruktura. Do tej pory pokazy opery były przez Operę Zielonogórską organizowane tylko w ramach Festiwalu Sztuki Współczesnej. Możliwy jest jednakże doroczny festiwal operowy w sezonie letnim, gdyby powstała infrastruktura do tego celu.

Proponujemy też zmianę nazwy amfiteatru na "Operę Leśną" wzorem Sopotu, gdzie tego typu zadaszony obiekt znakomicie się sprawdza przy wystawianiu plenerowych spektakli operowych. Posiadanie opery, nawet "leśnej", znakomicie podnosi prestiż miasta, o krążące po Polsce zespoły operowe zyskałyby miejsce gdzie mogłyby wystawiać swoje spektakle.

Dlatego apelujemy do władz miasta Zielona Góra o:
- odbudowę kanału operowego, orkiestrowego w amfiteatrze, w tak dużym rozmiarze by możliwe było wystawianie także dużych spektakli operowych, musicali, i form teatru muzycznego.
- zmianę nazwy "amfiteatru" na nazwę "Opera Leśna" lub "Opera Piastowska"- od nazwy pobliskich wzgórz.
Wydawnictwo Merkuriusz Polski- Opera Zielonogórska
"WIECZORNA.PL" SP. Z O. O.

ul. Dolina Zielona 24 A
65-154 Zielona Góra

T +48604443623
F +442035142037

KRS 0000416514
NIP 9731008676
REGON 081032764


Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komunikaty